Co powinien umieć początkujący programista aby zdobyć pierwszą pracę w IT?

Zanim zaczniesz naukę programowania, zastanów się, czego warto się uczyć i co faktycznie sprawia, że początkujący programista staje się wartościowym kandydatem na rynku pracy. Na początek nie musisz być ekspertem we wszystkich obszarach – wystarczy zrozumienie, które umiejętności są kluczowe,  aby rozpocząć karierę w branży IT.  W artykule zastanowimy się, jakie podstawowe umiejętności powinien posiadać przyszły programista oraz jakim językami programowania powinien się posługiwać, aby mieć szanse na znalezienie ciekawej pracy z atrakcyjnymi zarobkami.

Co powinien umieć początkujący programista szukając pierwszej pracy?

Obszar IT cały czas dynamicznie się rozwija, języki programowania ewoluują, powstają nowe technologie, frameworki i biblioteki. Szukając swojej pierwszej pracy jako programista, na początek warto sprawdzić w ofertach pracy, jakie aktualnie kompetencje są poszukiwane. 

Wybierając język programowania warto zwrócić uwagę, czy jest on popularny tzn. jak wiele firm go wykorzystuje. Wybierając popularny język, wymieniany w ofertach pracy przez dużą ilość firm, łatwiej będzie Ci znaleźć pracę. Dla popularnych technologii łatwiej również znaleźć materiały szkoleniowe, z których można się uczyć.

Obecnie wśród kluczowych kompetencji początkujących programistów wymieniane są:

  • znajomość języka programowania – początkujący programista powinien opanować przynajmniej jeden język programowania, aby efektywnie tworzyć i rozumieć kod. Wśród popularnych języków wybieranych do nauki jako pierwszy język znajdują się Python, JavaScript oraz Java
  • umiejętność rozwiązywania problemów – jedną z ważnych kompetencji jest umiejętność testowania programów oraz rozwiązywania problemów z kodem
  • znajomość narzędzi programistycznych używanych w branży IT, takich jak środowiska programistyczne np. Visual Studio Code oraz systemy kontroli wersji oprogramowania np. GIT
  • umiejętność komunikacji i współpracy – programiści często współpracują z analitykami i menadżerami projektów. Umiejętność precyzyjnego przedstawiania pomysłów oraz konstruktywnego i aktywnego udziału w dyskusjach ze współpracownikami ułatwia współpracę przy tworzeniu oprogramowania.

Obok umiejętności programistycznych cenione są także umiejętności komunikacyjne oraz zaangażowanie w projekt i dbałość o tworzenie programów wartościowych dla użytkownika końcowego.

Jakie technologie i języki programowania powinien znać początkujący programista?

Wybór konkretnych technologii zależy od tego, jakim tematem chcesz się zajmować. Programiści często specjalizują się w wybranym przez siebie obszarze np. w tworzeniu aplikacji webowych, obszarze Data Science lub tworzeniu aplikacji mobilnych. Większość programistów nie ogranicza się jednak do wybranej technologii – orientują się, jakie rozwiązania są dostępne oraz śledzą pojawiające się w branży nowości.

Aby rozpocząć karierę programisty, od czegoś trzeba zacząć. Nie możesz uczyć się wszystkiego na raz i w krótkim czasie opanować wszystkich dostępnych na rynku technologii. Na początek warto zapoznać się z kluczowymi, popularnymi technologiami i językami programowania, które używane są przez duże firmy z różnych branż. Obecnie do często poszukiwanych umiejętności technicznych należą:

  • umiejętność programowania w językach, takich jak Python, JavaScirpt, Java
  • znajomość technologii webowych, takich jak HTML, CSS, JavaScript, React, Django
  • znajomość baz danych np. Microsoft SQL Server, Oracle. PostreSQL oraz języka zapytań SQL
  • umiejętność korzystania ze środowisk programistycznych np. Visual Studio Code, Visual Studio, PyCharm

Wybór konkretnych technologii zależy od wybranej specjalizacji. Jeśli zdecydujesz się rozpocząć pracę na stanowisku Data Scientist będziesz potrzebował opanować język Python oraz narzędzia, takie jak jak Pandas, NumPy czy SciPy, które umożliwią manipulowanie danymi. Często w tej roli potrzebna jest również umiejętność tworzenia modeli predykcyjnych uczenia maszynowego.

Z kolei jeśli postanowisz tworzyć gry, będziesz potrzebował poznać język C++ oraz takie środowiska, jak Unity czy Unreal Engine.

Najłatwiej jest się uczyć, wiedząc w jakim obszarze chcesz się rozwijać. Jeśli na początku nie uda Ci się zdecydować, co konkretnie chcesz robić zacznij od nauki języka Python.

Od czego zacząć naukę programowania?

