Jak dbać o skórę wrażliwą i alergiczną

Skóra wrażliwa i alergiczna wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto wiedzieć jak o nią zadbać na co dzień.

Co może być przyczyną alergii skórnych?

Alergie skórne mogą powodować najróżniejsze czynniki. Często problematyczne jest na przykład spożywane jedzenie. Wystarczy nieodpowiedni składnik, na który jesteśmy uczuleni, aby skóra pokryła się wysypką, stała się swędząca, reaktywna. Alergie mogą być też wywoływane przez kontakt z kosmetykami lub detergentami. Co ciekawe są osoby, których skóra reaguje w ten sposób nawet na produkty o naturalnych składach, ponieważ uczula je na przykład wyciąg z danej rośliny. Dla osoby o wrażliwej skórze problemem mogą się okazać na przykład roztocza, zanieczyszczenia miejskie i smog, a także drażniące tkaniny z jakich wykonane są ubrania. Są osoby które nie mogą nosić wełny, ponieważ momentalnie podrażnia ona ich skórę. Jedną z bardziej nietypowych alergii jest alergia na zimno. Alergiczna pokrzywka z zimna należy do rzadkich reakcji skórnych polegających na wystąpieniu swędzącej pokrzywki z powodu narażenia na niskie temperatury. Może być bowiem tak, że układ odpornościowy organizmu jest nadwrażliwy na zimno. W przebiegu takiej alergii, jak również w przypadku uczuleń wynikających z innych czynników, skóra może stać się swędząca, zaczerwieniona, obrzęknięta. Czasami reakcje alergiczne wymagają pomocy medycznej, w wielu jednak przypadkach o skórę alergiczną można po prostu na co dzień dbać zapewniając jej odpowiedni komfort.

Unikanie alergenów

Żeby nie podrażnić skóry alergicznej dobrze jest wyeliminować szkodzący nam alergen. Czasami jest to bardzo proste, nietrudno bowiem o weryfikację składów pozywienia czy wyeliminowanie konkretnych uczulających nas kosmetyków lub detergentów z codziennego użytku. Niejednokrotnie jednak unikanie czynnika alergizującego jest bardziej skomplikowane, o czym wiedzą wszyscy, którzy na przykład mają uczulenie na orzeszki ziemne występujące w wielu nieoczywistych produktach. W przypadku bardzo nasilonych alergii, które w poważnym stopniu utrudniają życie, warto rozważyć odczulanie. Powinno być ono przeprowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza.

Jak pielęgnować skórę alergiczną?

Jeżeli objawy naszej alergii nie są bardzo nasilone i sprowadzają się na przykład wyłącznie do podrażnienia skóry, lekkiego swędzenia, można poradzić sobie z nimi dzięki systematycznej dbałości i pielęgnacji. Przede wszystkim w codzienne rytuały warto włączyć na przykład krem nawilżający z ceramidami lub emolientami. Te produkty odżywią skórę zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu nawet po kontakcie z alergenem będzie ona mniej uwrażliwiona. Dobrą praktyką jest też weryfikacja składów używanych produktów – warto unikać kosmetyków, w których znajdują się silikony, parabeny czy silnie myjące detergenty. Mogą one bowiem podrażniać wrażliwą skórę. Zwróćmy uwagę nie tylko na kosmetyki takie jak kremy czy balsamy, ale również żele do mycia ciała, szampony. Mają one bowiem styczność z dużą powierzchnią ciała. Cera alergiczna dobrze reaguje na kosmetyki z panthenolem, który koi podrażnienia i występujące wysypki. Warto o tym pamiętać i mieć taki produkt w pogotowiu.