Jak wybrać odpowiednią kołdrę do spania? Zobacz nasz poradnik.

Wybór odpowiedniej kołdry wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą rodzajem poszycia, wypełnienia oraz gramaturą. Jak zatem znaleźć tę najbardziej odpowiednią? Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, którym przyjrzymy się w tym artykule. Rozważny wybór kołdry jest bardzo ważny, w sypialni spędzamy kilka godzin każdego dnia, dlatego zadbaj, aby ten czas był jak najbardziej komfortowy. Zobacz nasz poradnik, pomoże Ci on wybrać najlepszą dla Ciebie kołdrę.

Rozmiar kołdry

Na samym początku zwróć uwagę na rozmiar kołdry, jej wymiary powinny odpowiadać rozmiarowi łóżka, pościeli i być dopasowane do Twojego wzrostu. Ważne jest również czy kołdra będzie używana przez jedną, czy przez dwie osoby. Te dla par powinny być szersze niż kołdry pojedyncze. Przy wyborze kołdry sugeruj się też własnymi odczuciami, niektórzy potrzebują dużej kołdry, aby się nią dokładnie otulić. W Polsce istnieje umowny podział na kołdry pojedyncze i podwójne:

Kołdry pojedyncze:

  • 140×200
  • 160×200

Kołdry dwuosobowe

  • 180×200
  • 200×200
  • 200×220

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sypialni małżeńskiej używać dwóch małych kołder. Takie rozwiązanie od pewnego czasu jest bardzo popularne, zwłaszcza gdy partnerzy nie są zgodni co do rodzaju kołdry czy pościeli, wtedy każdy ma swój komplet.

Temperatura w sypialni a skala ciepła kołdry

Na wybór odpowiedniej kołdry ma wpływ temperatura jaka panuje w sypialni oraz aktualna aura. Jeśli w sypialni przez cały rok panuje wysoka temperatura to nie ma potrzeby kupowania kilku kołder z różną wagą wypełnienia, jeśli w zimie nie marzniesz wystarczy model całoroczny. Inaczej ma się sprawa gdy dochodzi do wahań temperatury wraz ze zmianą pory roku, wtedy możesz zdecydować się na zakup kilku kołder, lub jednej w typie 4 pory roku – są to dwie kołdry połączone ze sobą napami.

Przy wyborze odpowiedniej kołdry pomocna może okazać się skala ciepła, informuje ona nas o grubości kołdry i jej przeznaczeniu. Na naszym rynku najpopularniejsza jest skala sezonowa oraz liczbowa – od 1 do 6, gdzie 1 oznacza lekką kołdrę, a 6 bardzo ciepłą.

Skala ciepła:

  • Kołdra ultralekka – skala liczbowa 1
  • Kołdra letnia – skala liczbowa 2
  • Kołdra całoroczna – skala liczbowa 3-4
  • Kołdra zimowa – skala liczbowa 5
  • Kołdra duo – skala liczbowa 6 – kołdry duo powstają poprzez trwałe złączenie ze sobą dwóch kołder.

Po za wyżej wymienionymi kołdrami dostępne są te w typie 4 pory roku. Trudno określić ich skalę ciepła, ponieważ są to dwie kołdry, które możesz w razie potrzeby dowolnie spinać lub rozpinać, uzyskując w ten sposób kołdrę letnią, całoroczną lub zimową.

Wypełnienie kołdry i rodzaj poszycia

Ważnym czynnikiem jest również rodzaj poszycia i wypełnienie kołdry. Zarówno poszycie, jak i wypełnienie mogą być wykonane z materiałów naturalnych lub syntetycznych.

Wypełnienie

Dawno temu kołdry wypełnione były zazwyczaj ciężkim pierzem, które pomimo dosyć dobrej izolacji ciepła został wyparty przez znacznie lżejszy, przewiewny i lepiej zatrzymujący ciepło puch. Pierze dalej są wykorzystywane do wypełniania kołder, ale z racji swojej wagi odchodzą w bok, dając miejsce wypełnieniu puchowemu lub poliestrowemu.

Wybór wypełnienie jest sprawą indywidualną, puch jest naturalny, sprężysty i bardzo lekki. Kołdry zimowe z puchu mogą ważyć poniżej 1 kg będąc przy tym bardzo ciepłe. Wadą puchu jest jego dosyć wysoka cena, jednak zalety, które wyróżniają ten rodzaj wypełnienia, w pełni to rekompensują.

Wypełnienie syntetyczne wykonane jest z poliestru, może mieć postać włókien, włókniny lub małych kuleczek. Włókna poliestrowa są najlepsze, wyróżniają się dobrą przepuszczalnością powietrza, są sprężyste i bardzo wytrzymałe. Niektóre modele kołder z tym wypełnieniem mogą być prane w temperaturze aż 95°C, co czyni je idealnym wyborem dla alergików. Warto wspomnieć że włókna poliestrowe to nie jeden rodzaj wypełnienia, mogą one być wykonane w różny sposób, z dodatkową powłoką ochronną lub pokryte specjalną substancją zwalczającą roztocza.