Nauka oddechu w Kundalini Jodze – techniki pranajamy dla lepszego samopoczucia

Nie ma chyba nic bardziej naturalnego, niż oddychanie. To pierwsza czynność jaką wykonujemy przychodząc na świat. U noworodka, niemowlęcia i małego dziecka oddychanie przebiega bezrefleksyjnie, podobnie jak praca serca czy żołądka. Niestety z czasem ta prawidłowa sytuacja ulega zmianie. W toku socjalizacji nabieramy niezdrowych wzorców oddychania. Zwłaszcza dziewczynki uczone są ograniczania pracy przepony, która wypycha brzuch. Wmawia im się, że jest to nieatrakcyjne i że prawdziwa kobieta oddycha wyłącznie klatką piersiową. Z kolei chłopcy nakłaniani są do tłumienia emocji, bardzo silnie powiązanych z oddechem. W efekcie również zaczynają oddychać nienaturalnie. Efekty są katastrofalne: komórki całego naszego ciała szybko obumierają, nie otrzymując dość tlenu. Złe wzorce oddychania sprawiają więc, że „zużywamy się” szybciej, a tym samym szybciej starzejemy. Na nieprawidłowym oddechu cierpią nasze organy wewnętrzne oraz nasz umysł. Nie jesteśmy też w stanie osiągnąć duchowej równowagi. To dlatego tak ważne jest odrzucenie tych nabytych skłonności i powrót do naturalnego oddechu – to właśnie dają nam pranajamy, czyli ćwiczenia oddechowe. Podczas praktyki jogi kundalini uczymy się również kontrolować oddech w taki sposób, aby uzyskiwać jak najlepsze efekty podejmowanych aktywności. Poznaj tajniki pranajamy – ćwiczeń oddechowych w jodze kundalini.

Czym jest i skąd wzięła się pranajama?

Choć joga kojarzy się przede wszystkim z asanami – czyli specyficznymi pozycjami ciała, to tak naprawdę poza nimi posiada jeszcze dwa kluczowe fundamenty: medytację oraz właśnie pranajamy. Słowo to stanowi zbitkę dwóch wyrazów z sanskrytu: „prana” to energia życiowa a „ajama” to sprawowanie kontroli. I to właśnie robimy: poprzez świadome oddychanie kontrolujemy przepływ naszej energii życiowej.

Pranajama nie jest jakimś magicznym rytuałem. Pozytywny wpływ ćwiczeń oddechowych na zdrowie potwierdza współczesna medycyna. W ten sposób trenujemy nasze płuca oraz pozostałe elementy delikatnego układu oddechowego. Wzmacniamy serce i układ krążenia. Poprawiamy ukrwienie i dotlenienie narządów wewnętrznych, w tym mózgu. Redukujemy stres i pozbywamy się lęków.

Jakie korzyści daje pranajama?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najlepiej jest wykonać proste ćwiczenie. Znajdź spokojne miejsce. Usiądź z wyprostowanymi plecami. Rozluźnij mięśnie. Zamknij oczy i zacznij spokojnie, miarowo oddychać. Staraj się, aby czas trwania wdechu i wydechu był identyczny. Odpychaj napływające myśli, skoncentruj się na samym oddechu. Wizualizuj drogę, jaką powietrze przebywa z otoczenia, przez twój nos, gardło i płuca, a następnie jak z krwią przedostaje się do każdej komórki ciała.

Błyskawicznie zorientujesz się, jaki spokój jesteś w stanie osiągnąć za pomocą tak prostego ćwiczenia. Pomyśl zatem, jakie możliwości da ci regularna praktyka, podczas której nauczysz się świadomie kontrolować swój oddech w taki sposób, aby stanowił dla ciebie wsparcie w każdej sytuacji: uspokajał albo dodawał energii; natleniał każdą komórkę albo ułatwiał pozbywanie się toksyn; ułatwiał intensywny wysiłek fizyczny albo towarzyszył medytacji.

Jak nauczyć się pranajamy?

Techniki oddechowe mogą być praktykowane samodzielnie albo w połączeniu z pozostałymi elementami jogi. To właśnie w tym drugim przypadku dają najlepsze efekty. Joga to sztuka dobrego życia, traktująca człowieka holistycznie. Wchodząc w rytm praktyk zaczynamy rozumieć, że nasze ciała, umysły i dusze nie funkcjonują w oderwaniu od siebie, ale tworzą spójną całość.

Szczególny nacisk na indywidualne praktyki, w tym na pranajamy, kładzie joga kundalini. Jej celem jest pobudzanie i kontrolowanie energii życiowej, co prowadzi do odnalezienia własnego ja, do trafnego wskazywania i efektywnego osiągania życiowych celów, jak również do zdrowia fizycznego i psychicznego. Aby nauczyć się sztuki kontrolowania oddechu, wybierz się zatem na kurs jogi kundalini. Poza zajęciami stacjonarnymi, dostępna jest również wygodna joga Kundalini online. Nie musisz dojeżdżać na zajęcia – praktykujesz w dowolnym miejscu Ziemi – tak w bezpiecznej przestrzeni własnego domu, jak i w trakcie egzotycznych wakacji.

Podczas praktyki jogi kundalini nauczysz się wielu technik oddechowych, takich jak oddech kwadratowy, oddech naprzemienny, oddech zwycięstwa, oddech lwa czy oddech ognia. Będą ci one towarzyszyć na co dzień i staną się podręcznymi, pożytecznymi i skutecznymi narzędziami, którymi możesz się posłużyć w dowolnej chwili do osiągnięcia efektów, na których ci zależy.