Żylaki to podskórne kręte, poszerzone ponad 3mm żyły, które uwypuklają się ponad powierzchnię skóry. Najczęściej występują na nogach. Powstają one w wyniku uszkodzenia zastawek i osłabienia ścian żył powierzchownych, które nie mogą już prawidłowo odprowadzać krwi z powrotem do serca.
Przyczyny powstawania żylaków
- Dziedziczność – osoby, których rodzice lub dziadkowie mają żylaki, są bardziej narażone na ich wystąpienie.
- Wiek – ryzyko pojawienia się żylaków rośnie wraz z wiekiem.
- Płeć – kobiety są bardziej podatne na powstawanie żylaków niż mężczyźni.
- Otyłość – nadwaga zwiększa ciśnienie w żyłach nóg.
- Ciąża – ciąża i poród mogą prowadzić do osłabienia ścian żył.
- Długotrwałe stanie lub siedzenie – utrudnia odpływ krwi z nóg.
Żylaki to problem, z którym zmaga się bardzo dużo osób. Początkowo mogą stanowić jedynie defekt kosmetyczny, z czasem wpływają na komfort codziennego życia – pojawiają się bóle, uczucie ciężkości nóg i obrzęki nóg. Nieleczone żylaki prowadzą do przebarwień troficznych goleni, a w skrajnych przypadkach powstają owrzodzenia. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia tego schorzenia. Dwie z nich to skleroterapia i leczenie laserowe. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm opcjom.
Skleroterapia
Skleroterapia to zabieg polegający na wstrzykiwaniu do żylaków substancji sklerotyzującej, która powoduje ich zamknięcie i stopniowe zanikanie. Są różne techniki skleroterapii:
- mikrosklerotarapia – specjalnym płynem zamyka się „pajączki” i żyły siatkowate.
- skleroterapia piankowa – często jest stosowana jako drugi etap zabiegu laserowego. Pianą sklerotyzującą (mieszaniną powietrza i leku) zamyka się większe żyły siatkowate i żylaki różnego pochodzenia
Skleroterapia wykonywana jest w gabinecie lekarskim i trwa około 30 minut. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, pacjent może odczuwać lekki dyskomfort podczas wstrzykiwania. Efekty są widoczne stopniowo, w ciągu kilku tygodni po zabiegu. W zależności od przypadku zwykle konieczne są 2-3 sesje w odstępach 4-6 tygodni.
Zaletami skleroterapii są: mała inwazyjność, krótki czas rekonwalescencji i stosunkowo niskie koszty. Przeciwwskazaniami do zabiegu jest między innymi ciąża i karmienie piersią, uczulenie na substancję sklerotyzującą, obecność miejscowej lub uogólnionej infekcji, ograniczona sprawność ruchowa, oraz poważne choroby układowe.
Leczenie laserowe
Żylaki w większości przypadków pochodzą z niewydolnych głównych żył powierzchownych – odpiszczelowej i odstrzałkowej. I te żyły należy w pierwszej kolejności zlikwidować. Tradycyjną krwawą chirurgiczną metodę usunięcia tych żył można skutecznie zastąpić zabiegiem laserowym, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 60-90 minut. Światłowód o średnicy 1mm umiejscowiony wewnątrz żyły emituje wiązkę światła, co uszkadza ścianę żyły, która następnie włóknieje.
Powoduje to znaczne zmniejszenie żylaków, które w drugim etapie leczenie poddaje się zabiegowi skleroterapii piankowej. Łączenie tych dwóch metod pozwala na kompleksowe usunięcie żylaków. Laserowe leczenie żylaków to metoda mniej inwazyjna niż tradycyjne operacje chirurgiczne, cechuje się krótszym czasem rekonwalescencji, mniejszym ryzykiem komplikacji i brakiem blizn, co czyni ją atrakcyjnym wyborem dla wielu osób.
Jakie rozwiązanie wybrać?
Jest to pytanie, na które odpowie nie pacjent, a lekarz specjalista, który po wykonaniu usg doppler zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Współczesne leczenie żylaków jest procesem złożonym i wieloetapowym. W leczeniu większych żylaków łączy się leczenie laserowe ze skleroterapią, aby uniknąć krwawych zabiegów i nieestetycznych blizn. Więc te metody się wzajemnie uzupełniają.
W przypadku małych żylaków, gdy nie występuje reflux osiowy oraz w przypadku żył siatkowatych i teleangiektazji rekomendowana jest skleroterapia.
Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian żylnych na nogach. Ostateczny wybór zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i porady lekarza. Warto skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać najlepszą metodę leczenia.