Worki pod oczami – jak się ich pozbyć?

worki pod oczami

Worki pod oczami to problem, który dotyka wiele osób. Zazwyczaj powodują one jedynie dyskomfort, gdyż nie prezentują się dobrze wizualnie. W niektórych przypadkach jednak są spowodowane problemami zdrowotnymi. Jak powstają worki pod oczami? Czy jest możliwe pozbycie się ich na dobre?

Worki pod oczami – co to takiego?

Worki pod oczami potrafią sprawić, że nawet najpiękniejsza twarz traci blask. Pomimo zdrowo wyglądającej cery, twarz osoby zmagającej się z cieniami pod oczami zaczyna wyglądać, jakby była wiecznie zmęczona i znużona. Jedną z częściej podawanych przyczyn powstawania cieni pod oczami jest właśnie zmęczenie, a także brak wystarczającej ilości snu.

Worki pod oczami – z jakiego powodu powstają?

Worki pod oczami mogą powstawać z powodu przemęczenia organizmu spowodowanego niewystarczającą ilością snu i nadmierną eksploatacją, ale to nie jedyny powód. Jakie jeszcze mogą być powody? Oto kilka z nich:

 1. kwestie genetyczne
 2. przecieranie oczu
 3. przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia (okulary przeciwsłoneczne)
 4. alergia (np. spowodowana zmaganiem się z katarem siennym)
 5. wiek (niewystarczająca ilość kolagenu)
 6. stres
 7. źle zbilansowana dieta
 8. niewystarczająca ilość wypitej wody w ciągu doby
 9. używki (papierosy, alkohol)
 10. siedzący tryb życia
 11. brak ruchu

Worki pod oczami – jak zrobić kompres?

Skoro już wiadomo jak powstają worki pod oczami dobrze znać sposoby na radzenie sobie z nimi. Jak się okazuje cieni pod oczami można pozbyć się nie tylko z pomocą drogich kosmetyków, ale również próbować tańszych sposobów. Jednym z nich jest wypróbowanie zimnego kompresu. Można go przygotować z produktów zazwyczaj dostępnych w domu. Przykładowo kostki lodu można zawinąć w ręcznik i przyłożyć w miejsce cieni. Dla osób, które nie chcą robić okładów same, dostępne są gotowe wersje w aptece.

Jak jeszcze radzić sobie z workami pod oczami?

Poza kompresem można stosować jeszcze wiele innych sposobów zmniejszających widoczność albo eliminujących cienie pod oczami. Należą do nich:

 1. używanie kremów z filtrem
 2. odpowiedni demakijaż
 3. odpowiednia ilość snu w ciągu doby
 4. stosowanie kremów z retinolem
 5. właściwa dieta i nawodnienie
 6. zrezygnowanie lub zmniejszenie korzystania z używek

Pierwszym z nich jest używanie kremu z filtrem. Dzięki filtrowi przeciwsłonecznemu skóra jest chroniona przed działaniem promieni UV, które są dla niej szkodliwe. Korzystanie z kremów z filtrem jest korzystne nie tylko ze względu na występowanie cieni pod oczami, ale także z kilku innych powodów m.in. opóźnienia procesu starzenia.

Z czego jeszcze warto skorzystać w przypadku występowania worków pod oczami?

Kolejnym sposobem, który może zmniejszyć ryzyko powstania cieni pod oczami albo zniwelować ich widoczność jest odpowiedni demakijaż. Źle zmyty makijaż sprawia, że oczy są często przecierane, a to powoduje ich podrażnienia. Poza tym spanie w makijażu przyspiesza proces starzenia się skóry. Spanie wystarczającą ilość godzin w ciągu doby także jest niezwykle ważnym punktem na liście. Osoby, które nie śpią, tyle ile powinny, są narażone na szarzenie skóry. Staje się ona również bledsza, co sprawia, że powstają worki pod oczami albo te, które już są stają się bardziej widoczne. Zalecane jest spanie po 7-8 godzin w ciągu doby, chociaż każdy powinien dopasować ilość snu do swojego organizmu. Zaleca się również spanie w pomieszczeniach, w których nie ma telewizora i nie korzystać z urządzeń, które emitują niebieskie światło przed snem. W przypadku powstawania worków pod oczami należy zwrócić uwagę również na dietę. Powinna ona zostać wzbogacona w produkty bogate w kolagen, witaminę C i żelazo. Kolagen występuje m.in. w galaretkach owocowych, żelazo w zielonych warzywach liściastych, a witamina C w czerwonej papryce. Należy ograniczyć sól, której spożywanie sprzyja powstawaniu obrzęków. Mówiąc od diecie warto wspomnieć również o odpowiednim nawodnieniu. Należy pić wodę niegazowaną i ziołowe herbatki.

Jak używki wpływają na skórę pod oczami?

Worki pod oczami powstają często również z powodu zbyt dużego spożycia alkoholu, czy palenia papierosów. Nadmierne spożywanie używek powoduje odwodnienie organizmu i wpływa na stan skóry, dlatego warto je ograniczyć. W walce z workami pod oczami pomoże również stosowanie kremów z retinolem. Jest to pochodna witaminy C, która jest w stanie uzupełnić braki kolagenu innymi składnikami.

Worki pod oczami – kiedy warto skorzystać z porady specjalisty?

Worki pod oczami zazwyczaj związane są z codziennym trybem życia. Stres, brak wystarczającej ilości snu, przemęczenie, nadmierna eksploatacja organizmu powoduje, że pojawia się problem ze skórą pod oczami i nie tylko. Jeśli jednak wdrożone środki, takie jak opisane wyżej nie pomagają w pozbyciu się worków pod oczami warto udać się do lekarza, który pomoże wskazać problem. Czasami cienie pod oczami mogą być objawem choroby. Warto zwrócić uwagę, czy nie łączą się z innymi objawami np. swędzeniem i zaczerwienieniem oka. W takim wypadku na pewno dobrze udać się do specjalisty i ustalić przyczynę powstania tych dolegliwości.