Ile zabawek jest idealnych dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka? Dowiedz się więcej na ten temat.
Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez możliwości korzystania z zabawek. W końcu najmłodsze lata życia powinny być czasem radości, a zabawki są właśnie po to, by sprawiać maluchowi przyjemność. Czy jednak zbyt duża ilość zabawek może mieć negatywny wpływ na młodego człowieka? A może istnieje jakiś dolny limit zabawek potrzebnych do szczęścia? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie ile zabawek powinno mieć dziecko.
Nadmiar zabawek może szkodzić
Zabawki odgrywają znaczącą rolę w rozwoju dzieci. Kształtują ich możliwości poznawcze, wyobraźnię czy też rozwój psychofizyczny. Dotyczy to w szczególności najmłodszych, czyli niemowląt. W przypadku tej grupy wiekowej zbyt duża ilość zabawek może sprawić, że dziecko będzie przytłoczone i nie będzie w stanie skupić się na jednej rzeczy. W konsekwencji może to prowadzić do rozwojowych problemów.
Ilościowy problem zabawek dotyczy też przedszkolaków i konkretnego rodzaju zabawek. Mowa tutaj o interaktywnych zabawkach, które mają za zadanie stymulować umysł dziecka i pobudzać do kreatywności. Zbyt duża ilość zabawek interaktywnych może jednak prowadzić do przebodźcowania. Atakujące przedszkolaka ze wszystkich stron światła i dźwięki negatywnie wpływają na zdolności koncentracji i nauki.
Jaki jest prawidłowy limit zabawek dla dziecka?
Nie istnieje konkretna liczba, która jasno określałaby ile zabawek powinno mieć dziecko. Niektóre maluchy są bardzo aktywne i szybko się nudzą, inne natomiast mają zupełnie odmienny charakter. Podstawą do stwierdzenia jak ilość zabawek będzie odpowiednia jest więc obserwacja dziecka. Zanotuj ile czasu dziecko spędza z daną zabawką, które zabawki są dla niego najfajniejsze, a które nie cieszą się uznaniem. Wtedy będziesz wiedzieć czy zakup kolejnego zestawu klocków konstrukcyjnych jest dobrą decyzją, czy też raczej dziecko potrzebuje zabawek z zupełnie innej kategorii jak na przykład zabawki ogrodowe lub zabawki muzyczne.
Jeżeli obawiasz się, że dziecko otrzymuje zbyt dużo prezentowych zabawek od najbliższych krewnych to spróbuj przedyskutować tą kwestię z rodziną i wyjaśnij, że lepszą alternatywą będzie może dołożenie kwoty do zakupu droższej zabawki, z której pociecha będzie czerpać maksimum radości. Lepiej, aby zabawkowy prezent był dostosowany do realnych potrzeb malucha niż stanowił rodzaj dziecięcej zachcianki.
Czy dziecko może mieć zbyt mało zabawek?
Część rodziców może się obawiać, że ograniczenie liczby zabawek wpłynie negatywnie na rozwój dziecka. Czy zatem zbyt mała liczba zabawek może być realnym problemem? Jak pokazuje praktyka dzieci obdarzone są olbrzymią wyobraźnią więc nawet w przypadku niewielkiej liczby zabawek są w stanie zastąpić je innymi przedmiotami. Zwykły patyk może stać się rycerskim mieczem, krzesła z narzutą przekształcić się w domek itd. Kluczowe jest tutaj zatem znalezienie odpowiedniego balansu między stymulacją pociechy poprzez zabawki a wykorzystaniem przez nie własnej wyobraźni.