Deflegmin Baby – krople na kaszel dla dzieci

Mokry kaszel to jeden z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego. Przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny, którą fachowo określa się mianem plwociny. Kaszel mokry u dziecka ma za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającego w nich śluzu, a tym samym chorobotwórczych wirusów lub bakterii1. Choć jest w zasadzie pozytywnym objawem, potrafi być bardzo uciążliwy. Odczuwanie obecności flegmy w okolicy gardła i tchawicy oraz częste odkrztuszanie w ciągu dnia jest mocno uporczywe. Aby ułatwić odkrztuszanie i złagodzić kaszel, warto podać dziecku krople Deflegmin Baby. Poznaj lek Deflegmin Baby – dowiedz się, kiedy można go podawać i jak działa.

Lek Deflegmin Baby krople na kaszel – co to za produkt?

Deflegmin Baby to lek mukolityczny w postaci kropli doustnych, do podawania po wcześniejszym rozcieńczeniu. Przeznaczony jest dla dzieci od 1. roku życia. Substancją czynną preparatu jest ambroksol. Zwiększa on wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego. Transport wydzieliny przebiega dużo sprawniej. W ten sposób ambroksol wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającego w nich śluzu. Co ważne, stosowanie leku nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego2,3.

Krople można kupić w aptece bez recepty. Dostępne jest opakowanie o pojemności 50 ml (Ambroxoli hydrochloridum 7,5 mg/ml)2,3.

Krople doustne Deflegmin Baby – wskazania do stosowania

Krople Deflegmin Baby stosuje się w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Preparat zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawia jego transport, a dzięki temu ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Jeśli po upływie 4 do 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem2,3.

Jak stosować Deflegmin Baby?

Najważniejsze zalecenia dotyczące stosowania Deflegmin Baby to2,3:

  • podawać doustnie po posiłkach,
  • rozcieńczyć herbatą, sokiem owocowym, mlekiem lub wodą,
  • nie stosować bezpośrednio przed snem.

Jak dawkować Deflegmin Baby?

Dawkowanie wygląda następująco2,3:

  • dzieci 1-2 lat – 1 ml (25 kropli) 2 razy na dobę,
  • dzieci 2-6 lat – 1 ml (25 kropli) 3 razy na dobę,
  • dzieci 6-12 lat – 2 ml (50 kropli) 2-3 razy na dobę,
  • dzieci powyżej 12 lat i dorośli – 4 ml (100 kropli) 3 razy na dobę przez pierwsze 2-3 dni, później 2 razy na dobę.

Nie powinno się przekraczać zalecanych dawek preparatu, ponieważ nie wzmocni to jego działania, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu.

Przeciwwskazania do stosowania kropli Deflegmin Baby

Produktu nie powinno się podawać w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą3. W przypadku wątpliwości dotyczących możliwości podawania kropli Deflegmin Baby dziecku warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub farmaceutą.

Deflegmin Baby a działania niepożądane i ostrzeżenia

Niekiedy stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem ciężkich reakcji skórnych. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek zmiany w obrębie skóry lub błon śluzowych (np. postępująca wysypka lub zmiany pęcherzowe), należy zaprzestać dalszego przyjmowania preparatu i skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach przed pojawieniem się reakcji skórnych mogą wystąpić objawy podobne do grypy takie jak gorączka, uogólnione bóle ciała, zapalenie błony śluzowej nosa, kaszel czy ból gardła2,3.

Preparat może powodować działania niepożądane, choć nie wystąpią one u wszystkich. Często możliwe są zaburzenia smaku, niedoczulica gardła, niedoczulica jamy ustnej czy nudności, rzadziej wymioty, ból brzucha, niestrawność, biegunka oraz suchość błony śluzowej jamy ustnej2.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Dane producenta: Bausch Health Poland Sp. z o.o.
Podmiot prowadzący reklamę: Bausch Health Poland Sp. z o.o.

Bibliografia:

  1. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E. i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16 (dostęp: 2023.03.01.)).
  2. Deflegmin Baby – krople doustne (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/30140,Deflegmin-Baby-krople-doustne (dostęp: 2023.03.01.)).
  3. ChPL krople Deflegmin Baby  http://chpl.com.pl/data_files/2010-07-16_deflegmin_krople-_spc_clean.pdf (dostęp: 2023.03.01.).