Jak niedrogo zagospodarować ganek?

Ganki były popularne w starym budownictwie, jednak do dziś korzysta z nich wiele osób. Dzięki nim można ograniczyć wychładzanie powierzchni użytkowej domu, a także stworzyć wygodne wejście do części mieszkalnej nad wysokim podpiwniczeniem. Ganek w zależności do swojej powierzchni może pełnić różne funkcje, dlatego warto zadbać o jego rozsądne zagospodarowanie. Jak niedrogo wykończyć i wyposażyć ganek przy domu? Oto sprawdzone porady.

Solidne zadaszenie i ścianki ganku

Praktyczny ganek ma zadaszenie i ścianki, które nie dopuszczają do jego zalewania przez wodę opadową i ograniczają wychładzanie następnych pomieszczeń w domu. Zabudowa sprawdza się dobrze zarówno w przypadku, gdy ganek ma służyć jedynie ochronie przed zimnem i stanowić bufor pomiędzy ogrzewanymi pomieszczeniami a chłodniejszym powietrzem z zewnątrz, jak i w sytuacji, gdy w ganku przechowuje się różne przedmioty. Do zadaszenia w obu przypadkach sprawdza się lekka płyta hpl. Dzięki niej daszek i ścianki można wykonać nawet w starym budownictwie bez konieczności wzmacniania konstrukcji całego ganku.

Lekkie płyty dibond doskonale sprawdzają się do tworzenia zabudowy, która chroni przed deszczem i śniegiem. Dzięki niej domownicy nie wychodzą bezpośrednio na zewnątrz i mogą w komfortowych warunkach dokończyć zakładanie odzieży wierzchniej. Jednocześnie koszt wykonania ścianek i daszku jest przystępny, gdyż montaż płyt plastikowych bez konieczności wzmacniania konstrukcji ganku wiąże się z małymi wydatkami.

Ogrzewanie i oświetlenie ganku

Podczas wykańczania ganku, który służy do przechowywania odzieży wierzchniej, butów i różnego typu zapasów, powinno się zadbać o wykonanie ogrzewania i oświetlenia. Niewielkie źródło ciepła zapewni optymalną temperaturę do przechowywania zapasów żywności (np. słoików z domowymi przetworami, kasz, makaronów, karm dla zwierząt domowych) i ochroni przed przemarzaniem wnętrza ganku. Ogrzewanie ma kluczowe znaczenie w czasie mrozów, gdy w nieogrzewanych, zabudowanych gankach od wewnątrz pojawiają się szron i wilgoć. Niewielki grzejnik w zupełności wystarcza, by osuszyć i nieco ogrzać dodatkowe pomieszczenie bez wydawania dużych sum na opał.

Oświetlenie ganku umożliwia korzystanie z niego w komfortowy sposób. Źródło światła sprawia, że domownicy mogą bezpiecznie zejść po schodach prowadzących z ogrodu do ganku. Lampa przydaje się w szczególności w długie, zimowe wieczory, gdy słońce zachodzi już około godziny 16. Do założenia lampy nie trzeba dużych nakładów finansowych, gdyż najtańsze klosze z tworzywa sztucznego można kupić za 20-30 zł. Wystarczy doprowadzić do nich jeden przewód w listwie maskującej i umieścić w ganku pojedynczy włącznik. Takie rozwiązanie obniża koszty wykonania oświetlenia i niweluje konieczność kucia w ścianie.

Meble, które sprawdzają się na ganku

Ganki, które służą jako miejsce na odzież wierzchnią, powinny być wyposażone w meble do przechowywania kurtek, czapek, szalików i butów na każdą porę roku. Praktycznym rozwiązaniem są zamykane szafy na wymiar, które pomagają uporządkować przestrzeń i pozbyć się problemu rozrzuconego obuwia i kurtek spadających z wieszaków. Szafę można wykonać samodzielnie z kilku profili i płyt meblowych, które docina się na wymiar. W ten sposób uda się stworzyć funkcjonalną szafę w ganku bez względu na szerokość i wysokość pomieszczenia. W przypadku wąskich ganków na buty można z kolei zamontować szafkę z uchylnymi półkami, które umożliwiają przechowywania butów na mniejszej powierzchni bez zaburzania komfortu użytkowania ganku.