Poznaj zasady pielęgnacji skóry wyjątkowo delikatnej. Podpowiadamy, jak czytać skład kosmetyków i co zrobić, by chronić wrażliwą cerę, przed jesienną aurą.
Jak wygląda cera wrażliwa?
Skóra twojej twarzy jest skłonna do podrażnień? Często pojawiają się na niej zaczerwienienia, swędzi, źle reaguje na niektóre kosmetyki i z dużą ostrożnością musisz wprowadzać wszelkie nowości? Jeśli tak, pewnie natura obdarzyła cię cerą wrażliwą. Charakterystyczne dla niej jest to, że jej zewnętrzna warstwa wykazuje zaburzoną funkcję ochronną, przez co nie zabezpiecza skóry we właściwy sposób przed działaniem czynników zewnętrznych, ale też przed utratą wilgotności, przez co skóra wrażliwa ma tendencję do odwadniania się. Jednocześnie jednak może być typem przetłuszczającym lub mieszanym. Budzi to w wielu przypadkach dezorientację i utrudnia dobór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Dobrze jest w takich sytuacjach wyrobić w sobie nawyk czytania składu kosmetyków, unikania substancji drażniących, a szukanie tych, które mają właściwości kojące, łagodzące i wzmacniające.
Substancje, które szkodzą cerze wrażliwej
Delikatna skóra bardzo źle reaguje na chemię. Jako właścicielka takiej cery powinnaś unikać przede wszystkim konserwantów, sztucznych barwników i perfum. Nawet naturalne olejki eteryczne mogą wywołać niepożądaną reakcję, więc zdecydowanie najlepsze w twoim przypadku będą kosmetyki o neutralnym zapachu. Kolejne substancje, które często powodują podrażnienia, są: alkohol, SLS, SLES, silikony, glikol propylenowy, parabeny.
Jakich składników szukać w kosmetykach do cery wrażliwej?
Przede wszystkim zwróć uwagę na obecność humektantów, które zadbają o nawilżenie skóry, a także zabezpieczenie jej przed odparowywaniem wody na zewnątrz. Takimi substancjami są np. kwas hialuronowy, niacynamid i d-panthenol. Doskonale sprawdzi się także wyciąg z nagietka na podrażnienia, rumianek, aloes, glinka marokańska, olejowa wit. C, hydrolat z dzikiej malwy.
Bardzo ważne jest, by wybierać kremy, żele do mycia o jak najkrótszym składzie. Im mniej substancji, tym mniejsze ryzyko, że skóra źle na któryś z nich zareaguje. Podobnie ze stężeniem składników aktywnych. Jeżeli czujesz potrzebę sięgnięcia po serum, wprowadzaj je bardzo stopniowo, zaczynając od jednej kropli i obserwuj reakcję organizmu.
Wrażliwa cera jesienią – jak o nią dbać?
Gdy przychodzą pierwsze zimne dni, intensywny wiatr i opady deszczu, twoja skóra potrzebuje szczególnego zabezpieczenia. Przede wszystkim zadbaj o codzienne, dokładne zmywanie makijażu, mycie twarzy odpowiednim do rodzaju twojej cery produktem oraz regularne stosowanie kremów odżywczych i nawilżających. Ich działanie wzmocnisz, wykonując cotygodniowy peeling. Wybieraj oczywiście peelingi enzymatyczne, o gładkiej konsystencji, bez drobinek. Pomimo tego, że upały już minęły, nie pozbywaj się kremu z filtrem UV. Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych powinna trwać cały rok. Produkt z SPF aplikuj po nałożeniu kremu pielęgnacyjnego.
Same kosmetyki to nie wszystko. Pielęgnacja skóry wrażliwej obejmuje również twoją dietę i styl życia. Staraj się zdrowo odżywiać, unikaj ostrych potraw oraz nagłych zmian temperatur.