Czapki dla dzieci – co na jesień, co na zimę?

Czapka musi być. Dorośli doskonale zdają sobie z tego sprawę, z dziećmi natomiast bywa różnie. Często maluchy grymaszą, gdy rodzice zakładają im nakrycie głowy, a starsze dzieci pozbywają się czapki w momencie, kiedy rodzic traci je z oczu. Czy można temu zapobiec? Zobaczmy, co wybrać, by dziecko polubiło swoją czapkę.

Czapka, którą dziecko polubi

By dzieci nie ściągały nakrycia głowy, musi być ono przede wszystkim wygodne. Niekomfortowa czapka szybko wyląduje na ziemi w przypadku maluchów, w przypadku starszych trafi na dno plecaka w kilka chwil po wyjściu z domu. By tak się nie działo, trzeba wybrać komfortowy model, który dodatkowo będzie dobrze wyglądał. Ta cecha będzie istotna przy nieco starszych dzieciach, które są mocno uzależnione od opinii rówieśników. Zapewniając im modną, ciekawą czapkę zdecydowanie zwiększa się szanse na jej noszenie. Może więc babcia bardzo się starała, robiąc wnukowi wełnianą czapkę, warto jednak postawić na coś, co dziecko zaakceptuje bez dwóch zdań.

Czy czapka jest ważna?

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę, że przez głowę ciepło ucieka bardzo szybko. To aż kilkadziesiąt procent ciepła można stracić, gdy nie chroni się głowy odpowiednio. I to jest najważniejszy argument w kwestii noszenia czapek dla dzieci. Żaden rodzic nie chce dopuścić, by w skutek wyziębienia dziecko było narażone na infekcje. Stąd wiec batalia o zakładanie czapki co roku trwa w najlepsze. Warto tu także wspomnieć, że czapka pozwala także chronić włosy, mroźne powietrze może je wysuszać i zwiększać ich łamliwość. Podobnie nie służy skórze głowy. Dorośli więc nie bez powodu walczą o noszenie czapek i wielkie dzięki im za to.

Czapki na jesień – zachęć malucha kolorem

Wspominaliśmy już, jak ważne jest, by dziecko chciało nosić swoją czapkę. Wybór ciekawej dwukolorowej czapki może w tym pomóc. Dwie różne barwy na jednej czapce? Ależ tak! Wybierzcie wspólnie, które kolory lubi najbardziej i zdecydujcie się na taki model. Taka czapka będzie z pewnością chętniej zakładana. Można często zmieniać stronę, więc w codziennych stylizacjach nie będzie nudy. Pytanie: który kolor czapki dziś wybierasz? może zachęcić malca do jej zakładania. W końcu skoro sam sobie wybrał kolor, to powinien ją teraz nosić. Czapki z dzianiny są miękkie i mają modny krój. Dobrze chronią uszy, ale nie uciskają głowy. Z jej założeniem poradzą sobie nawet młodsi. Czapka sprawdzi się w okresach przejściowych, nie jest za gruba, przyda się więc jesienią i wiosną.

Zimowe czapki dla dzieci

Miękka czapka wełniana dla dzieci? To możliwe. Choć wielu z nas ma niezbyt dobre doświadczenia związane z wełnianymi czapkami, dziś można zaserwować dzieciom świetną ochronę płynącą z zalet wełny bez podrażnień, swędzenia czy dyskomfortu. Wystarczy zdecydować się na czapki z wełny merino. Wełna ta jest miękka, jej włókna są elastyczniejsze, dzięki czemu nie podrażniają. Dodatkowo mają świetne właściwości termoregulacyjne i chronią przed spoceniem głowy. Wełna z merynosów jest odpowiednia dla wrażliwych dzieci, posiada właściwości hipoalergiczne. Łatwo ją też utrzymać w czystości. To świetny wybór na chłodne dni, czapeczki dobrze chronią przed zimnem i sprawdzają się zimą.

Czapki dla dzieci są niezbędne na każdą porę roku. Jesienią i zimą mają chronić przed zimnem, latem natomiast zabezpieczają przed słońcem. Ważne, by wybierać takie modele, które dzieci polubią. By tak się stało, czapka musi być wygodna i dobrze się prezentować. Warto wybierać czapki razem z dzieckiem, im większy będzie miało wpływ na model, tym większe szanse, że polubi swoją czapeczkę.