Oświetlenie w stylu loft – lampy, które oddadzą charakter wnętrza

Styl loftowy narodził się z wizji artystów, którzy w poprzemysłowych wnętrzach niegdyś szukali miejsca na swoje atelier. Dziś ten styl chętnie stosujemy w przestrzeniach mieszkalnych, bo jest niezwykle praktyczny, oryginalny, a przy tym nie brakuje mu klimatu, którego oczekują domownicy. Ogromną rolę w urządzaniu wnętrz loftowych odgrywa oświetlenie. Odpowiednio dobrane lampy są w stanie sprawić, że surowość w połączeniu z ciepłym światłem stworzą wyjątkowy klimat domowych przestrzeni.

Lampy w stylu loft – czym powinny się charakteryzować?

Lofty to wnętrza surowe, minimalistyczne, przestronne, nierzadko z nutą artystycznego wyrazu. Nie brakuje im tak ważnej funkcjonalności. Na uwagę zasługuje również fakt, że wciąż są to wnętrza przytulne, ciepłe, przyjazne w odbiorze dla domowników i ich gości.

Dominują tu materiały, takie jak metal, drewno, beton czy szkło, dlatego poszukiwań lamp warto zacząć od propozycji minimalistycznych i surowych. Pojedyncze oczka natynkowe w oprawie imitującej beton, lampy zwisające z sufitu na grubych linkach lub łańcuchach i zwieńczone niczym nieosłoniętą, bulwiastą żarówką. To idealna propozycja do loftów! Szukamy zatem prostoty, minimalizmu, surowości, ale nie musimy stronić od ciekawych kształtów czy nietypowych połączeń materiałów. Uniwersalne, a zarazem dekoracyjne propozycje lamp loftowych znajdziemy np. na stronie https://lightplus.pl/.

Zróżnicowane oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń

Warto mieszać ze sobą różnego typu lampy. Zróżnicowane oświetlenie jest niezbędne praktycznie w każdym wnętrzu czy przestrzeni. Stawiamy zatem na loftowe lampy podłogowe, wiszące, stojące, ale i te naścienne czy typowo dekoracyjne.

Nie musimy się decydować na lampy pochodzące z tych samych kolekcji, jednak te, które umieszczane są w obrębie jednego pomieszczenia, nawet tego wielofunkcyjnego, powinny ze sobą korespondować. Wystarczy jeden wspólny element, aby zachować ich odmienność a jednocześnie podkreślić różnorodność.

Materiały i konstrukcje lamp, które sprawdzają się we wnętrzach loftowych

Wybierając lampy, szukajmy wśród wspomnianych materiałów – opraw imitujących beton, metalowych kloszy i abażurów, które przypominają ażurowe oprawy, ponadto stawiajmy na połączenia drewna z metalem, które są równie loftowe, co eleganckie i ciekawe. Nie strońmy od szkła, szczególnie tego o matowym wykończeniu bądź całkowicie transparentnego.

W loftach doskonale się sprawdzają proste lampy podłogowe, np. na drewnianym lub metalowym trójnogu. Kinkiety, które formą przypominają oświetlenie techniczne, mają ruchome ramiona zwieńczone małym punktem świetlnym. Do tego oświetlenie szynowe na sufit lub pojedyncze lampy wiszące, które oświetlają dzięki zastosowaniu bardzo dużej żarówki z widocznym żarnikiem.

Lofty to surowa elegancja, z drugiej zaś strony ciepła atmosfera i przytulność, tworzona m.in. za pomocą oświetlenia. Weźmy pod uwagę wymienione propozycje lamp, a uda nam się stworzyć przyjazne wnętrze w stylu loft.