W ostatnich latach bardzo wiele osób stosuje olejki do pielęgnacji włosów. Już kilka kropel potrafi zdziałać cuda. Olejowanie włosów przynosi wiele korzyści. Szczególnie panie, które mają suche, kruche i zniszczone włosy powinny sięgnąć po te specyfiki. Dzięki nim włosy stają się gładkie i z łatwością można je rozczesać. Końcówki są chronione i przestają się rozdwajać, a skóra głowy jest odżywiona. Dobierając odpowiedni olejek, można pozbyć się łupieżu i zapobiec wypadaniu włosów. Właściwości olejków jest bardzo wiele, a wybór różnych rodzajów pozwala uzyskać spektakularne efekty. Jaki olejek używać? Jak prawidłowo go stosować i jak często można olejować włosy? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.
Olej do włosów jako produkt pielęgnacyjny
Olejki przeznaczone do pielęgnacji włosów mają lekko gęstą konsystencję i są dostępne w małych butelkach. Ich działanie pielęgnacyjne jest efektem zawartości składników, które w połączeniu z innymi substancjami odżywczymi regenerują i wzmacniają włosy. Odpowiednie proporcje sprawiają, że są one dostosowane do pielęgnacji różnego rodzaju włosów i umożliwiają łatwą aplikację i dawkowanie. Nawet niektóre czyste oleje nadają się do zabiegów pielęgnacyjnych i konkretnych rodzajów włosów. Na pewno dzięki olejowaniu włosy odzyskują blask. Wiele olejków jest bogatych w składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe i witaminy. Dzięki ich zawartości w zrównoważony sposób pielęgnują one i łagodzą problemy z włosami i częściowo skórą głowy.
Olejowanie sposobem na nawilżenie włosów
Olej do włosów działa regenerująco. Wygładza strukturę włosów, wypełnia ubytki, nawilża i sprawia, że włosy są gładkie i łatwo się rozczesują. Efekt jest widoczny gołym okiem – włosy wyglądają mocniej i zdrowiej. Dzięki tym właściwościom można rozwiązać niemal każdy problem. Jakie efekty daje olejowanie? Przede wszystkim:
– włosy odzyskują blask,
– stają się miękkie i jedwabiste,
– wzmacnia się struktura włosa,
– znacznie łatwiej można je wystylizować,
– końcówki się nie rozdwajają, a włosy nie łamią,
– skóra głowy staje się nawilżona,
– znikają problemy z łupieżem.
Jaki olej do jakich włosów?
Jaki olej najlepiej nadaje się do włosów suchych, który do cienkich, a który do loków? Ważne jest, aby znać właściwości poszczególnych olejków. Te produkty są wszechstronne i można znaleźć oleje uniwersalne. Są też produkty, które zdecydowanie dają lepsze efekty, jeśli zastosuje się je w przypadku konkretnych problemów. Istnieje podział, który ułatwi wybór. Mianowicie:
– oleje ciężkie, takie jak olej z awokado, kokosowy, z oliwek lub migdałowy, przeznaczone są do włosów grubych, zniszczonych lub suchych,
– lekkie oleje, takie jak olej arganowy, jojoba lub olej z pestek winogron do cienkich i łamliwych włosów.
Wśród najpopularniejszych olejów można znaleźć:
- Olej arganowy
Działa on trochę jak filtr ochronny i nadaje się do włosów cienkich. Zapewnia piękny połysk i zapobiega przesuszaniu. Jest bogaty w witaminy, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, odżywia również skórę głowy i jest idealny dla kobiet, które mają suche i zniszczone końcówki. Zawarta w nim witamina E wzmacnia również cebulki włosów i zapobiega wypadaniu. Jego działanie antybakteryjne sprzyja również wzrostowi włosów.
- Olej kokosowy
Ten olej również otacza delikatnie strukturę włosów, ale nie wchłania się całkowicie. Zawiera on wiele naturalnych przeciwutleniaczy, takich jak witamina E, a także antybakteryjny kwas laurynowy, który chroni włosy i skórę głowy przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych. Ponadto jego właściwości nawilżające działają regenerująco. Olej kokosowy jest szczególnie odpowiedni dla suchych włosów. Stosowany jako maska na skórę głowy przed myciem może również przeciwdziałać przetłuszczaniu się włosów, a nawet stymulować ich wzrost.
