Tworzenie figurek z dzieckiem – 5 pomysłów na zajęcie

Tworzenie figurek z dziećmi to doskonały przepis na udaną zabawę, gdy pogoda na zewnątrz nie sprzyja do aktywności fizycznej. Możesz zakupić gotowe produkty do stworzenia ciekawych postaci, bądź wykonać masę plastyczną z półproduktów dostępnych w kuchennej szafce. Oto kilka sprawdzonych pomysłów!

Budowanie obiektów 3D

Jako dziecko marzyłeś o zaczarowanym ołówku, dzięki któremu stworzysz ciekawe figury i kształty? To możliwe! Długopis 3d dla dzieci pozwala wydobyć z najmłodszych artystyczną duszę. To akcesorium wyróżnia się prostotą obsługi. Kształtem przypomina zwykły długopis, jednak zamiast klasycznego atramentu w środku znajduje się specjalna substancja o nazwie filament. Po podłączeniu długopisu 3D do gniazda zasilania filament zostaje podgrzany do temperatury topnienia. Stopniowo wypływa przez głowicę z dyszą drukującą, a w kontakcie z szablonem dołączonym w zestawie zastyga.  Dzięki temu dziecko może stworzyć trójwymiarową konstrukcję –  motyle, kwiaty, samochody, czy ludziki. Niektóre długopisy 3D posiadają zapachowe, kolorowe wkłady z substancjami luminescencyjnymi, które świecą w ciemności.

Kiedy warto podarować dziecku długopis 3D? Z uwagi na to, że jest to akcesorium piśmiennicze wykorzystujące wysoką temperaturę, sugerowaną granicą wiekową jest 6-7 lat.

Zabawa ze slime

Slime to nic innego jak rozciągliwa masa uwielbiana przez dzieci. Ma wiele kolorów, gęstości i form, przez co można stworzyć z niej naprawdę ciekawe przedmioty. Pozwala ona na formowanie figur przestrzennych, wtapiając w nią koraliki, kulki ze styropianu czy ozdobne kamyczki. Masę wykorzystasz także do robienia baniek, które pękają oraz tworzenia przeróżnych, rozciągających się kształtów.

Dziecko mając do dyspozycji masę slime uruchamia swoją wyobraźnię starając się stworzyć coś zupełnie niepowtarzalnego i nowego. Gotową masę slime możesz kupić w sklepach z zabawkami bądź stworzyć ją w domu wykorzystując w tym celu przezroczysty klej oraz płyn do soczewek kontaktowych, odrobinę wody i szczyptę sody oczyszczonej.

Piasek kinetyczny dla młodszych i starszych dzieci

Ruchomy piasek zwany kinetycznym to mieszanka zwykłego naturalnego piasku i nietoksycznego polimeru. Jest to substancja bezpieczna dla dzieci, dzięki której maluch może tworzyć rozmaite budowle – zamki, wieże, labirynty oraz figurki zwierząt i ludzi.

Lepienie piaskowych kulek to również idealny trening małych rączek oraz doskonały masaż, który dostarcza niesamowitych wrażeń dotykowych i stymuluje rozwój zmysłu dotyku u dziecka. Z piasku kinetycznego można nie tylko lepić, ale także odciskać stopy, ręce, chować tajemnicze skarby jak muszle, kasztany czy żołędzie.

Lepienie figurek z masy solnej

Mąka, sól oraz woda. Tylko te trzy składniki wystarczą, aby stworzyć masę solną, z której dzieci będą mogły formować przeróżne postacie. Co takiego mogą tworzyć? Możliwości jest naprawdę wiele – aniołki oraz inne świąteczne dekoracje, ramkę na zdjęcia, podpórkę na książki, świecznik czy kwiatki i serca na Dzień Mamy.

Oczywiście stworzone przez maluchów pracę z masy solnej należy odpowiednio utwardzić. Kiedy ozdoby będą już gotowe, należy je upiec. Temperatura pieczenia powinna oscylować w granicach 70 stopni Celsjusza. Dekorację można także wysuszyć na parapecie, jednak czas schnięcia uzależniony jest od grubości ciasta i może trwać od paru do nawet kilkunastu dni.

Po wyschnięciu figurki z masy solnej nadają się do dalszego ozdabiania przy pomocy farb plakatowych, akwarelowych, flamastrów czy brokatu.

Ciastolina dla dzieci i dorosłych

Elastyczna i miękka masa plastyczna o nazwie ciastolina to świetny wybór na lepienie figurek razem z dziećmi. Produkt ma prosty skład, w którym znajdziemy jedynie bezpieczne dla skóry malucha składniki. Kolejną zaletą jest to, że ciastolina nie pleśnieje, nie pozostawia tłustych plam na ubraniach oraz ma stabilną strukturę i konsystencję. Tworzenie z niej dekoracji to prawdziwa przyjemność.

Z ciastoliny można ulepić wszystko – zwierzątka, figurki, rośliny. Można ją ciąć, wałkować, kroić i dociskać. Ugniatanie elastycznej masy to forma zabawy nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Pozwala się odstresować i zająć na długie godziny.

/ Artykuł sponsorowany