Jak zorganizować wyprawkę dla niemowlaka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie, na które należy się odpowiednio przygotować. Wyprawka dla niemowlaka to nie tylko zapas ubranek czy łóżeczko, ale i odpowiedniej wielkości wanienka, pościel, pieluchy, wózek, delikatne kosmetyki bezpieczne do stosowania już od pierwszego dnia życia czy butelki przydatne podczas karmienia tak małego dziecka. Jak to zorganizować, o niczym nie zapomnieć i wyposażyć się we wszystko, co potrzebne?

Kompletuj rzeczy dla dziecka, wspomagając się listą

Przede wszystkim jeszcze zanim zaczniesz kompletować wyprawkę, stwórz listę wszystkich niezbędnych rzeczy, najlepiej podzieloną na kilka kategorii. Bez listy nie sposób spamiętać wszystkich akcesoriów, trudno też skontrolować, czy w wyprawce jeszcze czegoś brakuje.

Pamiętaj, że nie musisz tworzyć listy samodzielnie. Kompletna wyprawka dla noworodka lista podzielona na kategorie, co więcej, opisana pod kątem ilości i tego, co konieczne, a co przydatne, znajduje się na stronie Bajum. Skorzystaj z niej, a skompletowanie wyprawki będzie szybsze i łatwiejsze.

Listę rzeczy, które powinny znaleźć się w dziecięcej wyprawce, warto podzielić na kategorie, dzięki czemu łatwiej będzie odnaleźć się wśród masy różnego rodzaju akcesoriów. Kategorie uwzględnione przez Bajum to:

 • tekstylia;
 • higiena i pielęgnacja;
 • pokój/kącik niemowlęcy;
 • pierwsze zabawki i przytulanki;
 • ubranka;
 • przydatne gadżety;
 • akcesoria przydatne poza domem;
 • artykuły do karmienia dziecka.

Jaki rozmiar ubranek wybrać do wyprawki?

Jednym z ważnych elementów wyprawki niemowlęcej są ubranka. Ich wybór to jednak nie tylko decyzja co do kroju czy najładniejszych nadruków. Przed zakupem ubranek dla dziecka trzeba wybrać także ich rozmiar. Jak to zrobić, nie wiedząc, jaki dokładnie rozmiar będzie pasował na malucha po narodzinach? Sklep z rzeczami dla dziecka proponuje do wyprawki ubranka w rozmiarach 56 oraz 62. Są one odpowiednie dla znacznej większości dzieci z prawidłową masą urodzeniową.

Jeśli Twoje dziecko jest wcześniakiem, może na początku korzystać z jeszcze mniejszych ubranek, jednak pamiętaj, by nie robić dużych zapasów odzieży w tak małych rozmiarach – nawet wcześniaki szybko rosną i zwykle już po paru tygodniach noszą body w standardowych rozmiarach.

Jeśli prognozowana waga urodzeniowa Twojego dziecka jest duża i sięga blisko 3,5, a nawet 4 kg, możesz zrezygnować z ubranek w rozmiarze 56 i od razu postawić na większy rozmiar 62. Bardzo rzadko się zdarza, żeby noworodki tuż po narodzinach potrzebowały jeszcze większych rozmiarów. Do następnego rozmiaru 68 niemowlęta dorastają zwykle dopiero w okolicach 6. miesiąca życia.

Niezbędne produkty przy opiece nad noworodkiem

Martwisz się, że zapomnisz o czymś ważnym? To całkowicie normalne. Niektóre artykuły możesz dokupić, gdy dziecko będzie już na świecie. Inne natomiast mogą okazać się całkowicie niezbędne już od pierwszego dnia życia dziecka. Kompletując wyprawkę, zwróć szczególną uwagę na artykuły przeznaczone do:

 • karmienia, i to niezależnie od tego, czy zamierzasz karmić naturalnie, czy podawać dziecku mleko modyfikowane;
 • kąpieli, dzięki którym wygodnie i bezpiecznie wykąpiesz dziecko;
 • innych czynności higienicznych, w tym przewijania.

Do karmienia dziecka potrzebne są przede wszystkim butelki, czasami przydatne również dla maluchów karmionych piersią. Przy karmieniu naturalnym niezbędne mogą być również takie artykuły jak laktator. Do kąpieli dziecka potrzebujesz wanienki w odpowiednim rozmiarze, najlepiej na wygodnym stojaku, a także ręcznika z kapturkiem. Nie zapomnij o innych artykułach higienicznych, pieluszkach, nawilżanych chusteczkach, szczotce z miękkim włosiem, przewijaku czy przyborach do obcinania paznokci maluszka.