Włosy mogą stać się szorstkie i puszące z wielu powodów – zbyt częstej stylizacji bez odpowiedniej termoochrony, braku odpowiedniego nawilżenia, uszkodzeń mechanicznych lub przeproteinowania. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby przywrócić ich lśniący wygląd bez konieczności stosowania zabiegów fryzjerskich! Poznaj domowe sposoby na to, jak przywrócić włosom gładkość i zdrowy blask.
Domowe sposoby na wygładzenie włosów
Naturalne metody pielęgnacji włosów mogą przynieść świetne rezultaty nawet po pierwszym zastosowaniu, ale najefektywniej działają kiedy stosuje się je regularnie. Dlatego bez względu na to, którą z nich wybierzesz pamiętaj, żeby stosować ją minimum raz w tygodniu.
Płukanka octowa
Ocet jabłkowy działa jak naturalna odżywka. Jest nie tylko pełen substancji, które wpływają pozytywnie na kondycję włosów, ale dodatkowo szczelnie domyka łuski, dzięki czemu pasma stają się wygładzone, lśniące i zdecydowanie silniejsze. Jego kwaśne pH pomaga zatrzymać nawilżenie i pigment włosów wewnątrz ich struktury, dlatego ocet jabłkowy świetnie sprawdza się w przypadku zniszczonych, suchych, szorstkich i puszących kosmyków. Dodatkowo działa antybakteryjnie, grzybobójczo i pielęgnująco na skórę głowy. Pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, stymuluje mikrokrążenie skalpu i doskonale oczyszcza jego powierzchnię z nagromadzonych nieczystości. A jakby tego było mało, dostarcza witamin z grupy B, polifenoli, minerałów, enzymów, aminokwasów, pektyn i naturalnych probiotyków, które wzmacniają i odżywiają włosy oraz pomagają utrzymać równowagę mikrobiomu skóry głowy.
Jak stosować ocet jabłkowy na włosy? Po prostu wymieszaj 1 łyżkę octu jabłkowego z 1 litrem wody, a następnie przygotowaną płukanką spłucz włosy po ich umyciu.
Maska z żelatyny
Żelatyna to jeden z tych składników, który większość z nas może znaleźć w kuchni. Jednak nie każdy wie, że doskonale sprawdza się w domowej laminacji włosów! Tworzy na pasmach cienką warstwę ochronną, która działa wygładzająco i nabłyszczająco, niczym profesjonalna laminacja w salonie fryzjerskim. Podczas regularnego stosowania szybko zauważysz też, że włosy stają się mocniejsze, bardziej sprężyste, mięsiste i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Żeby wykorzystać żelatynę do włosów rozpuść 1 łyżkę w 3 łyżkach gorącej wody, a następnie dodaj łyżkę ulubionej maski. Wymieszaj do połączenia składników i równomiernie rozprowadź na włosach, starając się pokryć każde pasmo. Następnie owiń głowę folią lub czepkiem i pozostaw na ok. 30-40 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz maskę łagodnym szamponem.
Mleko i miód
Mleko to nie tylko dodatek do kawy lub płatków, ale też prawdziwa bomba odżywcza do włosów. Zawiera m.in. białka, kwasy tłuszczowe, witaminy, wapń, cynk, magnez, fosfor i selen. Wykazuje właściwości nawilżające, odżywcze, nabłyszczające, zmiękczające i wzmacniające. Skutecznie minimalizuje puszenie, kruszenie i rozdwajanie, a także unosi kosmyki, zwiększając wizualnie ich objętość. Z kolei miód jest bogatym źródłem antyoksydantów, witamin i minerałów, które działają łagodząco, wygładzająco, antybakteryjnie i nawilżająco. Maska z miodu i mleka dogłębnie nawilża, przywraca włosom miękkość i elastyczność, nadaje blasku, zwiększa odporność na uszkodzenia i minimalizuje puszenie oraz szorstkość kosmyków. Wspiera też zdrowy porost włosów. Uwaga: miód może delikatnie rozjaśniać włosy.
Jak przygotować maskę z miodu i mleka? Wymieszaj ½ szklanki mleka z 1 łyżką miodu i nałóż na wilgotne włosy oraz skalp. Po ok. 30 minutach umyj głowę łagodnym szamponem. Do maski możesz dodać również łyżkę ulubionego oleju.
Olejowanie
Oleje roślinne dostarczają cennych składników odżywczych, które wpływają na kondycję, siłę i wygląd włosów. Zawierają m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, fitosterole, minerały i antyoksydanty. Działają regenerująco, antybakteryjnie i kojąco na skórę głowy, stymulują mikrokrążenie, pogrubiają, zmiękczają i wygładzają pasma, nadają im blask i elastyczność, a dodatkowo tworzą ochronny film, który zapobiega nadmiernej utracie wilgoci, puszeniu, rozdwajaniu, kruszeniu i innym uszkodzeniom. Pamiętaj, żeby dobrać olej dopasowany do porowatości swoich włosów:
- włosy niskoporowate: wybieraj oleje o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych o małych cząsteczkach, np. kokosowy, babassu, Monoi, masło murumuru, masło Shea, olej jojoba, masło mango, masło kakaowe.
- Włosy średnioporowate: stosuj oleje o wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9, np. słonecznikowy, z pestek moreli, oliwa z oliwek, olej, ze słodkich migdałów.
- Włosy wysokoporowate: sięgaj po oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-9, które mają duże cząsteczki, np. lniany, z pestek dyni, z wiesiołka, z czarnuszki czy konopny.
Jak wykonać olejowanie włosów? Nałóż ok. 2-3 łyżki wybranego oleju na suche lub wilgotne włosy i/lub skórę głowy (możesz również wykonać delikatny masaż skalpu, który pobudzi mikrokrążenie i zwiększy przyswajalność substancji odżywczych zawartych w oleju). Owiń włosy ręcznikiem lub nałóż czepek. Po upływie minimum godziny zemulguj olej maską lub odżywką do włosów i dokładnie umyj głowę szamponem.
Żel aloesowy
Aloes to sukulent, który cieszy się dużą popularnością w świecie pielęgnacji skóry oraz włosów. To prawdziwa skarbnica cennych substancji odżywczych, takich jak witaminy, minerały, cukry, enzymy, sterydy roślinne, aminokwasy i fitosterole. Wykazuje właściwości kondycjonujące, intensywnie nawilżające, zmiękczające, wygładzające i łagodzące, dzięki czemu pomaga uporać się z problemami skórnymi, wycisza stany zapalne, koi podrażnienia i przywraca naturalną miękkość, gładkość, blask oraz elastyczność kosmyków. Stymuluje też szybszy porost włosów poprzez odżywienie cebulek. Możesz stosować go jako podkład pod olejowanie, dodatek do codziennej pielęgnacji, wcierkę do włosów lub składnik wybieranych kosmetyków.
Kosmetyki dla gładkich i lśniących włosów
Nie tylko domowe sposoby przynoszą spektakularne efekty w postaci zmniejszenia szorstkości i wygładzenia włosów. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na stosowanie tego typu kuracji, możesz wypróbować np. kosmetyki lamelarne. Dzięki zawartości lameli i substancji nawilżających, kosmetyki lamelarne doskonale wygładzają, kondycjonują, wzmacniają, nabłyszczają i zapobiegają puszeniu oraz elektryzowaniu włosów. Świetnym wyborem będzie np. woda lamelarna Bioelixire. Ma lekką, nie obciążającą formułę pełną składników odżywczych, które pomagają przywrócić zdrowie, siłę i piękny wygląd pasm oraz stworzyć efekt tafli na włosach.