Mezoterapia – dla kogo? Na jakie problemy poleca się zabieg mezoterapii?

Mezoterapia to procedura, która polega na wprowadzaniu małych dawek substancji aktywnych bezpośrednio w skórę. Mezoterapia może być stosowana zarówno na twarzy, jak i na ciele. Ale kto powinien rozważyć ten zabieg? Na jakie problemy skórne i estetyczne jest on polecany? Czytaj artykuł!

Czym jest mezoterapia?

Mezoterapia to technika iniekcyjna, która polega na podawaniu substancji aktywnych bezpośrednio do skóry właściwej. Zabieg ten został opracowany w latach 50. XX wieku przez francuskiego lekarza Michela Pistora. Mezoterapia może być stosowana w różnych celach, od poprawy kondycji skóry, przez leczenie cellulitu, po przeciwdziałanie wypadaniu włosów. A gdzie najlepiej poddać się takiemu zabiegowi? Mezoterapia u lekarza medycyny estetycznej to dobry pomysł, jeśli rozważa się ten pomysł. Specjalistów medycyny estetycznej jest sporo w każdym większym mieście.

Rodzaje mezoterapii

Wyróżniamy dwa główne rodzaje mezoterapii: igłową i bezigłową.

  1. Mezoterapia igłowa – polega na wstrzykiwaniu substancji odżywczych za pomocą cienkich igieł. Zabieg ten wymaga precyzji i doświadczenia ze strony wykonującego go specjalisty.
  2. Mezoterapia bezigłowa – wykorzystuje fale elektromagnetyczne do wprowadzania substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry. Jest to metoda mniej inwazyjna i bezbolesna, ale również mniej skuteczna w porównaniu do mezoterapii igłowej.

Dla kogo jest mezoterapia?

Mezoterapia jest polecana dla osób w różnym wieku i z różnymi problemami skórnymi. Zabieg ten jest szczególnie rekomendowany dla:

  • osób z oznakami starzenia się skóry – mezoterapia doskonale sprawdza się w redukcji zmarszczek, poprawie elastyczności i nawilżenia skóry. Działa rewitalizująco, dostarczając skórze niezbędnych substancji odżywczych,
  • osób z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi – mezoterapia może pomóc w redukcji blizn, zmniejszeniu stanów zapalnych oraz w wyrównaniu kolorytu skóry;
  • osób z przebarwieniami skóry – odpowiednio dobrane preparaty stosowane w mezoterapii mogą rozjaśnić przebarwienia i poprawić ogólny wygląd skóry;
  • osób z cellulitem i miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej – mezoterapia wspomaga redukcję cellulitu i modelowanie sylwetki, poprawiając mikrokrążenie i stymulując rozkład tłuszczu;
  • osób z problemem wypadania włosów – mezoterapia skóry głowy dostarcza cebulkom włosowym niezbędnych składników odżywczych, wzmacniając włosy i stymulując ich wzrost.

Przeciwwskazania do mezoterapii

Chociaż mezoterapia jest bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę. Należą do nich:

– ciąża i okres karmienia piersią;
– aktywne infekcje skórne;
– choroby autoimmunologiczne;
– cukrzyca (niewyrównana);
– zaburzenia krzepliwości krwi.

Jak przygotować się do zabiegu mezoterapii?

Przed przystąpieniem do zabiegu mezoterapii warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni stan skóry i dobierze odpowiednie preparaty. Na kilka dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych, aby zminimalizować ryzyko powstania siniaków – co też trzeba skonsultować z lekarzem.

Jak wygląda zabieg mezoterapii?

Zabieg mezoterapii trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut, w zależności od obszaru, który jest poddawany terapii. Skóra jest najpierw oczyszczana, a następnie specjalista wprowadza wybrany koktajl substancji aktywnych za pomocą cienkiej igły lub urządzenia do mezoterapii bezigłowej. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i opuchnięta, ale objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Efekty mezoterapii

Efekty mezoterapii są widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się serię kilku zabiegów. W zależności od problemu skórnego, ilość sesji może się różnić. Mezoterapia poprawia wygląd i kondycję skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej jędrna, nawilżona i promienna.

Mezoterapia to skuteczny zabieg estetyczny, który może przynieść wiele korzyści dla skóry twarzy i ciała. Jest polecana dla osób borykających się z oznakami starzenia, trądzikiem, bliznami, przebarwieniami, cellulitem oraz wypadaniem włosów. Kluczowe jest jednak, aby zabieg był wykonywany przez doświadczonego specjalistę, który dobierze odpowiednie preparaty i technikę. Przed podjęciem decyzji o mezoterapii, warto skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do jej wykonania.