Ciąża oraz towarzyszące jej zmiany w różnych sferach życia to szczególny czas dla kobiety. Wymaga zorganizowania wielu spraw, zadbania o zdrowie rozwijającego się w łonie dziecka oraz zatroszczenia się o własne ciało. Jednym z pojawiających się problemów może być sucha skóra w ciąży.
Przyczyny suchej skóry w ciąży, o których warto wiedzieć
Skóra w czasie ciąży często jest przesuszona i wrażliwa. Może swędzieć, piec, być zaczerwieniona i rozciągnięta. Są to naturalne procesy, jakie zachodzą w zmieniającym się ciele. W organizmie występują w tym okresie zaburzenia hormonalne. Podwyższa się poziom estrogenu i progesteronu. A to wpływa na wolniejszą pracę gruczołów łojowych, które stanowią barierę ochronną skóry.
Rozciąganie i suchość skóry w ciąży spowodowane jest także zatrzymaniem wody w organizmie. Zwiększone ciśnienie żylne w nogach z powodu powiększającej się macicy uciska żyły. Krew ma wówczas utrudnioną drogę powrotną do serca i tworzą się obrzęki.
Kolejną przyczyną suchej skóry w czasie ciąży może być używanie drażniących kosmetyków. Środki antybakteryjne przeznaczone do higieny rąk, zwłaszcza te na bazie alkoholu, mogą bardzo wysuszać i niszczyć naskórek. Również mydła, żele oraz szampony zawierające szkodliwe substancje myjące, takie jak SLS czy SLES, nie są wskazane dla ciężarnych.
Pielęgnacja przesuszonej skóry w ciąży
Odpowiednie dbanie o skórę w ciąży, zwłaszcza gdy przed tym okresem występowała tendencja do jej przesuszania się, jest bardzo ważne. Wpływa to nie tylko na komfort przyszłej mamy, ale też zapobiega dalszemu rozwojowi problemów już po narodzinach dziecka. Skóra potrzebuje wtedy czasu, aby się zregenerować. Musi poradzić sobie z rozstępami i zwiotczeniem. Lepiej więc zapobiegać i znaleźć czas na jej pielęgnację. Można skorzystać z takich metod, jak:
• masaż, który w ciąży powinien być wykonywany po zakończeniu trzeciego trymestru. Wpływa na poprawę krążenia krwi i limfy, co przekłada się na stan skóry. Co więcej, znakomicie polepsza samopoczucie nie tylko mamy, ale też dziecka. Najlepiej, aby był przeprowadzony z użyciem aromatycznych olejków.
• Kąpiel relaksująca z dodatkiem ziół, na przykład rumianku czy melisy, nie tylko uspokaja i poprawia nastrój. Łagodzi także stany zapalne skóry oraz działa nawilżająco. Można do niej dodać ulubioną oliwkę, a po myciu wetrzeć balsam.
• Ćwiczenia skonsultowane z lekarzem lub położną mogą również przynieść korzyści dla zdrowia skóry. Nawet niewielka aktywność fizyczna, taka jak spacer na świeżym powietrzu, dotlenia organizm i poprawia krążenie.
Na ratunek suchej skórze w ciąży
Co jeszcze można zrobić, aby wzmocnić skórę? Istotne jest:
• nawodnienie organizmu od wewnątrz. Picie odpowiedniej ilości wody, czyli około 2 litrów dziennie, powinno być normą. Podobny efekt dają niesłodzone herbatki ziołowe. W przypadku obrzęków doskonale sprawdzi się napar z pokrzywy.
• Urozmaicona dieta oraz unikanie objadania się pozwoli kontrolować naturalny w tym okresie przyrost masy ciała.
• Odpowiednia odzież, zwłaszcza bielizna. Ważne jest unikanie sztucznych, szorstkich tkanin, które podrażniają skórę i działają alergizująco. Dobrym wyborem będą naturalne, przewiewne materiały.
• Odpoczynek. Skóra w stresie reaguje nadmiernym ściągnięciem. A przy obrzękach, które napinają i wysuszają naskórek, można relaksować się w pozycji leżącej z nogami wspartymi na poduszce lub oparciu łóżka. Takie ułożenie ciała ułatwia odpływ krwi, odciążając kończyny dolne.
Rodzaje kosmetyków na suchość skóry u ciężarnych
Wśród dostępnych dla kobiet w ciąży preparatów, można sięgnąć po:
• emolienty
• oliwki i olejki
• balsamy nawilżające
• mydła na bazie naturalnych składników
Wybierać należy certyfikowane kosmetyki przeznaczone dla przyszłych mam. A obecne w nich często hipoalergiczne, naturalne składniki dobrze się wchłaniają i zatrzymują wilgoć w skórze.
Suchości skóry w okresie ciąży można skutecznie zaradzić. Warto wsłuchiwać się we własne ciało, dbać o jego wszystkie potrzeby, by z radością oczekiwać narodzin swojego dziecka. A zadowolona i spokojna mama, to szczęśliwy maluch.