Biurko dla dziecka – jakie wybrać do nauki?

Biurka są nieodłącznym elementem umeblowania każdego domu. Znajdują się zarówno w gabinetach aranżowanych z myślą o dorosłych użytkownikach, jak i w pokojach dziecięcych. Wybór odpowiedniego biurka dla danego pomieszczenia uzależniony jest więc od osoby, która najczęściej je eksploatuje. Wymagania dorosłych i dzieci dotyczące bezpieczeństwa, komfortu czy ergonomii różnią się bowiem, co wynika z samych czynności wykonywanych przy biurku. Poszukując idealnego biurka dla dziecka należy się zatem zastanowić, jaki wpływ na wybór tego mebla ma wiek, wzrost czy upodobania młodego użytkownika.

Jak wybrać biurko dla dziecka?

Wybierając biurko dla dziecka warto zwrócić uwagę na aktywności, które pociecha będzie wykonywać przy omawianym meblu. To z nich bowiem bardzo często wynikają główne cechy, którymi musi charakteryzować się biurko w dziecięcym pokoju. Idealne biurko do relaksu i zabawy może się bowiem różnić od tego, przy którym uczeń będzie pogłębiać swoją wiedzę i rozwijać swoje naukowe zainteresowania. Niemniej jednak biorąc pod uwagę bardzo istotną rolę, jaką pełni biurko dziecięce, jego najważniejszymi cechami powinna być najwyższa jakość wykonania oraz bezpieczne materiały zastosowane przy jego produkcji tak, aby było ono ergonomiczne, komfortowe i trwałe. Różnorodność rozmiarów, designu czy kolorystyki biurek dostępnych na rynku z pewnością pozwala na zwrócenie uwagi na jego elementarne cechy zapewniające dziecku bezpieczeństwo, przy zachowaniu swobody wyboru wizualnego i gabarytowego.

Wymiary biurka dla dziecka

Ze względu na zdrowie kręgosłupa oraz układu ruchu, a także wygodę i ergonomię użytkowania, biurka zawsze powinny być dobierane pod kątem wzrostu użytkowników. Tym bardziej dotyczy to biurka dla dziecka, które w fazie rozwoju fizycznego jest silniej narażone na nabywanie wad postawy. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest wybór biurka wraz z pociechą, która poza aspektem oceny wizualnej może dopasować wysokość mebla do swojego wzrostu. Jednak uogólniając, optymalnym rozwiązaniem dla kilkulatka aż do początkowych klas szkoły podstawowej, jest wybór biurka o wysokości zbliżonej do 60 cm. Wielkość blatu powinna być z kolei dostosowana do umieszczanych na nim przyborów, jednak dla kilkulatka optymalnym rozwiązaniem jest blat o wymiarach 50 cm głębokości i między 70 a 100 cm szerokości.

Jakie biurko dla 5-cio- i 6-cio latka oraz dla pierwszoklasisty?

Rozważając zakup biurka dla dziecka, należy najpierw zadać sobie pytanie, kiedy zakupić dla niego pierwsze biurko. Warto rozpocząć już wtedy, gdy pociecha zaczyna swoją przygodę z przedszkolem. Dla takich dzieci idealnie sprawdzą się małe biurka przypominające niski stolik, które nie zajmują zbyt wiele przestrzeni w dziecięcym pokoju, a wystarczają do wykonywania podstawowych przedszkolnych aktywności. Sytuacja ulega zmianie w przypadku 6-cio latka oraz dzieci rozpoczynających szkołę podstawową. Wówczas czas spędzany przy biurku na czynnościach statycznych, takich jak nauka, jest coraz większy, co wymusza również zapotrzebowanie na większych rozmiarów blat roboczy. Bardziej potrzebne stają się także dodatkowe półki, szuflady lub wbudowane szafki, w których dziecko może swobodnie trzymać materiały i przybory szkolne.

Poza wszystkimi wspomnianymi cechami charakteryzującymi biurka dziecięce, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną, kluczową kwestię – gust małego domownika. W końcu dziecko powinno spędzać czas przy biurku z przyjemnością, a nie za karę!

Po szeroki wybór biurek dziecięcych zapraszamy zarówno do sklepu online Szynaka Meble, jak i naszych punktów stacjonarnych zlokalizowanych w całej Polsce. Sprawdź ofertę na https://www.szynaka.pl/pl/meble/biurka. Nasi specjaliści pomogą dokonać Państwu właściwego wyboru, oferując sprawdzone modele dla przedszkolaków i uczniów!