Jak małym nakładem odświeżyć łazienkę?

Łazienka jest pomieszczeniem, którego remont może być wyjątkowo kosztowny i czasochłonny. Wielu z nas preferuje delikatne jej odświeżenie zamiast kompletnego remontu, gdyż jest to szybszy, sprawniejszy i na pewno mniej kosztowny proces. Jednak jakimi sposobami możemy odświeżyć łazienkę małym nakładem?

Wyposażenie łazienki

Pierwszym krokiem, którego powinniśmy się podjąć chcąc zmienić nieco wnętrze naszej łazienki jest wymiana lub odrestaurowanie jej wyposażenia. Nowe elementy łazienkowe takie jak na przykład wymiana baterii bądź umywalki już odmienią te pomieszczenie i wpuszczą do Twojej łazienki powiewu świeżości. Świetnym pomysłem będzie także nadanie łazience nowego charakteru poprzez dodanie do jej wystroju różnorodnych dodatków dekoracyjnych. Wyposażenie łazienek zmienić można także poprzez odrestaurowanie ceramiki łazienkowej, co z pewnością nie pochłonie zbyt naszego budżetu.

Płytki łazienkowe – odnowienie

Jeżeli zależy nam na odnowieniu płytek w naszym wnętrzu, ale niekoniecznie chcemy skuwać dotychczasowe i kłaść nowe- wówczas doskonałym pomysłem będzie ich pomalowanie! Skuwanie starych płytek, czyszczenie ścian oraz wszelkie inne nakłady związane z zakupem nowych płytek, a także ich położeniem zapewne kosztuje sporo. Malowanie płytek ceramicznych może okazać się świetną zabawą, a gwarantujemy Ci, że odmieni oraz odświeży wnętrze Twojej łazienki o 180 stopni. Jednak, jeżeli chodzi o malowanie płytek, ten zabieg zdecydowanie lepiej sprawdzi się na płytkach ściennych, z uwagi na znacznie mniejszą ich eksploatację niż płytek podłogowych. Pokryta farbą płytka ścienna będzie przez wiele miesięcy estetycznie i nienagannie się prezentować, jednak pomalowana płytka ścienna zdecydowanie szybciej ulegnie zarysowaniom. Na szczęście odświeżenie wnętrza łazienki w postaci malowania płytek ceramicznych jest dość uniwersalne, ponieważ każdy rodzaj płytek ceramicznych nada się do malowania. Jeśli natomiast płytki ceramiczne są już bardzo stare i wyszczerbione warto rozważyć wymianę ich na nowe. Chociaż jest to większy koszt, to co kilkanaście lat warto rozważyć taki remont.

Ściany w łazience – jak odświeżyć?

Wcześniej wspominaliśmy o malowaniu płytek, jednak, gdy w Twojej łazience ściany nie są nimi wyłożone, wówczas świetnym i łatwiejszym oraz mniej skomplikowanym zabiegiem będzie renowacja ścian, czyli ich pomalowanie. Ściany są chłonne i często ulegają zabrudzeniom, szczególnie w tak wilgotnym i często użytkowanym pomieszczeniu jakim jest łazienka. Świeżo odmalowane ściany zdecydowanie podkreślą wyposażenie łazienek oraz nadadzą nowego charakteru pomieszczeniu. Jest to budżetowe rozwiązanie, a przy tym bardzo efektowne.

Renowacja mebli łazienkowych

Chcąc nadać nowe życie naszej łazience, przydatne może okazać się odrestaurowanie starych mebli łazienkowych. Mowa tutaj o ich pomalowaniu, obklejeniu bądź wymianie starych gałek i uchwytów na nowe pasujące do aranżacji odmienionej, odświeżonej łazienki. Pomalowanie starego mebla na nowy, modny kolor nada Twojej łazience powiewu świeżości oraz sprawi, że wyglądać ona będzie na nowszą i bardziej nowoczesną. Warto zdecydować się na ten mały i prosty krok, który wniesie do wnętrza łazienki tak wiele!

Dodatki – sekret udanej aranżacji

Każdy z nas wie jak silna jest moc dodatków! Potrafią one bowiem odmienić każdą przestrzeń, w tym starą, niemodną łazienkę. Dobierając dodatki łazienkowe swoją uwagę skupić musimy na pasujących do siebie, tworzących spójną całość elementach. Ważne jest także, aby nie dać się porwać wirowi zakupowemu i nie przesadzić z ilością dodatków, ponieważ zbyt wielu elementów może stworzyć efekt przepychu i zagracenia.

Jak widać, odmienić łazienkę można przy użyciu paru małych kroków. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na odświeżeniu pomieszczenia małym nakładem finansowym. Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się dla Ciebie pomocne!