Pokój dziecka – jak go odpowiednio urządzić?

Pokój dziecka to szczególne pomieszczenie w każdym domu. Podczas aranżowania go należy wziąć pod uwagę zarówno elementy zapewniające wypoczynek, jak i również przestrzeń dla nauki oraz rozrywki. Aby jak najlepiej wykorzystać nie zawsze dużą przestrzeń, warto sięgnąć pod nowatorskie rozwiązania.

Łóżko, które nie wymaga dodatkowej przestrzeni

Choć utarło się, że w klasycznie urządzonym pokoju łóżko stanowi jego centralną część, to w niewielkich pod względem metrażu pokojach w bloku warto postawić na nieco inne rozwiązanie. W ostatnich latach bardzo modne stały się zatem łóżka modułowe oraz półkotapczany, czyli modele umożliwiające szybkie schowanie i otwarcie dodatkowej przestrzeni, którą można spożytkować zarówno na zabawę, jak i na naukę.

Takie łóżka to prawdziwa gratka zwłaszcza dla młodszych dzieci, które potrzebują dużo więcej miejsca na rozłożenie swoich zabawek niż nastolatkowie. Dzięki półkotapczanowi nie tylko je zdobywają, ale zyskują także komfort i poczucie sprawczości, niezbędne dla rozwoju.

Futurystyczne biurka, czy sprawdzona klasyka?

W przypadku dobierania odpowiedniego biurka dla dziecka należy wziąć pod uwagę wiele rozmaitych czynników. Główne z nich to oczywiście wzrost oraz potrzeby ucznia – dla jednego dziecka odpowiednim będzie biurko krótsze, dedykowane wyłącznie nauce, dla innego nieco bardziej rozbudowane modele, które pomieszczą także komputer stacjonarny lub obszerne zestawy podręczników szkolnych.

Obecnie jednymi z ciekawszych są również biurka narożne, które pozwalają na jednoczesne zaaranżowanie kątów oraz zaoszczędzenie przestrzeni w nieco mniejszych pokojach. Modele, które szczególnie przyciągają uwagę to te wykonane w nieco industrialnym, surowym stylu, łączące w sobie ciemne drewno oraz metalowe elementy. Świetnie prezentują się zarówno w pokoju dziecka, jak i w młodzieżowym i mogą być śmiało użytkowane przez długie lata.

Zależnie od potrzeb, niektóre z nich posiadają wbudowane szuflady i komody, inne podstawki pod laptopa lub wysuwane szuflady na klawiaturę. Jeśli biurko kupowane jest dla dziecka, które bardzo szybko rośnie, warto zwrócić uwagę na modele posiadające funkcję regulacji wysokości, a czasem również szerokości, co zdecydowanie pozwoli na lepsze dopasowanie mebla do potrzeb młodych.

Dodatki, które zapewnią komfort w każdej sypialni

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pokoju jest oczywiście jego oświetlenie. W przypadku sypialni dziecka należy zatem uwzględnić nie tylko światło górne, które zapewni odpowiednią jasność w całym pokoju, ale też różnego rodzaju kinkiety oraz lampki nocne lub biurkowe. Zwłaszcza te ostatnie szczególnie przydadzą się podczas jesiennych wieczór z nauką lub po prostu czytania książek przed snem.

Bardzo popularnymi modelami na rynku są niezmiennie lampki LED w postaci biurkowej lub na paskach, które można zamontować w okolicy łóżka. Wiele dzieci chwali sobie także przypominające świąteczne łańcuchy maleńkich lampek, pomiędzy którymi dodatkowo można zamontować zdjęcia znajomych lub ulubionych bohaterów seriali.

/ Artykuł sponsorowany