Jaki rozmiar łóżka do sypialni małżeńskiej?

Decyzja dotycząca rozmiaru łóżka do sypialni małżeńskiej ma ogromne znaczenie dla komfortu, jakości snu oraz codziennej wygody korzystania z pomieszczenia. Wybór ten z pozoru może wydawać się prosty, ale jeśli sypialnia ma być funkcjonalna, wymaga uwzględnienia różnorodnych potrzeb, preferencji i przestrzennych ograniczeń. Z pewnością jest to kwestia, którą warto dobrze przemyśleć. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są typowe rozmiary łóżek dedykowanych parom i co wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru. Zastanówmy się również, co poza rozmiarem wpływa na stworzenie udanej aranżacji.

Standardowe rozmiary łóżek małżeńskich

Na rynku dostępnych jest kilka standardowych rozmiarów łóżek dwuosobowych. Najpopularniejsze z nich to: 140×200 cm, 160×200 cm oraz 180×200 cm. Mebel z powierzchnią spania 140×200 cm to wariant dobry do małych sypialni. Najwięcej osób decyduje się jednak na łóżka 160×200 cm. Są one kompromisem pomiędzy wygodną przestrzenią do spania a wolną przestrzenią w sypialni. Z kolei łóżko o szerokości 180 cm albo szersze (tzw. king size) sprawdzi się w bardzo przestronnych pokojach.

Poza standardowymi rozmiarami producenci oferują mniej typowe rozwiązania. To np. łóżka o zwiększonej długości 220 cm. Dzięki nim osoby bardzo wysokie mogą wyposażyć swoją sypialnię w mebel, który zapewni im większy komfort nocnego odpoczynku.

Czym się kierować, wybierając rozmiar łóżka małżeńskiego?

Przed podjęciem decyzji o zakupie wyposażenia niezbędne jest zmierzenie dostępnej przestrzeni w sypialni. To pozwoli uniknąć problemów zbyt dużego łóżka w zbyt małej przestrzeni. Należy wziąć pod uwagę nie tylko to, czy jego szerokość i długość zmieszczą się na danym metrażu, ale także przestrzeń potrzebną do swobodnego poruszania się wokół mebla. To kluczowe zwłaszcza w przypadku większych łóżek.

Optymalna jest sytuacja, gdy mamy dostęp do łóżka z trzech stron. Obie osoby mogą swobodnie wstawać, nie przeszkadzając i nie wybudzając siebie nawzajem. Nie zawsze jednak powierzchnia, jaką dysponujemy, na to pozwala. W niewielkich sypialniach bywa, że łóżko musi być dosunięte wezgłowiem i jednym bokiem do ściany.

Nie mniej istotne jest uwzględnienie kwestii ergonomicznych, takich jak potrzeba określonej przestrzeni dla komfortu snu. Osoby sypiające spokojnie i rzadko zmieniające pozycję nie potrzebują rozległego łóżka. Odwrotnie jest, gdy przynajmniej jeden z małżonków wymaga większej powierzchni, by sypiać wygodnie. Ponadto, jeśli para często spędza czas w łóżku, czytając, oglądając filmy albo spożywając wspólne śniadanie podczas leniwych weekendów, większe łóżko może okazać się bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Poza długością i szerokością łóżka także jego trzeci wymiar, czyli wysokość, może wpłynąć na wygodę. Niektórzy wolą niższe łóżka, inni, zwłaszcza osoby mające problem ze zmianą pozycji z leżącej czy siedzącej na stojącą, preferują wyższe modele (typu kontynentalnego), z których łatwiej jest wstać.

Co poza rozmiarem jest istotne przy wyborze łóżka?

Rozmiar łóżka to bardzo istotny, ale nie jedyny czynnik decydujący o komforcie. Ogromne znaczenie ma materac odpowiadający potrzebom i preferencjom snu obu partnerów. Jeśli są one bardzo rozbieżne, warto rozważyć zakup dwóch osobnych materacy.

Kolejny aspekt to materiał, z którego zrobione są rama czy skrzynia oraz wezgłowie łóżka. Najczęściej wybieramy pomiędzy łóżkiem drewnianym a tapicerowanym. Drewno jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia. Posiada naturalny urok i nadaje wnętrzu przytulności. Z kolei łóżko z miękką tapicerką pozwala wygodnie się oprzeć, a dzięki bogactwu tkanin obiciowych daje ogromne możliwości w zakresie dostosowania aranżacji do własnych oczekiwań.

Praktycznym rozwiązaniem będzie łóżko wyposażone w otwierany od góry schowek lub wysuwane szuflady na pościel. W ten sposób można lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, a sypialnia staje się bardziej funkcjonalna.

Na koniec nie zapomnij o stylistyce mebla! Wybierz taki model łóżka, który pasuje do całości wystroju sypialni, aby była ona nie tylko superkomfortowa, ale również efektowna!