Grzyb na oknach – jak się go pozbyć?

Grzyb na oknach może pojawić się w każdym domu. Warto dodać, że jest to problem nie tylko natury estetycznej. Znajdujące się w powietrzu zarodniki są szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować reakcje alergiczne, a także inne negatywne konsekwencje. Aby skutecznie pozbyć się wykwitów, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, co jest ich przyczyną.

Pleśń rozwija się głównie z powodu nadmiernej wilgotności i złej wentylacji w pomieszczeniu. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą m.in. być zbyt szczelne okna, słaba wentylacja, kondensacja pary wodnej oraz wady konstrukcyjne samego budynku.

W jaki sposób można pozbyć się grzyba?

W pierwszej kolejności zaczynamy od dokładnej oceny stanu okna. Należy sprawdzić, czy pleść wniknęła głęboko w stolarkę, czy może znajduje się tylko na powierzchni. Zanim przystąpimy do czyszczenia, powinniśmy założyć rękawiczki ochronne i maskę, bowiem bliski kontakt z pleśnią może działać drażniąco na drogi oddechowe. Grzyb z okna usuwa się mechanicznie. W tym celu warto wykorzystać szczotkę z twardym włosiem. Ruchy powinny być jednak delikatne, aby nie uszkodzić stolarki.

Gdy usuniemy już widoczną pleśń, należy zastosować specjalistyczne środki chemiczne. Warto pamiętać o tym, że profesjonalne preparaty grzybobójcze są najbardziej skuteczne, jednak nie są obojętne dla zdrowia. Z tego względu powinniśmy otworzyć okno po spryskaniu powierzchni, a następnie wyjść z pomieszczenia, zamykając drzwi.

W jaki sposób dbać o okna, aby nie pojawiła się pleśń?

Jeśli grzyb pojawił się na plastikowych oknach, ich wyczyszczenie będzie dużo szybsze. Gdy pozbędziemy się nalotu, można przetrzeć resztki zabrudzeń wilgotną szmatką. W przypadku drewnianych okien, po wyczyszczeniu prawdopodobnie trzeba będzie je wyszlifować i ponownie pomalować lub nałożyć lakier.

Warto pamiętać także o zakupie nowej uszczelki silikonowej, jeśli pojawiła się na niej pleśń. Całkowite wyczyszczenie takich elementów jest bardzo trudne, dlatego lepszym rozwiązaniem jest wymiana. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu grzyba, trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenie i kontrolować poziom wilgotności.