Z pewnością wiele osób słyszało o badaniu, które nosi nazwę rezonans z kontrastem. Nie wszyscy mają jednak świadomość tego, jak takie badanie wygląda i w jakich przypadkach należy je wykonać. O tym z reguły decyduje specjalista, który podejmuje decyzję na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta. Tego typu badania określane są najczęściej skrótem MR lub MRI. Warto dodać, że rezonans z kontrastem jest błędnie stawiany na równi z RTG. Są to dwa odmienne badania. Co w takim razie jest w stanie zapewnić MR?
Dokładna diagnostyka pacjenta
O wykonaniu rezonansu lekarz decyduje najczęściej wtedy, kiedy badanie RTG nie daje odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę dolega pacjentowi. Rezonans z kontrastem, które wymaga podania specjalnych środków, daje najdokładniejszy obraz ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i narządów wewnętrznych. Wyróżnia się kilka rodzai kontrastów. Ich podanie uzależnione jest od tego, jakiej części ciała wykonywany jest kontrast. Dla przykładu można powiedzieć, że kontrast bazujący na związkach jodu muszą wypić pacjenci, którzy będą poddawać się diagnostyce naczyń krwionośnych i serca. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie lepszego obrazu, który jest ważny dla prawidłowej diagnostyki. Na rezonans z kontrastem pacjencji mogą zapisać się do REX MEDICA. Jest to warszawska klinika, która zaprasza do odwiedzin strony https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.
Jak przygotować się do rezonansu z kontrastem?
Decydując się na wykonanie takiego badania, należy w odpowiedni sposób się do niego przygotować. Najważniejszą kwestią jest przyjęcie odpowiednich płynów, które z pewnością wcześniej zostaną wskazane przez osobę wykonującą badanie. Oprócz tego potrzebna będzie morfologia, która będzie wykonana na świeżo. Jeżeli wyniki będą sprzed kilku miesięcy, należy je powtórzyć. Chodzi bowiem o to, że na ich podstawie oceni się poziom kreatyniny w organizmie. Maksymalne wyniki mogą być sprzed miesiąca. Do gabinetu należy zgłosić się na czczo. Nie powinno się jeść ani pić na dwie godziny przed badaniem. Przed badaniem należy zdjąć wszystkie ozdoby – w tym również zegarek. Z pewnością poinformuje o tym osoba, która będzie nadzorować wykonanie kontrastu.
Czy wszyscy mogą wykonywać rezonans z kontrastem?
Pomimo tego, że kompleksowa diagnostyka jest ważna, to nie można zapomnieć o tym, iż nie każdy pacjent ma możliwość się jemu poddać. Na liście przeciwwskazań można znaleźć:
- kobiety będące w ciąży i karmiące piersią;
- osoby mające alergię oraz podejrzewające się o to;
- cukrzycy;
- pacjenci cierpiący na upośledzenia nerek;
- nadczynność tarczycy.
Lekarze z pewnością poinformują o ewentualnych przeciwwskazaniach. Jeżeli pacjent ma do czynienia z chorobami przewlekłymi, to powinien od razu poinformować o tym. Niczego nie można zatajać. Sam kontrast jest bezpiecznym środkiem. Aczkolwiek, niektórzy pacjenci zgłaszają, że jego spożycie powoduje wystąpienie u nich nudności. Stan ten minie szybko – szczególnie jeżeli po badaniu będzie spożywało się dużą ilość płynów do picia.