Wybieramy umywalkę granitową – to warto wiedzieć

Wybór idealnej umywalki do domu czy obiektu komercyjnego może być zadaniem pełnym wyzwań. Szczególnie gdy zdecydujemy się na tak trwały i elegancki materiał, jakim jest granit. Umywalka granitowa to inwestycja na lata, której nie można lekceważyć. Jest to element wyposażenia wnętrza, który nie tylko ma służyć do codziennego użytku, ale również stanowić ozdobę pomieszczenia. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Umywalka granitowa – opinie i dlaczego warto?

Skąd moda na granit? Granit od wieków jest doceniany za swoją trwałość i elegancję. Ostatnio stał się jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w wyposażeniu łazienek. Wśród wielu elementów, umywalka granitowa cieszy się szczególnym uznaniem użytkowników. Ale dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Według wielu opinii, umywalki granitowe to przede wszystkim gwarancja trwałości. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania, odpornością na szok termiczny, przebarwienia, zarysowania czy uderzenia.

Kolejny atut umywalek granitowych to estetyka i design. Granit w odróżnieniu od stali umożliwia kreację naprawdę wyszukanych projektów. Doskonałym przykładem w tym przypadku jest umywalka granitowa nablatowa AMBER od Kuchinox. Wyrób nagrodzono Złotą Villą 2022. Podczas XIII edycji jednego z najważniejszych konkursów wzorniczych poświęconych produktom wyposażenia wnętrz autorski pomysł Marii Kubiak doceniono za nowe spojrzenie na granit.

Ponadto umywalki granitowe dostępne są w różnych kolorach. To sprawia, że każdy klient znajdzie coś dla siebie. Beżowa umywalka granitowa doskonale pasuje do łazienki utrzymanej w stylu klasycznym, boho lub rustykalnym. Szara umywalka granitowa natomiast idealnie wpisuje się w minimalizm i nowoczesność. Czarny granit to z kolei propozycja dla miłośników oryginalnych i odważnych rozwiązań, stanowiący mocny akcent w łazienkach utrzymanych w stylu industrialnym.

Umywalka granitowa – nablatowa czy wpuszczana?

Na temat umywalek granitowych warto wiedzieć, że najczęściej spotykane rozwiązania to umywalki nablatowe lub tzw. meblowe – wpuszczane w blat.

Umywalka nablatowa, jak sama nazwa wskazuje, jest umieszczana na blacie. Jej niewątpliwą zaletą jest większy komfort użytkowania – jest montowana wyżej od umywalki wpuszczanej, co może przekładać się na wygodniejsze mycie. Co więcej, wybierając umywalkę nablatową, zyska się więcej miejsca pod blatem – można tam umieścić chemię, kosmetyki oraz wiele akcesoriów łazienkowych.

Umywalka wpuszczana w blat jest klasycznym rozwiązaniem stosowanym w większości łazienek. Dzięki swojej formie staje się integralną częścią blatu, który może być wykonany z różnorodnych materiałów. Umywalka wpuszczana w blat stanowi ukłon w kierunku ponadczasowej klasyki. Model ten jest wykorzystywany do aranżacji łazienek już od wielu lat.

Wybór między umywalką nablatową a wpuszczaną w blat zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji i stylu, jaki chce się nadać łazience. Niezależnie od wyboru, umywalka granitowa będzie nie tylko praktycznym, ale i estetycznym elementem wyposażenia.

Umywalka granitowa – cena

Umywalki granitowe to jedne z najpopularniejszych opcji na rynku. Dostępne są również inne odpowiedniki – ze szkła, drewna czy metalu. Jednak biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, umywalki granitowe wypadają najlepiej. W ofercie Kuchinox ceny zaczynają się już od ok. 500 zł.

Czy warto więc zainwestować w umywalkę granitową? Opinie są jednoznaczne – tak! To połączenie elegancji, trwałości i funkcjonalności sprawia, że umywalki granitowe są inwestycją, której nie będziemy żałować. Ponadto, aby dopełnić tę inwestycję, warto dobrać do niej designerska, wysokiej jakości armaturę. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Baterie umywalkowe – przegląd możliwości i dobór.