Dolegliwości związane z opuchlizną nóg mogą mieć różne przyczyny. Niekiedy uda się pozbyć tego problemu domowymi sposobami, innym razem konieczna będzie interwencja lekarza. Stopniowe pojawianie się opuchlizny jest rzeczą, której w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Poziom dyskomfortu spowodowany opuchlizną może z czasem narastać, a po zaniedbaniu tej kwestii nawet uniemożliwić sprawne poruszanie się.
Najczęstsze przyczyny spuchniętych nóg
Zjawisko spuchniętych nóg może mieć różne przyczyny. Mogą być to patologie układu krążenia, a także uszkodzenia związane z nadwyrężeniem lub skutek nieprawidłowej diety. Najczęściej nogi puchną z powodu zaburzeń krążenia lub problemu z odpływem limfy. Takie dolegliwości mogą dotyczyć też kobiet ciężarnych, szczególnie po szóstym miesiącu. Wynika to z większego nacisku na organy wewnętrzne, co utrudnia przepływ krwi. Do częstych przyczyn należą też choroby nerek i układu sercowo-naczyniowego
Jak radzić sobie ze spuchniętymi nogami?
Rozwiązanie problemu spuchniętych nóg wymaga zdiagnozowania jego przyczyny. Leczenie lub działania zaradcze powinny być podjęte na podstawie określonej przyczyny. Dobrym pomysłem może być zmiana diety, a także uprawianie sportu. Warto przeprowadzić takie badanie jak morfologia, EKG i USG żył. Na ich podstawie można wykryć wiele z najczęstszych przyczyn opuchniętych nóg. Lekarze często zlecają także badanie moczu, próby wątrobowe oraz badanie poziomu kreatyniny.
Podstawą leczenia spuchniętych nóg jest odpowiednia diagnoza. W szeregu badań można potwierdzić lub wykluczyć najczęstsze przyczyny, co pozwoli wdrożyć odpowiednie środki zaradcze oraz profilaktyczne. W wielu przypadkach spuchnięte nogi da się wyleczyć.
Wpływ diety na spuchnięte nogi
Nawyki żywieniowe często przekładają się na stan zdrowia. Dieta bogata w warzywa i owoce, które są źródłem potasu i witamin, może sprawić, że obrzęk nóg się cofnie. Ograniczenie spożywania przetworzonej żywności pozytywnie wpłynie na ilość soli w organizmie. Zdrowe odżywianie i odpowiednie nawadnianie organizmu jest niezbędne, jeśli chodzi o posiadanie zdrowych i ładnych nóg.
Odpowiednie nawodnienie pomaga leczyć spuchnięte nogi
Przyczyną spuchniętych nóg może być nieprawidłowa, która zawiera zbyt dużo soli. Prowadzi to do odkładania się wody w organizmie, co może powodować obrzęki i opuchliznę. Dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest odpowiednie nawodnienie. Warto pić wodę, a także uzupełniać elektrolity.
Jak właściwie dbać o nogi?
Pojawienie się obrzęków może mieć różne przyczyny. Zawsze warto odpowiednio dbać o nogi. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, powinny układać się do snu w taki sposób, żeby nogi znajdowały się w pozycji wysokiej. Można także moczyć nogi w zimnej wodzie, co sprzyja pobudzeniu krążenia. Wskazane jest także regularne zmienianie pozycji, szczególnie u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Częste spacery poprawiają kondycję nóg, niwelując problemy związane z obrzękami i wzmacniając ścianki naczyń krwionośnych.
Domowe sposoby na poradzenie sobie ze spuchniętymi nogami:
- Zimne okłady
- Moczenie nóg w wodzie
- Redukcja soli w diecie
- Nawadnianie się
- Uprawianie sportu
- Używanie żeli i okładów chłodzących
- Zmiana butów na wysokim obcasie na takie z płaską podeszwą
Regularny odpoczynek
Przyczyną obrzęku może być nadmierne obciążenie. Robienie sobie przerw od długiego stania, częste zmiany pozycji i spacerowanie sprzyjają zachowaniu zdrowych nóg. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji może być wysoce szkodliwe dla układu krwionośnego. Można także zdecydować się na wypoczynek aktywny, który przyniesie wiele korzyści dla zdrowia – jazdę na rowerze, bieganie lub chociażby spacery.
Masaże i techniki relaksacyjne
Istnieją liczne możliwości, które pozwalają na poprawienie stanu zdrowia. Warto nauczyć się technik relaksacyjnych i zdrowych dla krążenia pozycji, w których można odpoczywać. Masowanie nóg może pobudzić odprowadzanie limfy oraz wzmocnić ściany naczyń krwionośnych. Warto relaksować się w pozycji, w której kostki znajdują się na wysokości bioder. Istotna jest także pozycja podczas snu.
Kiedy trzeba skorzystać z pomocy lekarza?
W sytuacji, gdy spuchnięte nogi nie powracają do normalnej postaci przez dłuższy czas, może być to sygnał, że czas umówić się na wizytę lekarską. Także pojawienie się dodatkowych dolegliwości bólowych będzie takim sygnałem. Osoby, które mają już trudności z przemieszczaniem się, muszą niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Spuchnięte nogi mogą być objawem wielu poważnych chorób, dlatego nie można ich lekceważyć. Także nagłe i gwałtowne pojawienie się obrzęku powinno wzbudzić nasz niepokój i zmotywować nas do tego, żeby udać się do lekarza.
W ramach leczenia lekarz wykona serię badań i wdroży odpowiednie środki zaradcze. Stosuje się zarówno środki farmaceutyczne, jak i preparaty ziołowe, takie jak na przykład miłorząb japoński lub babka lancetowata. Są to produkty, które można bez problemu kupić w każdej aptece. Efektywność leczenia będzie wynikała przede wszystkim z trafności diagnozy, którą wykona lekarz.