Soczewki kontaktowe a jazda samochodem – porady dla kierowców

Kierowcy, którzy mają wadę wzroku, zobligowani są prowadzić pojazd w okularach albo soczewkach kontaktowych. Drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, między innymi ze względu na wygodę oraz możliwość rozszerzenia pola widzenia w czasie jazdy.

Czy każdy kierowca może prowadzić pojazd w soczewkach?

Jeśli u kierowcy zdiagnozowano wadę wzroku, ma on obowiązek prowadzić pojazd w okularach korygujących albo soczewkach kontaktowych. Warto jednak przyjrzeć się, jakiego rodzaju kod wpisany został w prawie jazdy. To od niego zależy, jakie rozwiązanie może wybrać kierowca. W przypadku kodu 01.01 może mieć on na sobie wyłącznie okulary. Najlepszą opcją jest kod 01.06, który umożliwia prowadzenie samochodu zarówno w okularach, jak i soczewkach kontaktowych.

Jakie korzyści niesie za sobą jazda w soczewkach?

Prowadzenie pojazdu w soczewkach kontaktowych pozwala:

  • wyostrzyć wzrok,
  • zwiększyć widoczność na drodze,
  • zwiększyć widoczność przy ostrym słońcu albo mgle,
  • uniknąć parowania szkieł.

Ponadto kierowcy wskazują na komfort prowadzenia w soczewkach, które nie zsuwają się z oczu ani nie ograniczają pola widzenia.

Jakie soczewki kontaktowe do jazdy wybrać?

Samochód można prowadzić w soczewkach kontaktowych każdego rodzaju. Dla własnej wygody możemy więc zdecydować się na modele jednodniowe, a jeśli chcemy zaoszczędzić, wybierzmy te wielokrotnego użytku. Dobrym rozwiązaniem są soczewki z filtrem UV, który chroni oczy przed działaniem promieni słonecznych. Nie kolidują one z okularami, które przyciemniają obraz, co oczywiście wpływa na komfort jazdy.

Jazda w soczewkach a kontrola policyjna

Każdy kierowca może zostać poddany kontroli policyjnej, podczas której funkcjonariusz sprawdzi, czy ma on na sobie soczewki kontaktowe. Oczywiście, procedura ta dotyczy tylko osób, które w prawie jazdy mają wpisany stosowny kod. Najczęściej policjanci dokonują sprawdzenia, przybliżając się do twarzy kierowcy. Soczewki widać dosyć dobrze, jeśli dokładnie przyjrzymy się oczom. Rzadko funkcjonariusze nakazują zdjęcie soczewek, ale jeśli będą tego wymagać, należy przestrzegać zasad higieny. Szkła umieszczamy wtedy w specjalnym pojemniczku, w którym znajdzie się też płyn do soczewek.

Jak zapewnić sobie dobrą widoczność na drodze?

Soczewki kontaktowe same w sobie zwiększają widoczność na drodze, dlatego są znacznie lepszym wyborem niż okulary. Kierowcy mogą również sięgnąć po specjalne krople do oczu, które nawilżają, a jednocześnie nie zamazują obrazu. Ważne, aby nie stosować ich bezpośrednio przed jazdą, a na przykład z 15-minutowym wyprzedzeniem. Uchronią one oczy przed wysuszającym działaniem klimatyzacji, zapewniając komfort jazdy. Suchość oczu i pieczenie powodują, że znacznie trudniej skupić się na drodze. Chcąc zapewnić sobie lepszą widoczność, warto sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne. Sprawdzają się one nie tylko latem, lecz nawet zimą, gdy promienie słoneczne odbijają się w śniegu. Soczewki nie stanowią przeciwwskazania do noszenia okularów przeciwsłonecznych, stanowiąc ich doskonałe uzupełnienie.