Robot planetarny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wśród urządzeń, które zyskują wielu zwolenników, można wymienić robot planetarny. Jest to sprzęt, który łączy w sobie funkcjonalność kilku innych akcesoriów, dzięki czemu przyśpiesza i ułatwia przyrządzanie posiłków. Jest szczególnie pomocny dla miłośników wypieków i słodkości, choć obecnie dostępne na rynku modele można wykorzystać również do mielenia mięsa, szatkowania warzyw czy blendowania zup. Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota planetarnego? Podpowiadamy.

Moc robota planetarnego

Jednym z pierwszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając robota planetarnego, jest jego moc. Obecnie na rynku znajdziemy wersje o mocy od 600 do nawet 2000 W. Mniejsze modele sprawdzą się, jeżeli urządzenie takie zamierzamy wykorzystywać sporadycznie, na przykład tylko do ubijania białek. Jeżeli jednak częściej zamierzamy korzystać z takiego sprzętu, wówczas lepiej postawić na model o większej mocy, zwłaszcza jeżeli planujemy wyrabiać w nim ciasto drożdżowe czy siekać twarde warzywa. W takim przypadku lepiej postawić na ten o mocy od 1000 do 2000 W. Pamiętajmy, że chcąc kupić robot planetarny ranking takich urządzeń, możemy znaleźć w internecie. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, sprawdźmy, czy jest on polecany.

Pojemność misy robota planetarnego

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić, uwagę wybierając robot planetarny, jest misa znajdująca się w tym urządzeniu. To do niej wkładamy składniki. Im większe ma rozmiary, tym więcej porcji w niej przygotujemy. Dlatego warto zastanowić się, w jakim celu będziemy wykorzystywać takie urządzenie i dla ilu osób przygotowywać posiłki. Standardowa pojemność misy wynosi od 3 do 7 litrów. Sprawdźmy także, z jakiego materiału jest wykonana, aby była trwała i łatwa w czyszczeniu. Najczęściej w robotach planetarnych stosuje się misy ze stali nierdzewnej lub metalowe.

W jakie funkcje powinien być wyposażony robot planetarny?

Obecnie dostępnych jest wiele modeli robotów planetarnych, które różnią się między sobą funkcjonalnością. Najprostsze wersje umożliwiają mieszanie, ubijanie i wyrabianie ciasta. Takie sprzęty będą wystarczające dla osób, które poszukują nieco bardziej funkcjonalnego zamiennika dla standardowego miksera. Jeżeli jednak chcielibyśmy, aby nasz robot planetarny był wielofunkcyjnym urządzeniem, możemy postawić na model, który posiada nakładkę w postaci maszynki do mielenia zarówno warzyw, jak i mięsa, a także blender kielichowy, w którym będziemy mogli przygotować koktajle i zupy. Bardzo często w takich urządzeniach znajdziemy też przystawki do warzyw i owoców, dzięki którym możemy szybko pokroić na przykład składniki na sałatkę, a także przystawki pozwalające na robienie makaronu czy ciasteczek bądź też uniwersalny młynek, wyciskarkę do cytrusów, a nawet przystawkę do lodów.

Kupując robot planetarny, zwróćmy uwagę również czy posiada on regulację prędkości, a także, w jaki sposób możemy kontrolować tryb jego pracy. Istotne jest też, czy wybrany model zmieści się w przeznaczonym do jego przechowywania miejscu w kuchni.