Kompresja sportowa – kiedy przydają się skarpetki uciskowe?

Kompresjoterapia od lat jest cenioną metodą wspierającą leczenie przewlekłej niewydolności żylnej. Z terapeutycznych właściwości kontrolowanego ucisku coraz częściej korzystają jednak również sportowcy. Skarpetki uciskowe mogą być przydatnym elementem zarówno podczas uprawiania sportu, jak i po treningu. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?

Po co stosuje się skarpetki uciskowe?

Intensywny wysiłek fizyczny wiąże się ze sporym obciążeniem dla mięśni i układu żylnego nóg. Z tego powodu na skutek forsujących treningów niejednokrotnie dochodzi do nadwyrężenia stawów, mięśni i więzadeł oraz bolesnych kontuzji. Problemem dla osób uprawiających sport jest także niedotlenienie mięśni, prowadzące do gromadzenia się w nich kwasu mlekowego po ćwiczeniach.

Skarpetki uciskowe, poprzez wywierany nacisk zewnętrzny, mogą skutecznie wspomagać pracę mięśni i krążenie krwi w kończynach podczas treningów. Dodatkowo stabilizują mięśnie i zapewniają im podparcie – ograniczając mikrourazy i poprawiając wydolność. Dzięki podkolanówkom kompresyjnym krew w kończynach krąży szybciej, a do mięśni dociera więcej tlenu. Skarpetki uciskowe odciążają nogi i zmniejszają ryzyko urazów w trakcie uprawiania sportu. Mogą też przyspieszyć regenerację po treningu, ograniczyć obrzęki i uczucie ciężkości nóg oraz zmniejszyć gromadzenie się kwasu mlekowego.

Kiedy warto stosować kompresję sportową?

Kompresja sportowa może być przydatna zarówno dla osób uprawiających sport wyczynowo, jak i amatorsko. Po skarpetki uciskowe warto sięgnąć w przypadku wszystkich sportów silnie angażujących mięśnie nóg. Będą one więc szczególnie przydatne dla biegaczy, kolarzy, osób uprawiających fitness, lekkoatletykę, sporty drużynowe (np. koszykówkę, siatkówkę), nordic walking, sporty zimowe (np. narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo) oraz wytrzymałościowe.

Jak wybrać odpowiednie skarpetki uciskowe?

Aby skarpetki uciskowe dobrze spełniały swoją funkcję, trzeba starannie dobrać je do swoich potrzeb oraz uprawianego sportu. Należy dopasować rozmiar skarpetek do obwodu łydki mierzonego w najszerszym miejscu. Uniwersalne skarpetki kompresyjne powinny zapewniać nacisk na poziomie na poziomie 20-30 mmHg.

Skarpetki uciskowe muszą mieć ergonomiczny kształt, dopasowany do budowy anatomicznej. Ich konstrukcja powinna ograniczać fałdowanie i powstawanie zagnieceń – co uchroni użytkowników przed powstawaniem otarć i pęcherzy. Dobre skarpetki uciskowe muszą gwarantować także optymalną cyrkulację powietrza i komfort termiczny. Zimą warto więc wybrać modele ze specjalną wyściółką.