Łuszcząca się skóra – przyczyny problemu

Sucha łuszcząca się skóra na całym ciele to problem zarówno estetyczny, jak i nierzadko zdrowotny. Wśród przyczyn takiego stanu można wymienić naruszenie bariery hydrolipidowej skóry, starzenie się organizmu, niewystarczającą, lub źle dobraną pielęgnację lub działanie czynników zewnętrznych. Niejednokrotnie jest to skłonność przekazywana dziedzicznie, ale może pojawić się zupełnie indywidualnie u każdego z nas. Ujmując zjawisko od strony zdrowotnej, zaburzone rogowacenie naskórka może wynikać z chorób takich jak cukrzyca czy dermatozy i może prowadzić do łuszczycy lub egzemy. Istotne jest więc dokładne poznanie przyczyn łuszczenia się skóry, aby móc skutecznie rozwiązać ten problem.

Sprzymierzeńcy w walce o piękną skórę

Łuszcząca się skóra to niewątpliwie sytuacja obciążająca psychikę. Osoby, których skóra ma takie skłonności, borykają się z nieestetycznym wyglądem co może wpływać na relacje społeczne i obniżone poczucie własnej wartości. Na szczęście znając przyczynę zjawiska, można skutecznie zawalczyć o lepszy wygląd i stan skóry:

  • Podstawą jest systematyczne nawilżanie organizmu, kompleksowo, zewnętrznie i od wewnątrz. Przyjmowanie wskazanej ilości wody (przynajmniej 2l) każdego dnia, wzbogacenie diety o warzywa i owoce oraz witaminy A, C i E, beta-karoten i  kwasy omega-3, a także wykluczenie używek. To solidne fundamenty do budowania skutecznej pielęgnacji skóry.
  • Kolejny oręż stanowi dobrze dobrana pielęgnacja kosmetykami naturalnymi o silnym działaniu nawilżającym i regenerującym. Warto zacząć od peelingu. Prawidłowo usunięty martwy naskórek, otwiera drogę do lepszego wchłaniania kolejnych etapów pielęgnacji. Delikatną cerę na twarzy najlepiej jest peelingować produktami enzymatycznymi lub drobnoziarnistymi. Dzięki temu unikniemy dodatkowych podrażnień. Ciało także możemy potraktować produktami enzymatycznymi, jeśli skóra należy do bardziej wrażliwych. Jeśli natomiast nie mamy większych problemów z nadwrażliwością skóry, można wykorzystać dobrej jakości peelingi dostępne w drogeriach lub przygotować taki produkt własnoręcznie w domu np. z fusów parzonej kawy, lub cukru, na bazie oliwy z oliwek. Po dokładnym usunięciu martwego naskórka pora na dobrze skomponowaną pielęgnację. Dobrej jakości sera, kremy i maseczki, wzbogacone w lipidy, dedykowane do skóry bardzo suchej i łuszczącej się, pozwolą odbudować jej płaszcz ochronny. Zapewnią ładny wygląd, gładkość i elastyczność.
  • Całe ciało ukoi i wypielęgnuje dobrej jakości balsam, stosowany po każdej kąpieli. Zażywając natomiast kąpieli słonecznych, należy zabezpieczać skórę kremami z ochroną przed UV o jak największym indeksie. Dodatkowym sprzymierzeńcem w walce o piękny wygląd skóry jest sauna. Jej praktykowanie pozwala otwierać pory oraz pozbywać się toksyn z organizmu. Jeśli nie mamy przeciwwskazań do stosowania sauny, warto korzystać z jej dobrodziejstw. Skóra lepiej wchłonie wówczas cenne składniki z używanych kosmetyków.

Systematyczność to podstawa

Łuszczenie się skóry jest dość przykrym zjawiskiem. Nie wygląda ładnie i może wiązać się
z różnymi przyczynami. Istnieje jednak szereg sposobów na walkę o estetyczny wygląd ciała, każdy z nich wymaga natomiast rzetelności i systematyczności. Odpowiednio skomponowana pielęgnacja pozwoli stopniowo odbudować barierę hydrolipidową. Ta tarcza ochronna naszej skóry minimalizuje jej podatność np. na łuszczenie się. Warto zatem podejmować wysiłek, by móc się cieszyć pięknym wyglądem.