Odpowiedni przyrost masy ciała niemowlaka to najprostszy wyznacznik jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Pediatrzy, położne środowiskowe oraz rodzice uważnie przyglądają się wzrostom wagi malucha na wyznaczonych wizytach kontrolnych. Warto jednak wiedzieć jaki powinien być właściwy wzrost wagi w poszczególnych miesiącach życia dziecka, a co powinno zaniepokoić świeżo upieczonych rodziców.
Czy noworodki od razu przybierają na wadze?
Tuż po porodzie waga noworodków odrobinę się zmniejsza. Wpływ na to ma intensywne wydzielanie smółki, czyli zgromadzonej do tej pory treści jelitowej oraz wzmożona praca układu pokarmowego. Po kilku dobach jednak waga powinna wrócić do wartości, jaka była przy porodzie oraz stopniowo wzrastać. Brak przyrostu masy ciała jest zwykle powodem dostarczania zbyt małej ilości pokarmu. Maluchy z wadami wrodzonymi często mają większe trudności z właściwym i regularnym zwiększaniem masy ciała i muszą znajdować się pod ścisłą kontrolą specjalistów.
Ile zdrowy niemowlak powinien przybierać na wadze?
W pierwszych miesiącach życia dziecka jego waga powinna wzrastać od 120g do 220g na tydzień. Mniejsze wartości mogą świadczyć o niedoborze pokarmu, a co za tym idzie zbyt małej ilości istotnych składników pokarmowych, które są ogromnie ważne dla prawidłowego rozwoju organizmu oraz jego odporności. Regularne sprawdzanie wagi ma spore znaczenie, gdyż pozwala szybko znaleźć przyczynę takiego zjawiska. Najczęściej powodem zbyt małego przyrostu wagi u niemowląt jest:
- refluks żołądkowy, który sprawia że treść pokarmowa jest nadmiernie ulewana,
- przedwczesny poród, który sprawił że układ pokarmowy nie zdążył odpowiednio się wykształcić,
- zbyt mała ilość pokarmu w przypadku niemowląt karmionych piersią,
- infekcja układu oddechowego, która zaburza ssanie oraz powoduje niechęć malca do jedzenia,
- za rzadkie podawanie pokarmu z piersi bądź gotowej mieszanki modyfikowanej.
Gdzie udać się po pomoc w sytuacji zbyt małego przyrostu masy ciała niemowlęcia?
Lekarz pediatra, który przez długi czas odczytuje zbyt mały przyrost wagi może zalecić wykonanie dodatkowych badań. Najczęściej jest to morfologia krwi, ogólne badanie moczu oraz USG jamy brzusznej malucha. W przypadku zdiagnozowanego refluksu żołądkowego konieczna może okazać się zmiana pokarmu oraz zagęszczenie mleka dedykowanym preparatem.
W takiej sytuacji ogromne znaczenie mają również pozycje podczas karmienia oraz odpowiednie i bezpieczne ułożenie malucha do snu. Materac powinien być zamontowany pod delikatnym skosem, który pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy refluksu.
Ile powinno przybierać niemowlę po skończonym szóstym miesiącu życia?
Starsze niemowlęta powinny przybierać około 100g tygodniowo. W przypadku nieco starszych dzieci na przyrost wagi ma wpływ również proces rozszerzania diety w stałe pokarmy. Pomimo nowych dań w diecie malucha nadal głównym pokarmem powinno być mleko mamy lub mieszanka modyfikowana, gdyż dostarczają one wielu składników mineralnych, witamin oraz cennych przeciwciał.