Czy da się wyleczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest zjawiskiem, które może dotknąć kobiety w różnym wieku. Choć jest częściej spotykane u osób starszych, to jednak ten problem nie omija także młodszych pań, np. po przebytym porodzie i z osłabionymi mięśniami dna miednicy. Czy leczenie tego wstydliwego problemu przy pomocy ginekologii estetycznej przynosi trwałe rezultaty?

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Problem z utrzymaniem moczu obniża samoocenę i negatywnie wpływa na jakość codziennego życia. Wiele kobiet wstydzi się mówić o swojej przypadłości, mimo że medycyna XXI wieku oferuje wiele różnych sposobów na jej wyleczenie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej występujących rodzajów tej dolegliwości, dotykający głównie kobiety. To stan, w którym niewielkie czynności fizyczne, takie jak kichanie, kaszel, podnoszenie ciężarów czy śmiech, prowadzą do mimowolnego wypływu niewielkich ilości moczu.

Przyczyny tego schorzenia są zróżnicowane i mogą wynikać zarówno z czynników fizjologicznych, jak i patologicznych. Wśród nich wyróżnia się:

  • osłabienie mięśni dna miednicy, które stanowią istotny element w regulacji zamykania cewki moczowej i odbytu. Ciężar przebytych ciąż, proces starzenia się czy nawet intensywne treningi fizyczne mogą przyczynić się do utraty elastyczności i siły mięśni, co skutkuje trudnościami w utrzymaniu moczu podczas codziennego wysiłku;
  • ciążę i poród siłami natury — ciężar rozwijającego się dziecka i wód płodowych uciska na narządy w miednicy, a sam poród dodatkowo mocno osłabia mięśnie dna miednicy, prowadząc do utraty kontroli nad pęcherzem;
  • zaburzenia hormonalne, szczególnie związane z menopauzą, mogą wpływać na stan tkanek miękkich w okolicy miednicy. Spadek poziomu estrogenu prowadzi do utraty elastyczności mięśni, co z kolei sprzyja nietrzymaniu moczu;
  • nadmierną masa ciała, która wywiera dodatkowe obciążenie na mięśnie dna miednicy, powodując ich osłabienie. Ponadto otyłość może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie narządów miednicy, w tym cewki moczowej;
  • przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca czy choroby neurologiczne;
  • nawracające choroby układu moczowego, m.in. ostre zapalenie pęcherza, które podrażnia błonę śluzową i prowadzi do nadreaktywności cewki moczowej.

W jaki sposób leczy się nietrzymanie moczu w gabinecie ginekologii estetycznej?

Klinika Bieńkowscy Clinic w Częstochowie lub Bydgoszczy proponuje swoim pacjentkom innowacyjne podejście do leczenia problemu nietrzymania moczu przy użyciu lasera frakcyjnego CO2. Jego działanie polega na generowaniu wiązki laserowej, która obejmuje niemal całą pochwę. Dzięki odpowiednio dobranym ustawieniom ryzyko uszkodzenia pozostałych tkanek jest wyeliminowane.

Wiązka lasera pobudza fibroblasty ściany pochwy do wzmożonej przebudowy, a tym samym jej wzmocnienia i obkurczenia. Stymuluje także produkcję kolagenu, prowadząc do remodelingu tkanek pochwy. Zabieg jest krótki i małoinwazyjny. Wykonuje się go w sterylnych warunkach, w ułożeniu ginekologicznym pacjentki. Nie ma konieczności podawania znieczulenia, ponieważ działanie lasera nie powoduje dolegliwości bólowych.

Czy laserowa terapia na nietrzymanie moczu daje trwałe efekty?

Laserowa terapia uroginekologiczna, przeprowadzana w Bieńkowscy Clinic, stymuluje produkcję kolagenu w tkankach okolic miednicy, w tym mięśni dna miednicy i błony śluzowej pochwy. Zwiększenie ilości kolagenu może poprawia elastyczność i naprężenie tych tkanek, co przyczynia się do redukcji objawów nietrzymania moczu.

To obecnie najdokładniejsza i najmniej inwazyjna metoda leczenia tego wstydliwego problemu. Efekty zabiegu pojawiają się stopniowo, ale już po miesiącu można odczuć pierwszą wyraźną poprawę. Warto zaznaczyć, że aby rezultaty były w pełni satysfakcjonujące i trwałe, należy, za pozwoleniem lekarza, włączyć do swojej rutyny indywidualnie dopasowany trening mięśni dna miednicy, który pomoże je wzmocnić, ale także rozluźnić. W przypadku kobiet po menopauzie konieczne może być włączenie terapii hormonalnej.