Lecytyna w płynie – jak działa i jakie są wskazania do jej przyjmowania?

zdrowie

Lecytyna pełni bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie. Jest niezbędna m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W związku z tym do objawów jej niedoboru należą m.in. problemy z pamięcią i koncentracją. Jak się przed nimi uchronić i zadbać o zdrowie układu nerwowego? Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest przyjmowanie lecytyny w płynie.

Czym jest lecytyna i jakie ma działanie?

Lecytyna to grupa substancji, którą po raz pierwszy wyizolowano z żółtka jaja kurzego. Obecnie wiadomo znacznie więcej na jej temat. Znane są inne źródła lecytyny (soja, rzepak, nasiona słonecznika, ryby morskie), a także znane jest działanie lecytyny na ludzki organizm.

Lecytyna należy do grupy fosfolipidów. Niezależnie od pochodzenia rdzeniem jej cząsteczki jest glicerol, do którego przyłączone są kwasy tłuszczowe i kwas fosforowy. Oprócz tego w skład lecytyny wchodzą inne związki: inozytol, cholina, seryna czy etanoloamina.

Skład lecytyny nieco różni się w zależności od jej źródła. Ta pozyskiwana z soi charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów omega-6. Z kolei lecytyna pochodząca z rzepaku zawiera głównie kwasy omega-3.

Jakie działanie ma lecytyna? Po pierwsze jest integralną częścią błon komórkowych i umożliwia wymianę substancji między wnętrzem komórki a jej otoczeniem. Po drugie, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, ponieważ jest niezbędna do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych. Oprócz tego, pełni inne ważne funkcje:

  • pomaga unormować poziom cholesterolu we krwi,
  • zapobiega tworzeniu się złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych,
  • wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego,
  • działa ochronnie na wątrobę,
  • jako substancja tłuszczowa ma wpływ na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

Przyczyny i objawy niedoboru lecytyny

Jakie są przyczyny niedoboru lecytyny? Może być on spowodowany źle zbilansowaną dietą, zaburzeniami wchłaniania (spowodowanymi np. nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit), starzeniem się organizmu czy długotrwałym narażeniem na stres.

Jak objawia się niedobór lecytyny? Wśród niepokojących sygnałów, które mogą o nim świadczyć, wymienia się m.in. problemy z pamięcią i koncentracją, biegunki tłuszczowe, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, łamliwość włosów i suchość skóry.

Lecytyna w płynie – wskazania do jej przyjmowania

Aby uchronić się przed niedoborem lecytyny, warto zadbać o urozmaiconą dietę, unikanie stresu i odpowiednią diagnostykę. Oprócz tego można wspomóc się lekiem, który zawiera lecytynę w płynie.

Takim lekiem jest Vita buerlecithin, który charakteryzuje się wysoką dawką lecytyny (w łatwo przyswajalnej formie), a także zawartością witamin z grupy B. Taki skład sprawia, że jest on wskazany w przypadku osłabienia pamięci i koncentracji, stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego, bezsenności czy nadpobudliwości nerwowej. Pomocniczo można go stosować również przy objawach niedoboru witamin z grupy B, stanach rekonwalescencji po przebytej chorobie, zwiększonym stężeniu cholesterolu we krwi czy dolegliwościach sercowych na tle nerwowym.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku.

W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.