Jak pielęgnować brodę i zarost?

Nie wiesz, jak pielęgnować brodę, aby być zadowolonym z efektów? Świetnie trafiłeś, zwłaszcza jeśli nie odpowiada Ci kondycja Twojego zarostu, ale zależy Ci na tym, by go mieć. Skorzystaj z naszych porad i ciesz się atrakcyjniejszym wizerunkiem, który dodaje pewności siebie. Sprawdź, jak zadbać o zarost, by wyglądał zdrowo i efektownie na co dzień i w każdej sytuacji – to łatwiejsze niż może się wydawać!

Co warto wiedzieć na temat męskiego zarostu?

Czy wiesz, że włosy na brodzie nie rosną równomiernie? Zarost składa się z miększych (starszych) i bardziej twardych, młodych włosów. Z wiekiem zarost robi się coraz gęstszy – u mężczyzn w wieku około 40 lat włosy są najmocniejsze i najgrubsze, a wraz z upływem czasu stają się cieńsze, rzadsze i bardziej miękkie. Z tego powodu broda u starszych mężczyzn jest miękka i miła w dotyku.

Na twardość i gęstość zarostu wpływa nie tylko wiek. Trzeba tu wymienić także takie czynniki jak: dieta, pogoda, jakość wody używanej do mycia, a także to, jakie kosmetyki się stosuje. Niska temperatura i klimatyzacja przyczyniają się do tego, że włos staje się twardszy, bardziej szorstki i traci połysk. Trzeba też pamiętać o tym, że przesuszenie zarostu powoduje wzrost łamliwości włosów, natomiast twarda woda sprawia, że broda gorzej się układa.

Mycie i czesanie zarostu

Dlaczego mycie brody to bardzo ważny etap pielęgnacji? W trakcie mycia z włosów i ze skóry usunięte zostają resztki martwego naskórka, a także sebum, kurz, pyłki i pozostałości po posiłkach. Zarost utrzymany w czystości jest schludny, miękki i puszysty. Włosy na brodzie potrzebują również czesania! Ten zabieg może wydawać się zbyteczny, ale trzeba wiedzieć, że podczas czesania brody łuski włosów domykają się, ponadto poprawia się ukrwienie skóry, dzięki czemu cebulka włosa otrzymuje więcej składników odżywczych. Regularne czesanie brody (najlepiej szczotką z sierści dzika) sprawia, że staje się ona bardziej błyszcząca, gładsza i mocniejsza.

Jakie kosmetyki do brody wybrać?

Zwieńczeniem codziennej pielęgnacji zarostu powinno być zastosowanie odpowiedniego kosmetyku.  Na zarost nakłada się niektóre oleje, np. olej ze słodkich migdałów, olejki, czyli mieszanki różnych olejów, które mogą być wzbogacone olejkami eterycznymi i innymi składnikami, a także pomadę. To dzięki nim broda będzie lśniąca, przyjemna w dotyku i podatna na układanie.

Warto pomyśleć o stosowaniu kosmetyków do zarostu, które mają naturalny skład. Dzięki nim można uniknąć podrażnień skóry oraz przesuszenia i osłabienia włosów, czyli reakcji wywołanych działaniem niepożądanych substancji, które mogą znajdować się w słabej jakości produktach do zarostu. Oprócz wspomnianego wcześniej oleju ze słodkich migdałów, który znakomicie pielęgnuje suche i łamliwe włosy, wypróbuj także Zimnotłoczony złoty olej jojoba. Olej ten szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Ten naturalny kosmetyk nawilża i nabłyszcza włosy, wzmacnia cebulki, a także działa antybakteryjnie i łagodzi świąd skóry.

Jak widać, pielęgnacja brody nie jest skomplikowana i czasochłonna. Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria oraz kosmetyki, a także codziennie znajdź chwilę tylko dla siebie, a szybko zauważysz efekty!