- Olej z awokado
Awokado jest nie tylko smaczne, ale także bogate w witaminy i minerały, w tym witaminy C, D, E i K. W połączeniu z innymi składnikami odżywczymi olej ten jest prawdziwym cudotwórcą, jeśli chodzi o włosy kręcone. Olejowanie włosów olejem z awokado wygładza je i ujarzmia. Znacznie łatwiej możesz ułożyć i wystylizować fryzurę. Zapobiega rozdwajaniu i łamaniu. Nadaje się do włosów farbowanych, gdyż pomaga zachować blask. Olej działa też odtłuszczająco, a więc idealnie nadaje się do suchej skóry głowy.
- Olej jojoba
Zastanawiasz się, który olejek jest szczególnie odpowiedni dla cienkich włosów? Jest to właśnie olej jojoba. Ponieważ jest lekki, to nie wnika we włosy, ale wygładza je od zewnątrz. Dzięki temu skutecznie przeciwdziała rozdwajaniu i nawilża bez uczucia ciężkości. Ponadto olej jojoba dzięki prowitaminie A wspomaga wzrost i sprawia, że włosy stają się gładkie. Również w przypadku łamliwych włosów olejek jojoba jest korzystny, ponieważ wzmacnia strukturę od wewnątrz.
- Olej migdałowy
Olejek ten wzmacnia strukturę włosów i zapewnia wspaniały połysk. Dzięki zawartej w nim biotynie stymulowany jest również wzrost komórek, co może sprzyjać wzrostowi włosów. Szczególnie polecany jest olej migdałowy tłoczony na zimno, ponieważ zawiera więcej składników odżywczych niż tańszy, rafinowany odpowiednik.
Jak prawidłowo stosować olej do włosów?
Olej do włosów można nakładać na wilgotne lub suche włosy zarówno przed, jak i po umyciu. Olejki są bardzo wydajne – zwykle wystarcza niewielka ilość. To, która aplikacja jest dla Ciebie najlepsza, zależy od struktury włosów i pożądanego efektu. Olejowanie można stosować:
Po umyciu włosów
Większość olejków przeznaczonych do pielęgnacji włosów można delikatnie wetrzeć we włosy zaraz po umyciu. Najpierw należy osuszyć je delikatnie ręcznikiem, a następnie nałożyć olej. W takiej postaci oleje dobrze się wchłaniają, nadają gładkości i połysku. Chronią też przed wysoką temperaturą podczas suszenia czy stylizacji. Jeśli włosy są cienkie, to najlepiej nanieść kilka kropel na końcówki. Na mocne i długie włosy można nałożyć olejek przy pomocy grzebienia na całej długości.
Olejowanie suchych włosów
Kolejnym sposobem jest nałożenie oleju na suche włosy. Jest to doskonały sposób, aby wystylizować włosy i nadać im jedwabistego połysku. Kruchym, pozbawionym blasku i zniszczonym włosom niewielkie ilości dostarczają składników odżywczych i nawilżają, zapobiegając rozdwajaniu końcówek. W przypadku włosów średniej długości często wystarczy nałożyć kilka kropli. Olejek można nałożyć na dłonie i delikatnie wmasować we włosy na całej długości. Aby ułatwić olejowanie, możesz wybrać olejek z rozpylaczem, który w kilka chwil z łatwością zaaplikujesz na włosy.
Kuracja olejowa przed myciem włosów i skóry głowy
Olejek do włosów ma działanie oczyszczające. Dobrze jest przed myciem wmasować go w suche włosy, następnie umyć szamponem i wysuszyć. Ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla pań, które mają cienkie włosy, a po umyciu stają sięone ciężkie i trudne do ułożenia.
Jak często można olejować włosy?
Częstotliwość nakładania oleju na włosy zależy od rodzaju włosów i efektów, jakie chcesz osiągnąć. Zalecane jest olejowanie raz w tygodniu. Jeśli włosy są bardzo suche i zniszczone, kurację można stosować dwa razy w tygodniu. W przypadku rozdwojonych końcówek i włosów, które trudno się rozczesują, można stosować olejek po każdym myciu.