Leczenie kanałowe często budzi obawy u pacjentów. Wiele osób kojarzy ten zabieg z bólem, skomplikowaną procedurą i wieloma wizytami u dentysty. Najczęściej wiąże się to z opowieściami zasłyszanymi od rodziców lub dziadków. Czy rzeczywiście dziś leczenie kanałowe jest tak nieprzyjemne dla pacjenta, jak się powszechnie uważa?
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Dawniej leczenie kanałowe mogło być bolesne, głównie z powodu ograniczonych możliwości znieczulenia oraz mniej doskonałych technik stomatologicznych i narzędzi. Jednak nowoczesna stomatologia oferuje skuteczne środki przeciwbólowe oraz zaawansowane technologie. Stomatolog może użyć m.in. mikroskopu zabiegowego, który zwiększa skuteczność leczenia.
– Dzięki szerokiej gamie środków znieczulających, które można precyzyjnie dawkować przebiega bezboleśnie w przypadku większości pacjentów – zauważa lek. dent. Szymon Chełstowski z gabinetu Twój Dentysta w Grójcu.
Należy też zauważyć, że leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku bardzo uszkodzonych zębów, które w dodatku są źródłem bólu dla pacjenta. Zabieg leczenia kanałowego pozwala więc usunąć przyczynę bólu, czyli stan zapalny miazgi zęba.
Ile trwa leczenie kanałowe?
To zależy od stopnia skomplikowania przypadku. W wielu przypadkach zabieg można wykonać podczas jednej wizyty. Jeśli stan zapalny jest bardzo rozległy, a ząb bardzo zniszczony pełne leczenie może wymagać więcej niż jednej wizyty. Zabieg komplikuje się, jeśli infekcja obejmie również tkanki okołowierzchołkowe. Wtedy potrzebne mogą być dodatkowe procedury takie jak np. podanie antybiotyków konieczne do ograniczenia infekcji lub resekcja wierzchołka korzenia i użycie materiałów kościozastępczych w celu uzupełnienia ubytku tkanek usuniętych podczas zabiegu.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Proces leczenia kanałowego zaczyna się od otwarcia zęba i usunięcia zainfekowanej miazgi. Następnie dentysta oczyszcza kanały mechanicznie i chemicznie, a po dokładnym wysuszeniu wypełnia je specjalnym materiałem. Całość kończy odbudowa korony zęba. Dawniej powszechniej stosowano wypełnienia, co zmniejszało często czas zachowania wyleczonego zęba w jamie ustnej. Przy rozległym wypełnieniu ząb po leczeniu kanałowym jest narażony na uszkodzenia mechaniczne. Korona protetyczna to o wiele lepsze rozwiązanie. Pozwala rozłożyć równomiernie siły oddziałujące na wyleczony ząb podczas żucia i gryzienia. Obecnie mamy do wyboru korony wykonane z wielu materiałów, które różnią się m.in. efektem estetycznym czy odpornością na uszkodzenia.
Podsumowanie: czy leczenie kanałowe boli?
Współczesne metody i zaawansowane narzędzia oraz środki przeciwbólowe pozwalają maksymalnie ograniczyć uciążliwość zabiegu leczenia kanałowego dla pacjenta. Umiejętnie przeprowadzone leczenie pod mikroskopem zwiększa szanse na to, że zabieg będzie skuteczny. Większość pacjentów odczuwa jedynie niewielki dyskomfort po zabiegu, który ustępuje w ciągu kilku dni. Jeśli po zabiegu infekcja miazgi powróci nadal istnieje szansa uratowania zęba dzięki powtórnemu leczeniu kanałowemu (reendo).