Witaminowe wzmocnienie skóry od zewnątrz i od środka

Aby Twoja skóra zachwycała młodzieńczym wyglądem i naturalnym blaskiem, potrzebuje odpowiedniego odżywienia w postaci diety oraz kosmetyków o bogatych formułach. Podpowiadamy, jak dostarczać jej niezbędnych witamin wraz z pożywieniem oraz po jakie preparaty sięgnąć, aby wzmocnić efekty zdrowej diety. Witaminami, które zwykle wskazywane są jako kluczowe dla dobrej kondycji skóry, są C i E. Wiele istotnych funkcji spełniają także inne składniki odżywcze, na przykład witamina B3. Na czym dokładnie polega ich dobroczynne działanie?

Witamina C  

Wpływ witaminy C na skórę został dokładnie przebadany i dziś nie ma wątpliwości, że zbawiennie działa na jej kondycję. Stymuluje produkcję kolagenu, przez co przyspiesza regenerację skóry i wpływa na jej młody wygląd. Jest także silnym antyoksydantem, co oznacza, że redukuje nadmiar wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do uszkodzeń DNA oraz niszczą w skórze białka i lipidy [1, 2]. Jak dostarczyć witaminę C w diecie? Postaraj się wpleść w jadłospis jarmuż, paprykę, pomidory, natkę pietruszki, brokuły, acerolę, owoce cytrusowe, czarne porzeczki, truskawki, kiwi.  

Witamina E  

Ten rozpuszczalny w tłuszczach związek często jest nazywany „witaminą młodości”, między innymi ze względu na potężne działanie antyoksydacyjne. Witamina E występuje w ludzkim sebum, które tworzy naturalną barierę ochronną, zatrzymującą wilgoć w skórze. Ponadto witamina chroni komórki przed uszkodzeniem i sprawia, że skóra jest gładka i miękka [3]. Niestety, z wiekiem produkcja sebum się zmniejsza, co sprzyja przesuszeniu i powstawaniu zmarszczek. Często również czynniki środowiskowe i nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne osłabiają naszą naturalną barierę ochronną. Dlatego warto wesprzeć skórę poprzez dostarczanie jej witaminy E wraz z kosmetykami, ale przede wszystkim z pożywieniem. Znajdziesz ją w migdałach, ziarnach słonecznika i tłoczonym z nich oleju, orzechach czy awokado.  

Witamina B3 (niacyna)  

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że również witamina B3 ma dobroczynny wpływ na stan skóry. Jej pochodną jest niacynamid, który między innymi wspomaga budowę keratyny – białka istotnego dla jej zdrowia i dobrej kondycji. Dzięki witaminie B3 ​​skóra staje się silniejsza i gładsza [4]. W pożywieniu obecna jest w ryżu (dzikim, brązowym), orzeszkach ziemnych, awokado, zielonym groszku.  

Witaminowe wsparcie skóry – po jakie kosmetyki sięgnąć?  

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest dla Twojej skóry ogromnym wsparciem, możesz jednak zadbać o nią także od zewnątrz. Dlatego dziś polecamy Ci wyjątkową linię kosmetyków Lirene VITAMIN ENERGY, w których znajdziesz witaminy C, E oraz niacynamid. W skład linii wchodzi Skoncentrowane stimuserum, stymulujące skórę do regeneracji, poprawiające jej elastyczność, rozświetlające, nawilżające i odżywcze – czytamy w opisie. Ponadto Krem-koncentrat rewitalizujący, który zgodnie z zapewnieniami producenta został stworzony do walki ze zmarszczkami, nierównościami, przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Jego systematyczne stosowanie wygładza skórę, rewitalizuje ją i poprawia napięcie. Trzecim kosmetykiem jest Peeling enzymatyczny na bazie fitoenzymów z papai, ananasa i figi. Skutecznie oczyszcza skórę z martwych komórek naskórka, pozostawiając ją gładką i świeżą – zachęca marka Lirene.  

Systematyczna pielęgnacja i zdrowa dieta są podstawą troski o skórę. Jeśli będziesz o tym pamiętać każdego dnia, pozostanie gładka i świetlista przez długi czas. 

 

Bibliografia:  

  1. Kilian-Pięta E., Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna 2019, 1(8): 25–30.  
  1. Resich-Kozieł L., Niemyska K., Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna 2020, 1(9): 17–22.  
  1. Vitamin E for Skin: What Does It Do?, https://health.clevelandclinic.org/vitamin-e-for-skin-health, data dostępu: 17.02.2024.  
  1. Top 6 Benefits of Niacinamide, https://health.clevelandclinic.org/niacinamide, data dostępu: 17.02.2024.