Elektryzujące się włosy – jak je pielęgnować?

elektryzujące się włosy

Na włosach znajdują się zarówno jony dodatnie, jak i ujemne, proces elektryzowania zachodzi wówczas, kiedy dojdzie do nadmiernego nagromadzenia się jonów o jednym znaku. Ładunki o tym samym znaku odpychają się, a wtedy włosy puszą się i elektryzują.

Elektryzujące się włosy – czym są?

Włosy tak jak wszystko wokół również podlegają zjawiskom fizycznym. Kiedy znajduje się na nich zbyt dużo jonów dodatnich, oddziałują jak magnes na inne jony tego typu znajdujące się w powietrzu i dochodzi do elektryzowania się włosów. Duży wpływ na przebieg tego procesu ma suche powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu. Bardziej podatne na to zjawisko są włosy zniszczone i przesuszone, stosowanie plastikowych szczotek i grzebieni również potęguje ten proces. Włosy normalne i ze skłonnością do przetłuszczania o wiele rzadziej się elektryzują. Im włosy są lepiej nawilżone i nawodnione, tym są mniej podatne na występowanie tego zjawiska.

Dlaczego warto nawilżać włosy?

Elektryzujące się włosy zazwyczaj są zbyt suche, dlatego należy zadbać ich właściwe nawilżenie i pielęgnację. Włosy odpowiednio nawilżone są bardziej obciążone i niepodatne na elektryzowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających w postaci szamponów, odżywek i masek. Produkty do nawilżania powinny mieć w swoim składzie glicerynę, aloes, kwas hialuronowy oraz panthenol. Elektryzujące się włosy są problemem, który częściej pojawia się w okresie zimowym, kiedy pomieszczenia są ogrzewane i powietrze jest mocno wysuszone. Na niekontrolowane unoszenie się włosów ma wpływ również korzystanie z czapek i innych nakryć głowy.

Elektryzujące się włosy – właściwa pielęgnacja

Włosy należy myć delikatnie i nie pocierać ich zbytnio podczas nakładania szamponu, ponieważ taka czynność również wpływa również na elektryzowanie się włosów. Mycie włosów zawsze warto zakończyć jak najchłodniejszą wodą, sprawia ona, że łuski włosów zamykają się, a ich powierzchnia staje się gładka i niepodatna na proces elektryzowania. W okresie zimowym, kiedy włosy są narażone na działanie skrajnych temperatur, można wykonywać regularnie zabieg olejowania. Wymaga on wiele cierpliwości, ale olejowanie włosów najlepiej je:

– odżywia,

– uelastycznia,

– i wygładza.

Po pewnym czasie nabierają połysku, są mocne i nie elektryzują się. Przed czesaniem można używać specjalnych kosmetyków na elektryzujące się włosy, sprawdzonym sposobem jest spryskanie grzebienia zwykłym lakierem do włosów. Taka czynność powoduje, że kosmyki przestają się unosić. Używanie kosmetyków do stylizacji włosów również zmniejsza ich tendencję do unoszenia.

Stosowanie odpowiednich przyborów do czesania

Warto zwrócić uwagę, aby włosy nie były czesane zbyt często i intensywnie. Podczas czesania zwiększa się ilość jonów dodatnich. Należy również używać odpowiednich szczotek do włosów, najlepszym rozwiązaniem jest używanie takich produktów zaopatrzonych w naturalne włosie. Na rynku jest duży wybór przyborów do czesania włosów, dobór właściwego modelu może bardzo korzystnie wpływać na ich kondycję. Na elektryzujące się włosy zalecane jest stosowanie grzebieni wykonanych z drewna. Można także zdecydować się na specjalne przybory do czesania zaopatrzone w funkcję jonizowania, która skutecznie zapobiega puszeniu się i elektryzowaniu. Jonizacja także dodatkowo nawilża włosy, warto wykorzystać taką funkcję w sezonie grzewczym, kiedy są one wyjątkowo przesuszone.

Inne metody na elektryzujące się włosy

Korzystając z suszarki do włosów, również należy pamiętać, aby stosować jak najchłodniejszy nadmuch powietrza. Zimny podmuch sprawia, że pasma są gładkie i nie elektryzują się. Warto także zrezygnować ze stosowania sztucznych tkanin, nie tylko, jeśli chodzi o nakrycia głowy. Naturalne materiały przepuszczają powietrze i zapobiegają podrażnieniu i elektryzowaniu się skóry i włosów. Można również zdecydować się na zainstalowanie nawilżacza powietrza w mieszkaniu, wpływa on korzystnie nie tylko na ciało i włosy, ale również na drogi oddechowe.

 

Polecamy artykuł: Jak wzmocnić łamliwe włosy? Praktyczne wskazówki