Tajniki odpowiedniej pielęgnacji tatuażu w trakcie gojenia

Odpowiednia pielęgnacja tatuażu w trakcie procesu gojenia to klucz do zachowania jego trwałości i jakości. Na pewno chcesz jak najdłużej zachować perfekcyjny wygląd tatuażu – w grę wchodzi zarówno intensywność kolorów, jak również wyrazistość konturów. Jak zatem dbać o świeży tatuaż, aby cieszyć się jego designem przez wiele lat? Sprawdź nasze wskazówki.

Zasady pielęgnacji tatuażu w procesie gojenia

Świeży tatuaż wymaga od Ciebie odpowiedniej opieki, niezależnie od tego, czy mowa o dużym wzorze, czy też o niewielkim. Musisz pamiętać o tym, że proces gojenia ma bardzo istotny wpływ na to, jak długo będziesz mógł cieszyć się trwałością i estetyką swojego nowego nabytku.

Zacznijmy od podstaw. Zaraz po zrobieniu tatuażu Twój artysta z pewnością nałoży na niego specjalną folię ochronną. Chroni ona świeżą ranę przed infekcjami, bakteriami czy też drobnoustrojami. Miej na uwadze to, że po kilku godzinach powinieneś ją zdjąć – wszystko po to, aby skóra miała dostęp do świeżego powietrza.

Nie bez znaczenia pozostaje prawidłowe mycie tatuażu. Używać letniej wody, łagodnego mydła (np. szarego) lub płynu do higieny intymnej. Unikaj pocierania skóry, dlatego zrezygnuj z gąbki. Delikatnie osusz ją ręcznikiem papierowym – dzięki temu zachowasz większą sterylność i unikniesz podrażnienia wywołanego pocieraniem materiałowym, szorstkim ręcznikiem.

W trakcie gojenia tatuażu niezwykle ważnym krokiem jest nawilżanie skóry. W miarę możliwości unikaj drażniących substancji np. w kosmetykach czy chemii gospodarczej. Twoim sprzymierzeńcem będzie również ochrona przed słońcem i noszenie ubrań wykonanych z delikatnych, oddychających materiałów.

Po skończonej pielęgnacji ponownie nałóż folię. Po 4-5 dniach możesz z niej zrezygnować i postawić na stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Najczęstsze błędy w trakcie gojenia tatuażu

Wielu miłośników tatuażu – zarówno tych początkujących, jak i nieco bardziej doświadczonych – popełnia kilka prostych błędów w trakcie procesu jego gojenia.

Jednym z najczęściej spotykanych jest drapanie i obieranie skorupy. Czasem trudno się powstrzymać, jednak zrób wszystko, aby nie dać za wygraną. Zrywanie naturalnie wytworzonej warstwy zanim sama odpadnie to prosta droga do powstania trwałych uszkodzeń skóry, a co za tym idzie, wzoru na Twoim ciele.

Nierzadko zdarza się, że w trosce o tatuaż nakładasz na niego zbyt dużo kremu. Pamiętaj jednak o tym, że to może spowodować spowolnienie procesu gojenia. Stosuj się do zaleceń artysty lub producenta kosmetyku.

Zbyt szybkie wystawienie tatuażu na słońce to kolejny podręcznikowy błąd. Unikaj opalania i bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UV przez przynajmniej cztery tygodnie od wykonania wzoru. W ten sposób unikniesz podrażnień skóry, jak również przedwczesnego blaknięcia kolorów.

Gorący prysznic w trakcie gojenia tatuażu? Zapomnij o nim. Woda powinna być chłodna, aby uniknąć podrażnień.

Picie alkoholu również nie pomaga, a wręcz szkodzi. To tylko sprawi, że proces gojenia mocno się przedłuży.

Znaczenie stosowania odpowiednich produktów do pielęgnacji w trakcie gojenia tatuażu

Dbałość o tatuaż podczas procesu jego gojenia wymaga od Ciebie postawienia na odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Dobrym rozwiązaniem są produkty z naturalnym składem, które nie powodują podrażnień, nie uczulają, a przy tym pozwalają zachować właściwe nawilżenie skóry z tatuażem. Wybierz krem do tatuażu, który zawiera m.in. D-panthenol, witaminę E, olej z konopii czy masło shea, które są ogromnym wsparciem w procesie regeneracji naskórka. Znajdziesz go w ofercie polskiej marki Neba, która stawia na naturalność i wysoką jakość.