Oczyszczanie twarzy — jak zrobić to prawidłowo?

Oczyszczanie twarzy jest jednym z podstawowych etapów pielęgnacji skóry. Proces ten powinien być przeprowadzany etapowo, z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Wobec tego, jak prawidłowo oczyszczać skórę?

Dlaczego oczyszczanie skóry twarzy jest tak istotne?

Domowe oczyszczanie twarzy jest elementem rutynowej pielęgnacji cery. Faktem jest, że wiele kobiet decyduje się na specjalistyczne zabiegi w salonach kosmetycznych. Jednak przy pomocy odpowiednich preparatów, we własnym zaciszu domowym, panie mogą zadbać o to, by ich cera zawsze wyglądała zdrowo i promiennie.

Oczyszczanie twarzy jest istotne z punktu widzenia zdrowia oraz estetyki. Odpowiednia pielęgnacja znacznie minimalizuje ryzyko tworzenia się zaskórników oraz innych niedoskonałości. Dodatkowo, dzięki poprawnemu oczyszczeniu cery można skutecznie zredukować widoczność oznak zmęczenia, a nawet pierwszych symptomów starzenia się skóry. Istotą oczyszczania twarzy jest także normalizacja pH, co w szczególności jest istotne dla cery trądzikowej oraz problematycznej.

Wystarczy raz położyć się spać w makijażu, by obudzić się z zatkanymi porami, wypryskami, a także z uczuciem „ściągniętej skóry”.

 

Oczyszczanie twarzy — na sucho czy na mokro?

Oczyszczanie twarzy można przeprowadzić zarówno na sucho jak i na mokro. Wybór odpowiedniej metody poniekąd zależy już tylko od preferencji kobiet. Warto jednak zauważyć, że zgodnie z opinią dermatologów, oczyszczanie twarzy na sucho nie jest do końca efektywne.

Co więcej, panie z cerą wrażliwą czy suchą wręcz powinny korzystać z różnorodnych płynów micelarnych i pianek, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia skóry.

Z kolei oczyszczanie twarzy na mokro pozwoli na dokładne pozbycie się nie tylko resztek makijażu, ale także innych zanieczyszczeń, które z biegiem czasu mogą pojawić się na powierzchni skóry.

Faktem jest, że oczyszczanie twarzy na mokro jest nieco bardziej wymagającym i czasochłonnym procesem, jednak efekty końcowe mogą być bardziej zadowalające.

Jak oczyścić skórę twarzy metodą „na mokro”?

Oczyszczanie cery metodą „na mokro” składa się z kilku prostych kroków. Jednak zanim panie zaczną je wykonywać, warto pamiętać o kilku, istotnych kwestiach. Przede wszystkim, kosmetyki do oczyszczania powinny być idealnie dobrane do rodzaju skóry. Warto unikać żeli i pianek o agresywnym działaniu i mocno chemicznym składzie.

Kosmetyki na bazie alkoholu nie są rekomendowane. Mogą one nadmiernie wysuszać skórę, a także doprowadzić do pojawienia się większej ilości niedoskonałości.

Panie nie powinny także korzystać ze zwykłego mydła, które ma odczyn zasadowy. Wówczas nie tylko mocno przesuszy ono skórę, ale także może ją mocno podrażnić.

Etapy oczyszczania skóry twarzy na mokro

Wspomniane już zostało, że oczyszczanie twarzy na mokro jest procesem wieloetapowym. Każdy krok warto wykonywać z odpowiednim zaangażowaniem i dokładnością, co pozwoli na uzyskanie najlepszych rezultatów!

Domowe oczyszczanie cery na mokro powinno przebiegać w następujący sposób:

  • wykonanie dokładnego demakijażu przy pomocy żelu, pianki lub mleczka, które dopasowane jest do potrzeb konkretnego rodzaju cery;
  • rozprowadzenie i zmycie kosmetyku najlepiej przy pomocy specjalnej szczoteczki do twarzy — panie muszą pamiętać, że taką szczoteczkę po każdym użyciu trzeba dokładnie umyć i wysuszyć, by nie stała się ona siedliskiem grzybów i bakterii;
  • osuszenie twarzy przy pomocy miękkiego ręcznika;
  • nałożenie na skórę toniku za pomocą miękkiego wacika — w ten sposób można przywrócić cerze prawidłowe pH;
  • zastosowanie kremu na dzień lub noc, kremu pod oczy lub innego serum.

Stosując się do wyżej wymienionych, prostych kroków, każda z kobiet będzie mogła dogłębnie oczyścić swoją cerę, a także zadbać o jej kondycję i redukcję niedoskonałości. Warto jednak pamiętać, że takie domowe zabiegi powinny być wykonywane systematycznie i starannie.