Czym charakteryzują się włóczki bawełniane i co można z nich wyczarować?

Bawełna to wciąż mimo upływu lat jedno z najpopularniejszych włókien na rynku i trudno się temu dziwić. Doskonale wchłania wilgoć, jest przewiewna i odporna na rozciąganie. Dobrze sprawdza się nie tylko latem, ale i zimą. Dlatego także podczas tworzenia na drutach czapek lub szalików warto sięgnąć właśnie po bawełnianą włóczkę. Czym się cechuje i co warto na jej temat wiedzieć?

Włóczki bawełniane i ich największe zalety

Zacząć warto od tego, że włóczki bawełniane są stosunkowo niedrogie. Niekiedy zawierają niewielkie domieszki innych włókien, które nadają im konkretne właściwości. Sporą ofertę bawełnianych włóczek znaleźć można m.in. w sklepie internetowym https://sklepmakunki.pl/145-wloczki-bawelniane-100.

Włóczki tego typu są miękkie i delikatne w dotyku. Dlatego idealnie nadają się do dziergania ubrań. Odzież bawełniana jest bardzo wygodna, a przy tym wytrzymała. Wbrew pozorom nie mechaci się szybko nawet mimo długotrwałego użytkowania. Poza tym bawełniane włóczki naprawdę rzadko uczulają. Są więc odpowiednie nawet dla alergików. Cechują się dodatkowo wysoką przepuszczalnością powietrza. Z wykonanych z nich ubrań nie trzeba rezygnować nawet upalnym latem.

Do czego można wykorzystać włóczki bawełniane?

Włóczki bawełniane są z roku na rok coraz łatwiej dostępne, a przy tym stosunkowo tanie. Dlatego wiele osób chętnie po nie sięga, dziergając ubrania na drutach. Z uwagi na swoje roślinne pochodzenie włóczki z bawełny są odpowiednie także dla wegetarian i wegan. Wykonane z nich wyroby są mocne i wytrzymałe. Tego typu włóczki są miłe w dotyku i mogą być utrzymane w różnorodnej kolorystyce. Z łatwością poddają się bowiem farbowaniu. Ich właściwości termoregulacyjne są nieco gorsze niż w przypadku wełny, ale i tak bawełna zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, a przy tym nie gryzie.

Okazuje się, że z włóczki bawełnianej wyczarować można całkiem sporo ubrań – szale, chusty, czapki, bluzki, narzutki, swetry itd. Tworzy się z nich także koce czy zabawki dla małych dzieci. Włóczki z bawełny są bardzo gładkie, co pozwala na podkreślenie faktury splotu. Wykonać z nich można bez problemu nawet wyroby o nieco bardziej skomplikowane strukturze.

Ważną informacją jest to, że rzeczy z włóczki bawełnianej można na ogół prać w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Oczywiście nieco się one wówczas kurczą, ale można je po praniu rozciągnąć do pierwotnego kształtu. Lepiej jest w tym przypadku zrezygnować ze stosowania płynu do płukania tkanin.