Typy urody – poznaj siebie, wydobądź swoje indywidualne piekno

typy urody

Czy typy urody są ważne? Dzięki znajomości swojego typu dopasować można do niego odpowiednią kolorystykę ubrań czy włosów, sprawiając, że nasz wizerunek będzie spójny i atrakcyjny. Warto więc poświęcić odrobinę uwagi, by przeanalizować swój typ urody. Z pomocą przyjść mogą różnego rodzaju metody.

Typy urody według analizy kolorystycznej – najpopularniejszy podział

Różnorodność typologii sprawia, że bardzo łatwo jest się w nich pogubić. Najpopularniejszym podziałem na typy urody jest podział kolorystyczny skojarzony z porami roku. Wyróżnia on cztery podstawowe typy urody:

– wiosna

– lato

– jesień

– zima.

Wśród nich występują różnego rodzaju podtypy będące połączeniem cech dwóch różnych pór roku.

Typy urody – spojrzenie całościowe

Istnieją jednak również inne metody podziału typów urody. Skupiają się one nie tylko na kolorystyce, ale także na budowie sylwetki, ogólnym wrażeniu a nawet kwestiach związanych z osobowością czy wręcz duchowością.

13 typów urody Davida Kibbe

Tego rodzaju typologią jest typologia Davida Kibbe, nowojorskiego stylisty. Kryteria oceny typu urody w tej metodzie są niezwykle interesujące. Analizie poddaje się charakter poszczególnych elementów sylwetki. Równocześnie ocenia się energię, jaką emanuje dana sylwetka w odniesieniu do podziału na azjatyckie kategorie yin i yang. Ostateczny wynik analizy wyróżnia aż 13 typów urody:

Dramatic

Natural

Classic

Gamine

Romantic

Soft Dramatic

Theatrical Romantic

Soft Classic

Dramatic Classic

Soft Natural

Flamboyant natural

Flamboyant gamine

Soft gamine.

Pięć głównych typów plus podtypy

Pięć pierwszych określa główne typy, a kolejne z nich dookreślają styl, w którym powinien być utrzymany ostateczny wizerunek. Aby znaleźć swój własny typ, należy wykonać szczegółowy test, odpowiadając na pytania dotyczące takich kwestii jak szerokość bioder czy talii. Ważny jest również ksztalt poszczególnych elementów twarzy, czy też kolorystyka.

Celem tak szczegółowej analizy jest stworzenie harmonijnego stylu. Ważne jest, by podkreślał on osobowość i energię danej osoby.

Analiza kolorystyczna czy metoda Kibbe?

Zastosowanie metody analizy kolorystycznej i idąca za nią zmiana kolorystyki ubioru czy włosów może całkowicie zmienić wizerunek. Decydując się na analizę kolorystyczną łatwo zauważyć, jak wielki jest wpływ koloru na nasz wizerunek. Analiza kolorystyczna nie skupia się na w sylwetce. Niekoniecznie też każe zwracać uwagę na to, czy dany kolor wyszczupla czy też eksponuje walory sylwetki. Skupia się na odbiorze wizerunku tu i teraz.

Metoda Davida Kibbe z kolei nie tylko ma podkreślać osobowość danej osoby, ale także odnosi się do historii mody i sztuki. Metoda Kibbe jest bardziej wielowymiarowa.

Typy urody – podział etniczny

Z analizą kolorystyczną łączy się podział na typy urody pod kątem etnicznym. Łatwo zauważyć, że w określonych regionach świata dominuje konkretny typ urody. Podział etniczny wyróżnia takie typy urody jak:

Słowiański

Osoby o słowiańskim typie urody zazwyczaj mają włosy w kolorze przydymionego blondu i stosunkowo jasną cerę. Najbardziej popularny w Europie Wschodniej.

Nordycki

Osoby o tym typie urody mają jasną cerę i często bardzo jasne, platynowe włosy. To typ urody występujący w krajach skandynawskich.

Celtycki

Jego najbardziej charakterystyczną cechą są piegi oraz włosy w różnych odcieniach rudości. Najczęściej występuje w takich krajach jak Irlandia czy Anglia.

Południowy 

To typ o oliwkowej skórze, stosunkowo ciemnych włosach i brązowych oczach, bardzo często występuje na przykład na południu Europy.

Środkowoeuropejski 

Jasna cera połączona ze stosunkowo ciemnymi włosami, oczy mogą być zarówno niebieskie jak i brązowe.

Królewna Śnieżka 

To typ urody odwzorowujący dokładnie tę postać z baśni – porcelanowa jasna cera i bardzo ciemne włosy połączone często z niebieskimi lub zielonymi oczami.

Azjatycki

To typ urody charakteryzujący się bardzo ciemnymi włosami oraz oczami. Oczy takiej osoby niekoniecznie muszą być skośne, cała jej aparycja kojarzy się jednak z urodą osób pochodzących z krajów Wschodu.

Połączenie metod receptą na sukces

Wydaje się, że znajomość swojego typu urody jest gwarancją dobrego dopasowania wszystkich elementów swojego wyglądu. Jednak wielość typologii wskazuje, że istnieje wiele kryteriów którymi można się kierować. Ważne jest, by dopasować swój styl do tego, kim się w istocie jest. Warto więc skorzystać z kilku różnych metod, tak, by ostatecznie uzyskać najbardziej harmonijną wersję siebie i swojego wizerunku.