Wkrótce czujki dymu w każdym domu i mieszkaniu – o tym musisz pamiętać!

Obowiązkowe czujki dymu w budynkach mieszkalnych to nowy pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa. Mimo że rozporządzenie weszło w życie już 23 grudnia 2024 roku, nie wszędzie zacznie obowiązywać od razu. Wiele osób ma jeszcze kilka lat na to, aby zamontować autonomiczną czujkę dymu i tlenku węgla w swoim miejscu zamieszkania. Jakie dokładnie terminy nas obowiązują? Kiedy wspomniane urządzenie będą musiały zostać zamontowane? Sprawdź szczegóły i dowiedz się więcej.

Obowiązkowe czujki dymu teraz także w Polsce

Czujki dymu to niepozorne urządzenia, jednak mogą mieć ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Do ich montażu często zachęcali strażacy, jednak nowe przepisy nie dadzą nam wyboru – montaż autonomicznych czujek dymu oraz czadu już niebawem będzie obowiązkowy.

Takie rozwiązanie to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa. Przede wszystkim w okresie grzewczym niesprawne piecyki albo kotły mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla naszego życia oraz zdrowia. Wspomniane czujki obowiązkowo montowane są w domach i mieszkaniach w Czechach, Łotwie, Litwie, Francji czy Wielkiej Brytanii. Teraz przyszedł czas także na Polskę.

Czujki dymu oraz czujki tlenku węgla obowiązkowo będą musiały być montowane w pomieszczeniach mieszkalnych oraz jednostkach mieszkalnych, gdzie świadczone są usługi hotelarskie. Do tego zalicza się ponadto te miejsca, w których znajdują się piece przeznaczone do spalania paliwa gazowego, ciekłego albo stałego.

Więcej informacji o czujnikach dymu znajdziesz na stronie: https://www.fonex.pl/kategorie/czujniki-dymu-552.html.

Od kiedy obowiązkowe czujki dymu w domach i mieszkaniach?

Rozporządzenie dotyczące obowiązkowego montażu czujek dymu w prywatnych domach i mieszkaniach zostało podpisane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 21 listopada 2024 roku, z kolei nowelizacja weszła w życie miesiąc później, a dokładnie 23 grudnia. Musimy mieć jednak na uwadze, że wspomniana data nie dotyczy wszystkich obiektów. Niektórzy z nas mają jeszcze kilka lat na to, aby zamontować odpowiednią czujkę dymu i tlenku węgla. W takiej sytuacji pozostaje jednak pytanie – czy warto zwlekać z taką decyzją, kiedy montaż urządzenia może uratować życie nasze i naszych bliskich.

W lokalach oraz pomieszczeniach nowo powstających faktycznie obowiązuje data 23 grudnia 2024 roku. W przypadku już istniejących, gdzie ma miejsce proces spalania paliwa stałego, ciekłego albo gazowego, obowiązkowy montaż czujek wchodzi w życie dopiero 1 stycznia 2023 roku. Jeszcze inna data obowiązuje, kiedy na myśli mamy lokale, gdzie świadczy się usługi hotelarskie. Tu wskazać należy 30 czerwca 2026 roku. Uwaga! Ze wspomnianego obowiązku wyłączone są te części budynku, gdzie znajduje się system sygnalizacji pożarowej, który zapewnia co najmniej taki sam poziom bezpieczeństwa.

Od 1 stycznia 2026 roku obowiązek wyposażenia w czujki obejmie natomiast budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia:

  • wydano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie;
  • złożono wniosek o pozwolenie na budowę lub zatwierdzenie projektu budowlanego, opracowany zgodnie z dotychczasowymi przepisami ochrony przeciwpożarowej;
  • dokonano zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych.

Warto jednak nie czekać do wspomnianych terminów i już teraz zadbać o nasze bezpieczeństwo. Czujki dymu i czujki tlenku węgla to niewielki wydatek, jednak w wielu przypadkach mogą okazać się bardzo cenne i uratować nas przed zatruciem czadem lub rozprzestrzenianiem się pożaru.

Zadbaj już teraz o swoje bezpieczeństwo – zamontuj czujnik dymu

Czujniki dymu to niewielki wydatek, jednak to niepozorne urządzenie może uratować nasze zdrowie, a nawet życie. Warto zatem nie czekać do końca, aż zaczną obowiązywać wspomniane przepisy, ale już teraz zamontować urządzenie w strategicznych miejscach. Jego montaż jest niezwykle prosty – bezprzewodowe czujniki na baterie zamocujemy w zaledwie kilka chwil, bez potrzeby wiercenia czy przeprowadzania jakichkolwiek prac remontowych.