Jeśli jesteś osobą zupełnie początkującą i nie masz jeszcze żadnego doświadczenia w programowaniu na początek zobacz jakie są możliwości rozwoju w branży IT. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pomogą Ci ułożyć plan działania, aby rozpocząć zdobywanie umiejętności potrzebnych na stanowiska juniorskie w obszarze IT:

  • na początek poświęć kilka dni na zdobycie podstawowych informacji na temat specjalizacji dostępnych w obszarze IT. Możesz przejrzeć oferty pracy i zobaczyć, jakie stanowiska są oferowane w poszczególnych firmach i jakie wymagania są z tymi stanowiskami związane.
  • zastanów się, w jakim obszarze czułbyś się najlepiej – analiza danych, tworzenie stron internetowych, tworzenie aplikacji na komputery lub telefony komórkowe, obsługa baz danych czy inny jeszcze obszar. Od tego jaki obszar wybierzesz, będzie zależała ścieżka Twojego rozwoju. Jeśli zdecydujesz się na obszar tworzenia stron www, będziesz pewnie zaczynał naukę od języków HTML, CSS i JavaScript. Z kolei, jeśli zainteresuje Cię analiza danych, dobrym rozwiązaniem będzie poznanie języka Python. Jeśli chcesz od razu przystąpić do nauki programowania, bez zastanawiania się nad tym, jakich języków i frameworków warto się uczyć, rozpocznij naukę od języka Python. Jest to język wszechstronny ogólnego zastosowania, uważany za najprostszy język do nauki. Stał się on również obecnie najpopularniejszym językiem programowania.
  • ucz się systematycznie i dużo praktykuj – korzystając z książek i zorganizowanych szkoleń, ułóż plan nauki i systematycznie go realizuj. Rozwiązuj jak najwięcej ćwiczeń praktycznych. Ćwiczeń możesz poszukać na portalach takich jak GitHub lub Stack Overflow.

Nauka programowania to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i regularnej praktyki. Programowanie to nie tylko pisanie nowych linii kodu, ale także umiejętność rozwiązywania problemów i testowania programów.

Programowania możesz uczyć się samodzielnie lub skorzystać ze zorganizowanych kursów programowania. Kilkudniowy kurs Python z dużą ilością ćwiczeń praktycznych pomoże Ci w szybkim wystartowaniu z nauką.

Czy wystarczy nauczyć się jednego języka programowania, aby zostać Junior Developerem?

Znajomość jednego języka programowania może być wystarczająca, aby rozpocząć pracę na stanowisku Junior Developer. To, jakie języki są potrzebne i czy jeden wystarczy zależy od stanowiska, na które aplikujesz. 

Jeśli oczekiwaniem ze strony pracodawcy jest umiejętność programowania w języku Python, wystarczy znajomość tego języka, aby starać się o pracę.

Z kolei dla osób, które podejmują pracę na stanowisku Junior SQL Developer na początek powinna wystarczyć bardzo dobra znajomość języka SQL.

Na początek warto zacząć naukę od jednego języka i dobrze opanować jego podstawy.  Jeśli dobrze zrozumiesz podstawowe pojęcia programistyczne, takie jak zmienne, pętle czy instrukcje warunkowe w jednym języku, łatwiej będzie Ci poznawać inne języki.

Czy potrzebne są kompetencje „miękkie”, jeśli chcesz zostać programistą?

W wielu firmach kompetencje „miękkie” są ważnym elementem pracy na stanowisku programisty. Oprócz umiejętności technicznych, zdolności interpersonalne i umiejętności komunikacyjne są coraz bardziej cenione w środowisku pracy.

Programiści pracują w zespołach lub w projektach i ważne jest, aby chcieli i potrafili komunikować się z innymi osobami, które z nimi współpracują.

To, czy kompetencje „miękkie” znajdą się wśród kluczowych umiejętności, wymaganych na stanowisku programistycznym zależy od firmy i projektu. Jeśli projekt nie wymaga zbyt dużej ilości kontaktów z innymi osobami, firma pewnie nie będzie kładła zbyt dużego nacisku na konieczność posiadania przez programistów rozbudowanych kompetencji interpersonalnych.

Warto jednak ćwiczyć umiejętność komunikacji i dobrej współpracy z innymi osobami, gdyż umiejętności takie pomagają nie tylko w pracy, ale także w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Czy znajomość języka angielskiego jest ważna w pracy programisty?

Język angielski jest jedną z kluczowych kompetencji, które powinien posiadać programista. Większość dokumentacji technicznej, tutoriali, artykułów i forów internetowych, związanych z programowaniem, tworzona jest w języku angielskim. Wiele narzędzi programistycznych, systemów kontroli wersji czy platform do współpracy nad projektem np. GitHub używa interfejsu w języku angielskim. Podobnie polecenia oraz podpowiedzi i pomoc w kodzie programu są w języku angielskim. Bez znajomości angielskiego, bardzo trudno jest uczyć się programowania.

Osoby zatrudnione w branży IT często pracują w międzynarodowych zespołach, gdzie komunikacja odbywa się głównie w języku angielskim. Współpraca z programistami, projektantami, testerami i innymi specjalistami z różnych krajów wymaga znajomości tego języka.