Ogrody wertykalne – oaza zieleni w miejskiej dżungli

Większość z nas kocha zieleń. Sprawia nam przyjemność patrzenie na soczyście zielone rośliny, kolorowe kwiaty i zadbane ogrody. Nic dziwnego – kolor zielony nie tylko działa kojąco na nasze przemęczone technologią oczy, ale działa uspokajająco i kojąco na nasze nerwy. Zieleń obniża poziom stresu i odpręża. Dlatego decydujemy się na opiekę nad roślinami w domu. Ale co zrobić jeśli chcemy mieć więcej niż te dwie lub trzy doniczki na parapecie? Ogrody wertykalne pozwolą nam stworzyć ścianę zieleni nawet w centrum miasta!

Co to są ogrody wertykalne?

Zamiast opisywać Wam, jak zrobiłaby to Wikipedia, zrobimy to w bardziej przystępny sposób. Wyobraźcie sobie, że siedzimy razem i chillujemy z chłodnym napojem w ręce. Ktoś zadaje właśnie takie pytanie: co to jest ogród wertykalny? I w tym momencie mogłaby paść na przykład taka odpowiedź: No więc to taki ogród, który… no, rośnie w górę, na przykład na ścianie lub płocie, zamiast rosnąć na ziemi. To jak taki zielony mural na ścianie, tylko z prawdziwymi roślinami! Możesz to sobie wyobrazić jako taki ogród, ale bardziej pionowy niż poziomy. To świetny sposób, aby dodać trochę zieleni do miasta, nawet tam, gdzie nie ma dużo miejsca. I to nie tylko wygląda niesamowicie, ale także pomaga w poprawie jakości powietrza, a jeszcze może dostarczać świeże warzywa lub zioła.

I właśnie tak to wygląda – możemy stworzyć ogród wertykalny na ścianie, płocie i każdej powierzchni pionowej, która pozwoli na zawieszenie albo postawienie przy niej takiej zielonej ściany. Jeśli macie zdolności manualne możecie sami skonstruować taki ogród wertykalny z palet, desek, pudełek, pojemników czy butelek plastikowych, czy z czego Wam tak naprawdę podpowie fantazja. Istotne jest, aby konstrukcja był stabilna i pozwalała na bezpieczne umieszczenie na niej doniczek wypełnionych ziemią. I nie możemy zaniedbać tej części związanej z wytrzymałością i bezpieczeństwem użytkowania.

Dlatego lepszym pomysłem może być wykorzystanie dostępnych konstrukcji do zakładania ogrodów wertykalnych. Składają się one z głównego elementu nośnego wyposażonego w różnego rodzaju uchwyty do mocowania na nim pojemników z roślinami. Bardziej rozbudowane zestawy zawierają też wmontowane automatyczne systemy podlewania czy oświetlenie.

Materiały pozwalające na stworzenie ogrodu wertykalnego, gotowe konstrukcje i rośliny, które można w nich, sadzić kupicie w dobrych sklepach ogrodniczych. Informacje na ich temat znajdziecie na stronie: https://centra-ogrodnicze.pl/centra-ogrodnicze-w-polsce/. Jest tam również katalog ponad 350 centrów ogrodniczych w całej Polsce.

Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego?

Jeśli chodzi, o to co sadzić w takim pionowym ogrodzie, to wybór jest naprawdę bardzo duży. Wybierając rośliny do ogrodów wertykalnych, musimy tylko zwracać uwagę na to, aby zdecydować się (z oczywistych powodów) na gatunki nietworzące głębokich, rozbudowanych systemów korzeniowych.

Miejsce, gdzie postawimy naszą zieloną ścianę, powinno być przede wszystkim dobrze oświetlone. Jednak dobrze byłoby, aby nie znajdowało się ono pod bezpośrednim „ostrzałem” promieni słonecznych, gdyż to może prowadzić do przegrzewania korzeni w pojemnikach oraz poparzeń słonecznych. Najlepiej jeśli światło będzie rozproszone, niepadające bezpośrednio na rośliny.

Jeśli nasz pionowy ogród będzie znajdować się wewnątrz pomieszczenia, wybierzmy takie, gdzie temperatura jest stabilna, gdyż właśnie w takich warunkach najlepiej rozwija się większość roślin. Decydując się na ogród wertykalny zewnętrzny, dobierzmy sadzone w nim rośliny, biorąc pod uwagę porę roku, w której będą miały się tam znajdować. Niektóre rośliny nie tolerują zbyt dobrze temperatur poniżej 10°C, nie mówiąc już o mrozach. Zwłaszcza te, które mają niezbyt rozbudowane systemy korzeniowe, a takie właśnie będziemy sadzić w pionowym ogrodzie. Co więc posadzić w ogrodzie wertykalnym? Możemy na przykład stworzyć sobie pionową grządkę z ziołami kuchennymi. Idealnie sprawdzą się w nim:

  • Oregano
  • Rozmaryn
  • Mięta
  • Tymianek
  • Szałwia
  • Bazylia

Jeśli chcemy, możemy zafundować sobie na ścianie ogródek truskawkowo-poziomkowy! Dobrze odnajdą się tam różne odmiany truskawek pnących.

Ogród wertykalny nadaje się również do uprawy warzyw. Oczywiście nie mogą to być duże gatunki, ale spokojnie w takim miejscu możemy sadzić:

  • różne rodzaje sałat
  • rzodkiewkę
  • zieloną cebulkę
  • pomidorki koktajlowe
  • pietruszkę naciową

Zbudowanie lub zafundowanie sobie takiego pionowego ogrodu to genialny sposób, żeby wzbogacić naszą otaczającą nas przestrzeń o dużą dawkę zieleni. Nie tylko zapewni to relaks dla naszych oczu i nerwów, ale może dostarczyć świeże, ekologicznie wyhodowane warzywa lub owoce!