Jakie zajęcia na kręgosłup wybrać?

Chcesz zadbać o swoje plecy i zdrowy kręgosłup? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o swoje ciało już teraz i zapisać się na zajęcia na siłowni – prawda? To właśnie tam czuwać nad Tobą będą profesjonalni instruktorzy i trenerzy, którzy pokażą Ci najlepsze ćwiczenia na kręgosłup, które potem będziesz mógł wykonywać w swoim domu.

Dlaczego warto zapisać się na zajęcia na kręgosłup?

Na początku dowiesz się, dlaczego w ogóle warto zapisać się na zajęcia zdrowy kręgosłup. Uczestniczyłeś kiedyś w takich zajęciach? Jeśli nie, powinieneś wiedzieć o tym, że dzięki nim Twój kręgosłup:

  • będzie wzmocniony,
  • będzie odporniejszy na liczne urazy.

Jednocześnie rozluźnisz i rozciągniesz mięśnie pleców, a dodatkowo popracujesz nad mięśniami głębokimi. Nauczysz się też poprawnej postawy ciała i skupisz się na odpowiednim oddechu.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup – na co postawić? Wskazówki

Pamiętaj o tym, że Twój kręgosłup jest narażony na liczne przeciążenia i bóle m.in. wtedy, gdy wykonujesz ciężką fizyczną pracę. Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup pomogą Ci uchronić się przed takimi dolegliwościami oraz prawidłowo rozłożyć ciężar ciała. Na co postawić w pierwszej kolejności? Przede wszystkim, w zależności od Twoich potrzeb, powinny zainteresować Cię: ćwiczenia poprawiające wydolność kręgosłupa, ćwiczenia poprawiające elastyczność kręgosłupa, ćwiczenia zapobiegające bólom i urazom kręgosłupa.

Gotowy na konkrety? Na zajęciach będziesz wykonywać m.in. na tzw. koci grzbiet (wyginanie kręgosłupa w górę oraz w dół, w klęku podpartym), wypychanie bioder w pozycji leżącej (na plecach), ruchy głową, machanie rękami czy też przyciąganie kolan do piersi. Ale to tylko nieliczne z wielu ćwiczeń. Najlepiej, jeśli taka gimnastyka na zdrowy kręgosłup będzie realizowana pod czujnym okiem doświadczonego instruktora! Niektóre ćwiczenia możesz jednak wykonywać w pojedynkę, np. rozgrzewkowe, tuż po przebudzeniu. W takiej sytuacji strzałem w dziesiątkę będzie przeciąganie się i lekkie rozciąganie.

Ćwiczenia na kręgosłup – na co uważać?

Na co szczególnie powinieneś uważać, gdy na dobre zabierzesz się za ćwiczenia na kręgosłup? Na pewno na to, aby za każdym razem działać ostrożnie i z zachowaniem zdrowego rozsądku. Ćwicz krócej, ale częściej (np. kilka razy w tygodniu po kilkanaście minut, a najlepszym wyborem będą dla Ciebie profesjonalne zajęcia na siłowni bądź w klubie fitness) i nigdy nie rób niczego na siłę (trenuj tylko do momentu, w którym poczujesz opór ze strony kręgosłupa). Dostosowanie się do tych zasad pomoże Ci uniknąć problemów.