5 nieoczywistych zasad pielęgnacji włosów. Sprawdź, czy je stosujesz?

Czy lepiej suszyć włosy, czy pozostawiać je do samodzielnego wyschnięca? Czy silikony w odżywkach są szkodliwe? Co jeszcze wpływa na wygląd włosów? Oto kilka zasad pielęgnacji włosów, o których być może nie wiedziałaś. Wprowadzenie ich w życie może pomóc w codziennej pielęgnacji Twoich włosów – przywrócić im blask, sprężystość i piękny wygląd.

1. Lepiej pozostawić włosy niewysuszone czy suszyć je suszarką?

Okazuje się, że lepiej suszyć włosy suszarką niż postawiać je do samodzielnego wyschnięcia – zwłaszcza na noc. Mokre środowisko „zakwasza” włosy i sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów, w tym grzybów na skórze głowy. To może zaburzać funkcjonowanie naturalnej mikrobioty na głowie. Lepiej więc sięgnij po suszarkę o umiarkowanie ciepłym strumieniu powietrza. Urządzenie jonizujące może dodatkowo wygładzić strukturę włosów. Ważne, żeby podczas suszenia nie przegrzewać pasm – podmuch powinien być silny i ciepły, ale nie gorący.

2. Szampon dopasowuje się do skóry głowy

Niby banał, a często zapominany – włosy mają swoje źródło w skórze głowy. Co potrzeba do pielęgnacji włosów? Przede wszystkim więc potrzebny jest szampon, który nie tylko oczyści w sposób delikatny skórę głowy, ale też zadba o jej potrzeby – na przykład nawilżenie, dostarczenie witamin, ukojenie. Szampon oczyszcza też włosy z tzw. nadbudowy minerałów pozostających z kosmetyków stylizacyjnych czy twardej wody. Wiele osób myje szamponem sam skalp, wychodząc z założenia, że włosy umyje jedynie spływająca po nich piana. To może być dobre założenie. Przyda się jednak wtedy też peeling lub mocniej oczyszczający szampon do skóry głowy, który należy zastosować raz na dwa tygodnie. Odblokuje ujścia mieszków włosowych, co z kolei wzmaga porost i przyspiesza wzrost pasm.

3. Do włosów dobieraj odżywki i serum

Produktami, które dbają o kondycję włosów na długości są odżywki oraz serum do włosów. Odżywki dzieli się na trzy podstawowe typy – nawilżające, regenerujące i wygładzające strukturę. Zawsze dobieraj produkt do największego problemu, z jakim borykają się włosy. Na przykład jeśli są sianowate, być może brakuje im emolientów. Sięgnij po odżywkę z olejkami, która je dociąży i domknie otwarte łuski. Nie nakładaj produktu na skalp, lecz na długości, mniej więcej od ucha w dół. Ważne, by robić to po każdym myciu!

4. Stosuj serum na końcówki nawet codziennie

Silikony w odżywkach do pielęgnacji włosów są szkodliwe? To mit! To silikony działają ochronnie – zabezpieczają włosy przed czynnikami zewnętrznymi, tworząc na nich otoczkę. Dlatego nawet codzienne możesz nakładać na końcówki włosów serum z silikonami, a nawet dwa razy dziennie, jeśli jest taka potrzeba – rano i wieczorem. Wielbicielki pielęgnacji włosów naturalnej, mogą sięgnąć po naturalne silikony, choć syntetyczne związki też są bezpieczne do stosowania w kosmetykach. Silikonami są na przykład: Phenyl Trimethicone lub Dimethiconol.

5. Pielęgnacja włosów – zacznij od zdrowej diety

Często zapomina się, że podstawą pielęgnacji włosów jest zdrowa dieta i wypijanie co najmniej 2 litrów wody dzienne. Jeśli w jadłospisie będzie brakowała minerałów, pierwiastków i witamin, to włosy nie będą miały szansy rosnąć w dobrej kondycji. Wypijaj też dużo wody, by skóra i włosy były dobrze nawilżone. To procentuje zachowaniem młodego wyglądu na wiele lat!