Jak poradzić sobie z pękającą skórą na stopach?

pękająca skóra na stopach

Pękająca skóra na stopach nie wyglądają ani estetycznie, ani zdrowo. Dodatkowo zwiększa dyskomfort osoby, która się z nią boryka, a także może zagrażać zdrowiu. Jakie są środki rozwiązania tego problemu? Czy można poradzić sobie z nim domowymi sposobami, czy należy udać się do specjalisty?

Pękająca skóra na stopach – czym jest spowodowana?

Wydawać by się mogło, że popękane stopy to efekt zaniedbania. Jak się okazuje może to być jeden z powodów, ale nie jedyny. Niekiedy popękane stopy są spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. W tym przypadku najlepiej od razu udać się do specjalisty w celu ustalenia leczenia i zapobiegnięcia powikłaniom. Szczególnie narażonymi osobami są osoby chorujące na cukrzycę oraz otyłe, u których nacisk na stopy jest większy niż u osoby z wagą w normie.

Pękająca skóra na stopach – jak wpływają na nią złe nawyki?

W przypadku, gdy pękające stopy nie są spowodowane problemami genetycznymi i chorobami, należy dokładniej przyjrzeć się problemowi i swoim nawykom, a także pracy jaką się wykonuje na co dzień. Bardziej narażone są osoby, które mają prace stojącą. Szkodliwe może być także źle dopasowane obuwie. Konkretne obuwie takie jak szpilki albo buty na płaskiej podeszwie dodatkowo obciążają stopy. Obuwie tego typu zwiększa nacisk na pięty, co sprzyja ich pękaniu.

Co zrobić w przypadku występowania pękającej skóry na stopach?

Z pękającymi piętami można walczyć na różne sposoby. W lekkich przypadkach mogą pomóc sprawdzone domowe patenty. Może to być

  1. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą kuchenną
  2. Moczenie stóp w wodzie z siemieniem lnianym
  3. Używanie naparów ze specjalnie dopasowanych ziół

Pierwszym sposobem jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z domieszką soli kuchennej. W tak przygotowanym wywarze należy moczyć stopy przez około 20-30 minut, a później zetrzeć zrogowaciały naskórek najlepiej przy użyciu specjalnej jednorazowej tarki. Można też użyć pumeksu, ale na wielorazowych produktach często zbiera się grzyb. Po starciu naskórka należy posmarować stopy kremem, najlepiej z gliceryną i włożyć skarpetki bawełniane.

Pękająca skóra na stopach – domowe sposoby

Drugim sposobem na popękane stopy jest rozpuszczenie siemienia lnianego we wrzącej wodzie. Po przestygnięciu powinno się moczyć stopy naparem około 20 minut. Tak przygotowany napar wygładza stopy. Problem można próbować rozwiązać również przy pomocy ziołowych naparów specjalnie dostosowanych do tego typu problemu. Napar można wykonać również samemu. Można tu użyć takich ziół jak: ziele krwawnika, nagietek albo liść brzozy, które wykazują działanie przeciwzapalne. Inne zioła to nasiona kozieradki oraz korzeń żywokostu, które mają działanie kojące i goją stopy. Można również wykorzystać liście babki i len, które zawierają substancje śluzowe. Dzięki nim stopy ulegają wygładzeniu. Zioła można łączyć w dowolny sposób w zależności od efektu, który ma zostać uzyskany.

Co jeżeli domowe sposoby nie pomogą?

W problemach z pękającymi stopami często używa się mocznika albo witaminy A. Witaminę A można użyć na umyte i starte stopy, a następnie posmarować je kremem i założyć bawełniane skarpetki. Najlepiej zrobić to na noc. W przypadku, gdy problem nie znika po użyciu domowych sposobów warto zasięgnąć opinii specjalisty, w tym przypadku podologa. W gabinecie można wykonać m.in. zabieg usuwania zrogowaceń. Niezależnie od tego, który sposób zostanie wybrany warto stosować go regularnie, aby problem pękających stóp nie nawracał.