Poszukując idealnego rozwiązania dla swojego domu, które zapewni w nim odpowiedni komfort cieplny, coraz szersze grono osób stawia na nowoczesne systemy grzewcze, jakimi są pompy ciepła. Stojąc jednak przed wyborem rozwiązania często pojawia się pytanie o to, na który rodzaj pompy ciepła się zdecydować – pompę ciepła powietrzną czy gruntową? Postaramy się przybliżyć zalety i wady obu z nich!
Pompy ciepła – rodzaje
Pompa ciepła jest urządzeniem, które do swojego działania wykorzystuje odnawialne źródła energii. Korzysta ona z energii cieplnej nagromadzonej w otoczeniu, a następnie za pomocą poddawanego różnorodnym procesom termodynamicznym czynnika chłodniczego kieruje ją do instalacji grzewczej w budynku. Pompy ciepła, niezależnie od rodzaju, znane są ze swojej energooszczędności, długoletniej żywotności, przyjazności dla środowiska naturalnego, bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania, a także uniwersalnego działania. Mogą nie tylko sprawować rolę systemu grzewczego oraz odpowiadać za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, lecz również chłodzić pomieszczenia, działając w zastępstwie klimatyzacji.
Najczęstszy wybór, jaki trzeba podjąć decydując się na pompę ciepła, dotyczy ich rodzaju. Wyróżnia się przede wszystkim pompy ciepła powietrzne, które korzystają z energii cieplnej nagromadzonej w powietrzu atmosferycznym, a także pompy ciepła gruntowe, które wykorzystują energię cieplną z gruntu. Na którą z nich lepiej postawić?
Powietrzna a gruntowa pompa ciepła – którą wybrać?
Zarówno pompa ciepła powietrzna, jak i pompa ciepła gruntowa mają zalety i wady. Powietrzne pompy ciepła są łatwiejsze w montażu, ponieważ ich instalacja nie wymaga wykonywania prac w ziemi ani odwiertów, jak to ma miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła. Są to kompaktowe systemy grzewcze, które można zamontować niemal wszędzie, nawet bez posiadania ogrodu. Inwestycja w powietrzną pompę ciepła wiąże się także z niższymi wydatkami, dlatego dobrze jest zdecydować się na ten wariant, gdy nie dysponujemy nieograniczonym budżetem. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest ich nieco wyższa wydajność, ponieważ grunt stanowi bardzo stabilne źródło ciepła. Rozwój technologiczny sprawił jednak, że powietrzne pompy ciepła coraz bardziej dorównują wydajnością pompom czerpiącym ciepło z gruntu, a coraz słabsze zimy i brak mrozów w Polsce sprawiają, że spadki efektywności powietrznych pomp ciepła są niezbyt odczuwalne przez użytkowników.
Zainstaluj pompę ciepła w swoim domu!
Jeśli zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w swoim domu i potrzebujesz pomocy w wyborze optymalnego, dopasowanego do potrzeb i możliwości rozwiązania, skontaktuj się z ekspertami od rozwiązań OZE – firmą Nexenergy (https://nexenergy.pl/). Dzięki wieloletniej działalności w branży oraz posiadanej i stale aktualizowanej wiedzy pomogą w podjęciu najlepszej decyzji dotyczącej systemu grzewczego, a także w sprawny i profesjonalny sposób zajmą się jego montażem. Zatroszcz się o wysoki komfort cieplny w swoim domu przy niskich kosztach ogrzewania!