Noszenie biżuterii przynosi wiele radości a szczególnie cenione są kolczyki w uszach, które zdobią całą twarz i podkreślają osobowość. Osoby myślące o zakupie takich ozdobnych przedmiotów, obawiają się nieprzyjemnych odczuć podczas przekuwania uszu. Czy taki zabieg jest bolesny, zależy od progu bólowego jaki dla każdej osoby jest inny. Jednak tego rodzaju piercing uznano za małoinwazyjny i nie przynoszący cierpienia. Przekłuwanie uszu jest modne i dyskretne, zanim jednak podejmiesz decyzję, musisz wziąć pod uwagę kilka punktów.
Czy przekłuwanie uszu boli?
Przekłuwanie uszu do procedury prosta, wokół której krąży wiele błędnych stereotypów. Przekłuwanie uszu nie boli, dlatego jest przeprowadzane już u małych dzieci. To szybki i bezpieczny sposób na wykonanie niewielkiego otworu w płatku ucha i umieszczeniu w nim kolczyka. Specjalista przeprowadzający ten zabieg dokłada staranności i przestrzega zasad higieny, dzięki czemu nie dochodzi do zainfekowania przekłuwanego miejsca.
W płatku ucha nie ma chrząstek, dlatego dolegliwości podczas jego przekłuwania prawie nie występują. Można to wykonać zarówno na środku płatka lub trochę wyżej, może to być jeden lub kilka otworków uzyskując ciekawy rezultat. W tym obszarze ucha nie występuje przykry dyskomfort a profesjonaliści do przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystują specjalny pistolet umożliwiający bezpieczne i prawie bezbolesne przekłucie. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia przekłucia są symetryczne.
Jak wygląda przekłuwanie uszu?
Zabieg wiąże się z dezynfekcją płatków i oznaczeniem miejsca, w którym nastąpi przekłucie uszu. Jeżeli specjalista używa do zabiegu pistoletu wkłada do niego specjalne kolczyki najczęściej z tytanu antyalergicznego. Dlatego jest to dobra metoda? Takie kolczyki są grubsze od standardowych modeli i przeznaczone do niezbędnego rozepchania otworu, aby ułatwić ich późniejsze wkładanie. Czy takie przekłuwanie uszu boli? To szybki i można rzec praktycznie bezbolesny sposób, więc nie trzeba obawiać się wizyty u doświadczonej kosmetyczki. Ta mało inwazyjna metoda zdobienia uszu musi być wykonywana w odpowiednio przygotowanych warunkach, a takie panują w salonie urody, gdzie specjalista korzysta z opatentowanych technologii.
W salonie kosmetycznym przekłucie uszu przebiega w najbardziej sterylnych warunkach. Wystarczy jedna wizyta, po której wychodzi się z salonu z pierwszymi kolczykami. Aby klient czuł się komfortowo i nic nie odczuwał, przed nakłuciem może zostać aplikowane znieczulenie. Każdy kolczyk do piercingu pakowany jest w indywidualne opakowanie, które otwierane jest bezpośrednio w obecności klienta.
Dla osób, które chcą przekłuć uszy, dostępna jest szeroka gama kolczyków. W salonach można znaleźć zarówno zwykłe, jak i nowoczesne modele, które mogą być używane na co dzień. Po zabiegu pistoletem specjalistka udziela cennych zaleceń dotyczących pielęgnacji uszu i wyboru środków antyseptycznych. Dbanie o miejsca po przekłuciu uszu jest tak samo ważne jak sam proces przekłuwania. Niezwykle ważne jest, aby zawsze utrzymywać okolice nakłucia w czystości, czyszcząc je co najmniej trzy razy dziennie specjalnym roztworem.
Lokalnie wszystkie przekłucia można podzielić na trzy strefy:
- Przekłuwanie płatka ucha – klasyczne przekłuwanie płatka ucha, podwójne i potrójne przekłucie górnego płatka ucha oraz tunele.
- Zewnętrzne – nakłucia chrząstki i małżowiny usznej.
- Wewnętrzne – nakłucia, które będą znajdować się w małżowinie usznej lub chrząstce.
Czy możliwe jest odczuwanie bólu podczas przekłuwania małżowin usznych? Niestety ten zabieg nie należy do przyjemnych, przebicie chrząstki jest bardziej problemowe, ponieważ wiąże się z pewnym dyskomfortem. Dzieje się tak, ponieważ, jest to twardszy i grubszy rodzaj tkanki.Trzeba pamiętać o tym, że pierwsze kolczyki należy nosić do czasu zagojenia i nie można ich wcześniej zdejmować. Po zagojeniu, powstałe otworki nie zarastają, nie trzeba więc nosić kolczyków każdego dnia. Przekłuwanie chrząstki usznej wykonywane jest za pomocą sterylnej igły. Jeżeli po zabiegu pojawi się zaczerwienienie i swędzenie, może to świadczyć o uczuleniu na metal z jakiego wykonane są kolczyki.