Jakie wczesne objawy ciąży pojawiają się najczęściej?

wczesne objawy ciąży

Ciąża to proces, który w sposób znaczący wpływa na organizm kobiety, ponieważ w tym okresie zachodzi bardzo wiele zmian, które mają na celu przygotować kobiece ciało do wydania na świat swojego potomstwa. Organizm kobiety zaczyna się przygotowywać początkowo w bardzo spokojny oraz mało inwazyjny sposób, dlatego pierwsze objawy ciąży nie są tak oczywiste do rozpoznania. Dopiero w późniejszym czasie, pojawiają się te bardziej widoczne, które już jednoznacznie mogą wskazywać na to, że kobieta jest w ciąży.

W trakcie pierwszych paru tygodni bycia w ciąży, za wszelkie zmiany w organizmie odpowiada działanie estrogenu, progesteronu oraz gonadotropiny. W tym okresie zachodzą również zauważalne zmiany w układzie nerwowym oraz w  pęcherzu moczowym. Do pierwszych widocznych objaw ciąży możemy zaliczyć następujące rzeczy:

 • nudności oraz wymioty
 • brak miesiączki
 • pierwsze zauważalne zmiany w obrębie gruczołów piersiowych
 • częstsze oddawanie moczu

Pojawienie się już tych objawów, powinno skłonić kobiety do wykonania testu ciążowego lub do wizyty u ginekologa w celu zweryfikowania tego, co właściwie dzieje się z organizmem, ponieważ nie zawsze te wczesne objawy ciąży mogą świadczyć o tym, że na pewno się w niej jest.

Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Pojawienie się jednego z wczesnych objawów ciąży nie musi wcale oznaczać, że się w niej jest, ponieważ powodów braku miesiączki czy porannych nudności jest w rzeczywistości całkiem sporo. Z tego też powodu warto z dużą ostrożnością podchodzić do sytuacji, gdy pojawia się jedynie jeden z wczesnych objawów ciąży. Dopiero w momencie, gdy występują one razem, to istnieje większa szansa na to, że rzeczywiście są one objawami bycia w ciąży. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się oczywiście do ginekologa, aby mógł od w stu procentach zweryfikować, co właściwie się dzieje. To tak naprawdę najlepszy sposób na zweryfikowane tego, czy zaobserwowane objawy ciąży są prawidłowe, ponieważ często dostępne w sklepach testy ciążowe nie dostarczają wymiernych wyników.

Jakie jeszcze mogą wystąpić wczesne objawy ciąży?

Wczesnych objawów ciąży może być naprawdę sporo, a te wymienione do tej chwili są jedynie tymi najczęściej występującymi. Oprócz nich bardzo często pojawiają się również inne, które często nie są jednoznacznie kojarzone z byciem w ciąży. Należą do nich:

 • zaparcia
 • podwyższona temperatura ciała
 • pojawienie się dużej ilości wydzielin wydostających się z pochwy
 • zmęczenie
 • widoczne zmiany w obrębie narządów płciowych
 • wahania nastroju
 • wzmożenie apetytu

Wymienione powyżej wczesne objawy ciąży są typowe dla pierwszych tygodni. Większa część z nich pojawia się ze względu na pobudzone do działania chromony i po paru tygodniach znika. Niestety takie objawy jak zaparcia, podwyższona temperatura czy zmęczenie są niejednoznacznymi sygnałami, dlatego nie można jednoznacznie ich łączyć od początku z faktem zapłodnienia.

Dlaczego wczesne objawy ciąży mogą być mylące?

Pojawienie się wcześniej wymienionych objawów nie musi wcale oznaczać, że jest się w ciąży, ponieważ jak się okazuje, spora część z nich pojawia się również w trakcie przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wykonać testy diagnostyczne, które pomagają zweryfikować czy jest się w ciąży, czy nie. Oczywiście w większości przypadków zauważalne pojawienie się miesiączki jest sygnałem, że jednak organizm nie został zapłodniony, a pojawiające się objawy były jedynie elementami towarzyszącymi.

Podsumowanie

Wczesnych objawów ciąży nie wolno nigdy bagatelizować, jednak należy pamiętać o tym, że nie zawsze świadczą one jednoznacznie o zapłodnieniu. U każdej kobiety objawy ciąży się nieco inne i pojawiają się w różnej kolejności. Wszelkie wątpliwości należy rozwiewać, udając się na wizytę do lekarza, który może stwierdzić, czy pojawiające się objawy mają swoje źródło w ciąży, czy może są wywołane przez jakiś inny czynnik. Nie zmienia to jednak faktu, że takie objawy jak brak miesiączki, zmiany w obrębie narządów płciowych czy nudności są najczęstszymi, zauważalnymi objawami ciąży w pierwszych tygodniach.